Aptenoperissus

Aptenoperissus — викопний рід паразитичних перетинчастокрилих комах, єдиний відомий у родині Aptenoperissidae. Існував у кінці крейдового періоду (99 млн років тому). Відомий з інклюзів у бірманському бурштині, на основі яких описано декілька видів.[1]

?
Aptenoperissus
Час існування: пізня крейда
99 млн років тому

Голотип Aprenoperissus burmanicus — типового виду Aptenoperissidae
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Перетинчастокрилі (Hymenoptera)
Підряд: Стебельчасточеревні (Apocrita)
Надродина: Stephanoidea
Родина: Aptenoperissidae
Rasnitsyn and Poinar, 2016
Рід: Aptenoperissus
Rasnitsyn and Poinar, 2016
Види

Див.текст

Посилання
Вікісховище: Aptenoperissus
Fossilworks: 346785

Історія

У жовтні 2016 року науковці опублікували статтю з описом нового виду комахи, що виявлена в бурштині з долини Гукаунг у М'янмі. Це була безкрила самиця паразитичної оси. Новий вид назвали Aptenoperissus burmanicus та призначили до новоствореної родини Aptenoperissidae.[2] За двома довгими шпорами на кожні гомілці родину віднесли до надродини церафроноїдних (Ceraphronoidea). Однак у 2017 році в тому ж бірманському бурштині були виявлені крилаті самці Aptenoperissus, після вивчення яких стало зрозуміло, що це родина відноситься до примітивнішої надродини стефаноїдних їздців (Stephanoidea).[3]

Опис

Безкрила самиця завдовжки до 4 мм. Задні кінцівки призначені для стрибання. Швидше за все, самиці Aptenoperissus втратили крила тому, що вони заважали їй лазити під корою дерев або в лісовій підстилці — це ж характерно і для деяких самиць сучасних перетинчастокрилих. Судячи з короткого і товстого яйцеклада, самиці відкладали свої яйця в нерухомих господарів з твердими покривами — в лялечки або яйця інших комах.

Серед унікальних рис Aptenoperissus — його колінчаті антени. Кожна з них складається з довгого першого членика (його наявність властива, наприклад, мурашкам) і прикріпленого до нього «джгутики» з безлічі більш дрібних члеників. У сучасних перетинчастокрилих два ці ознаки часто зустрічаються окремо, але ніколи не поєднуються разом. Швидше за все, такі антени допомагали самиці вивчати потенційну жертву (наприклад, лялечку) перед тим, як відкласти в неї яйце.

На відміну від безкрилих самиць, самці Aptenoperissus мають крила. Але у них є також колінчаті антени і шпори на гомілках, так що їх приналежність до однієї родини питань не викликає. Крила самцям були потрібні, що знайти максимальну кількість самиць для спарювання.

Види

  • Aptenoperissus amabilis Zhang and Rasnitsyn, 2017
  • Aptenoperissus burmanicus Rasnitsyn & Poinar, 2016
  • Aptenoperissus delicatus Zhang and Rasnitsyn 2017
  • Aptenoperissus etius Rasnitsyn & Öhm-Kühnle, 2018
  • Aptenoperissus formosus Zhang and Rasnitsyn, 2017
  • Aptenoperissus magnifemoris Rasnitsyn & Öhm-Kühnle, 2018
  • Aptenoperissus pusillus Rasnitsyn & Öhm-Kühnle, 2018
  • Aptenoperissus zonalis Zhang and Rasnitsyn, 2018

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.