Молитва

Моли́тва — звернення віруючого до Бога, богів, інших надприродних або асоційованим з Богом істот, а також канонізований текст цього звернення.

Альбрехт Дюрер: Руки в молитві

Молитва часто приймає вид поклоніння, вихваляння, прохання чи просто викладу своїх думок. Молитва також часто приймає форми обряду.

У Біблії

Святий Дух помагає тим людям які моляться. «Також i Дух пiдкрiплює нас у немочах наших: бо ми не знаємо‚ про що молитися‚ як належить, але Сам Дух просить за нас зiт­ханнями невимовними» Рим. 8:26. Молитва є бесіда або розмова наша з Богом. Християнство стверджує що вона необхідна для нас так само, як повітря і їжа, бо все від Бога і немає нічого свого: життя, здібності, здоров'я, їжа і все дається нам Богом. Тому і в радості, і в печалі, і коли що нам потрібно, християни повинні звертатися до Бога з молитвою. В основі християнства лежить не сума якихось абстрактних знань, але живий досвід спілкування з Богом як з Отцем Небесним. Тому християнина який не молиться неможливо собі уявити. Саме молитва дозволяє відчути християнам радість присутності Бога в житті. Для людини, яка молиться Бог — не абстрактна ідея, але знайома і улюблена особистість, що йде з людиною по життю. Молитися — це означає перебувати в тому особливому внутрішньому стані, коли духовне начало в людині входить в таємниче і безпосередній дотик з Богом і потойбічним невидимим світом.

Молитва є приношення розуму і серця до Бога, є благоговійним словом людини до Бога. Зразком для всіх молитов або загальної християнської молитви, безсумнівно, повинно назвати Молитву Господню: Отче наш (Мф. 6:9-13), яку Господь наш Ісус Христос навчив апостолів і яку вони передали всім вірним в Ісуса[1].

Кінець же всьому наблизився. Отже, будьте мудрі й пильнуйте в молитвах! 1 Петр. 4:7
Будьте тривалі в молитві, і пильнуйте з подякою в ній! Кол.  4:2

Святі Про молитву

Багато наших молитов - молитви прохальні, і люди схильні думати, що прохання - це нижчий ступінь молитви; Краще слід дякувати, потім славосовити. Насправді ж саме подяка і хвала - вираз менш глибоких взаємин. На нашому рівні напіввіри легше підносити славослів'я або дякувати Богові, ніж довіряти Йому настільки, щоб просити Його про щось з вірою. Навіть люди напіввіри можуть звернутися до Бога з подякою, коли трапиться щось для них приємне; і бувають такі хвилини піднесеності, коли кожен здатний співати для Бога. Але набагато важче мати таку нероздільну віру, щоб просити Бога всім серцем і всіма помислами з повною довірою. Не треба дивитися зверхньо на прохальні молитви, тому що здатність приносити їх - це випробування реальності нашої віри.

Антоній, митрополит Сурозький

Молитва - причина спасіння і безсмертя душі. Молитва є умертвіння думки про похоті плотського життя. Старанно молитись дорівнює вмирати для світу. Бо відректися від себе - значить терпляче перебувати в молитві. З цього випливає, що любов Божу можна відшукати в зреченні від своєї душі.

Преподобний Ісаак Сирин

Результат молитви є те, що ми буваємо з Богом. А хто з Богом, той далекий від Його противника.

— Святитель Григорій Ніський

Не Богу потрібні наші молитви! Він знає що ми потребуємо ще до того як ми щось попросимо, ... молитва необхідна нам: вона присвоює Бога в людині... Перед починанням всякої справи приносячи молитву Богу, нею залучайте благословення Боже на вчинки свої та нею судіть справи ваші: думки про молитву зупиняють від справ, противних заповідям Божим.

— Єпископ Ігнатій (Брянчанінов)

Молитва своєю силою перемагає єство

— св. Іоан Золотоустий


Плоди молитви

Першими плодами молитви, за святителем Ігнатієм (Брянчаниновим) є увага і розчулення. Єпископ Ігнатій твердить: «Ці плоди появляються перш за всі інші від всякої правильно здійснюваної молитви, головним чином же від Молитви Ісусової, вправа якою вище псалмоспіву та іншого молитвослів'я. Від уваги породжується розчулення, і від розчулення поглиблюється увага. Вони посилюються породжуючи одна одну… Як і правдива молитва так і увага і розчулення є Божими дарами».

Відчуття присутності Божої теж є одним із плодів молитви. «Якщо у нас під час молитви чи читання Священного Писання пробуджується відчуття присутності Божої — це великий благодатний дар», пише архієпископ Павло. Говорять про теплоту сердечну і душевний мир як плоди молитви. Святитель Григорій Нісський серед плодів молитви називає простоту, любов, смирення, терпіння і незлобивість. Тобто молитва поступово преображає людину, робить її подібною Богові.

Наскільки молитва несумісна з ненавистю чи неприязню до ближніх, настільки ж вона тісно пов'язана з любов'ю і співчуттям, які теж є її плодами. За словами преподобного Ісаака Сирина серце правдиво молячого запалюється любов'ю до всіх людей, навіть ворогів і єретиків, до всього Божого творіння.

Тобто молитва веде до повного преображення всієї людини, її кардинальній переміні до кращого. Це по суті і є головним плодом молитви. Єпископ Іларіон пише, що якщо людина молиться, але не стає кращою, коли вона вичитує канони та акафісти, але залишається холодною і кам'яносердою, це означає що її молитва ще не принесла належного плоду. Християнину необхідно тому завжди піклуватися, щоби все його життя відповідало молитві, тобто щоби воно стало непрестанним «ходінням перед Богом».

Молитва як літературний жанр

Дослідженню генези та еволюції молитви як літературного жанру присвячена наукова монографія «Молитва як літературний жанр : генеза та еволюція» (2008) українського вченого-філолога Ірини Даниленко.[2][3]

Наукові дані

 • Вчені проводять практичні дослідження: наприклад, доктор біологічних наук і кандидат медичних наук, завідувач лабораторії нейро- психофізіології Психоневрологічного інституту ім. В. М. Бехтерєва Валерій Сльозін отримав результати дослідів людей під час молитви (про позитивні зміни стану їх свідомості), що нівечить пропаганду атеїстів з їх спробою політичного контролю наукового і вільного мислення[4][5][6][7][8][9].
 • Вченими також виявлено у дослідах позитивні зміни якості води від впливу молитви, незалежно від присутності у воді срібла з церковного посуду в температурних умовах зими 18-19 січня, що руйнує одиноку критику святої води атеїстами, хоча срібло у воді та умови холоду для води збагачують позитивне ставлення людей до духовних традицій[10][11][12][13][14][15][16]

Молитва у дгармічних релігіях

У дгармічних релігіях — буддизмі та індуїзмі молитва здійснюється шляхом повторення святих імен Бога джапи.

Див. також

Примітки

 1. Молитва, Библейская энциклопедия - архимандрит Никифор Бажанов. azbyka.ru (рос.). Процитовано 7 січня 2018.
 2. Даниленко Ірина Іванівна. Жанрова модифікація канону молитви в ліриці XVII—XX століть / Автореферат дисертації на здобуття вченого ступеня доктора філологічних наук. — Київ, 2009. — КНУ ім. Т. Шевченка
 3. Даниленко І. І. Молитва як літературний жанр: генеза та еволюція: Монографія. — Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. Петра Могили, 2008. — 304 с. ISBN 978-966-336-095-9
 4. Молитва как особое состояние сознания — Сенсационное открытие ученых Института имени В. М. Бехтерева, Валентина Казак (Журнал «Русский дом» № 7 за 1999 г., Санкт-Петербург) (рос.)
 5. «Российская газета» 1998—2007, «„Умная“ молитва: когда рассудок молчит, душа разговаривает», Максим ЗАРЕЗИН (рос.)
 6. Беседа с профессором Валерием Слезиным, «Почему и как молитва лечит?» (рос.)
 7. Лидия Юдина, «Сила молитвы» (АиФ Здоровье № 17 от 23 апреля 2008) (рос.)
 8. Что происходит с мозгом человека, когда он молится?, Александр Дюжник (рос.)
 9. Профессор Валерий Слезин: Молясь, человек превращается в младенца (20.11.2001, Комсомольская правда)[недоступне посилання з червня 2019] (рос.)
 10. Документальный фильм «Вода», Автор сценария Михаил Вайгер, "Государственный интернет-канал и телевизионный канал «Россия» (рос.)
 11. Дослідження вчених: чому допомагають молитви (рос.)
 12. Святая вода и открытия ученых Архівовано 3 лютого 2014 у Wayback Machine. (рос.)
 13. О Святой Воде и Её исследованиях (рос.)
 14. Святая вода и открытия ученых — сайт «Всё о воде» (рос.)
 15. Святая вода — это миф? (рос.)
 16. Обнаружены воспоминания воды — с сайта «Известия Науки» (рос.)

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.