Орден

О́рден  — нагорода, (нагорода за героїчний вчинок, почесна нагорода, за заслуги або вислугу років).

Походження слова О. як знаку має два варіанти походження. Перший від назви середньовічних  духовно-лицарських орденів, що з'являються за часів хрестових походів у 12 ст. і існують до 15-16 ст. які втрачають свою попередню функцію перетворилися на привілейовані об'єднання, членство в яких був статусний знак (нагорода). Другий - це виникнення у 14 ст. очолені монархами союзи шляхтичів з обмеженим числом членів, обов'язком лицарського служіння і суворого дотримання статуту ордена. (Як правило член ордену носив на шиї ознаку своєї належності до ордену — орден. Зовнішній вигляд цієї відзнаки чітко визначався — яке зображення, які кольори стрічок і т. д. Знаками приналежності до ордену, а згодом знаками нагороди були хрести, медальйони або особливі геральдичні  фігури. Найкращим поєднанням ордена як нагороди і ордена як організація є Орден Святого Лазаря

Походження і суть орденських знаків

Багато сучасних європейських орденів є прямими продовжувачами середньовічних - як правило, лицарських - монархічних орденів. Ця правонаступність допомагає зрозуміти витоки і значення системи ордена як нагороди. Сучасна система ділить ордена на ступеня, спираючись на походження ордена як духовно-лицарської організації. Лицарські ордена мали сувору ієрархію, в якій лицар міг займати одну з трьох ступенів (в порядку зростання):

  • лицар,
  • командор,
  • магістр (глава ордена).

Назви могли змінюватися від ордена до ордена, але структура в цілому зберігалася. Рідше ордена мали 4 ступені ієрархії (наприклад, додавався нижчий ранг «донатор»: це був не дійсний член ордена, але людина, яка зробила ордену якусь послугу).

Відповідно до цього розрізнялися і носяться знаки ордена. Знаки, які ми сьогодні називаємо орденами, спочатку були лише символами приналежності до ордену і служили відмінністю членів ордена по ступеню, який займається в ієрархії. Знаком ордена часто стає варіація хреста як символу християнської релігії.

Різновиди орденів

Основна відмінність орденів полягає в історії походження, в їх призначення і способи мотивації громадян. Дизайн ордена також безпосередньо залежить від вищевказаних імперативів. Всі елементи ордена можуть відрізнятися від ступеня до ступеня, від ордена до ордена за розмірами і дизайну. Єдине загальним для всіх орденів є те, що він надає своєму власникові певні привілеї і повагу співгромадян.

Геральдичний орден

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.