Black Sabbath (пісня)

«Black Sabbath» (укр. Чорний шабаш або Чорна субота) пісня британського хеві-метал гурту Black Sabbath з однойменного альбому.

«Black Sabbath»
Пісня Black Sabbath
з альбому «Black Sabbath»
Випущено 13 лютого 1970
Номер треку 1
Тип Пісня
Записано Жовтень 1969
Жанр блюз-рок, хард-рок, хеві-метал
Мова англійська
Тривалість 6:16 хв[1]
Лейбл Vertigo
Автор слів Тоні Айомі, Гізер Баттлер, Білл Уорд, Оззі Осборн
Продюсер Роджер Бейн
Композитор Оззі Осборн[2], Тоні Айоммі[2], Bill Wardd[2] і Гізер Батлер[2]
Хронологія Black Sabbath
Black Sabbath The Wizard

Композиція представляє собою важкий блюз у повільному темпі. Основу композиції складає монотонний гітарний риф, побудований на музичному інтервалі "тритон", дисонансне звучання якого створює напружену та зловісну атмосферу. Також композиція наповнена іншими звуками, які покликані посилити антураж - вступом до пісні є звуки дощу, а по ходу розгортання композиції регулярно повторюються удари в дзвін. Текст пісні не передає якийсь певний сюжет, але розповідає про зустріч із Сатаною.

Пісня є відкриваючим номером першого альбому Black Sabbath та, за словами учасників гурту, стала відправною точкою, де вони відступили від традиційного блюз-року, який в той час виконувала більшість колективів, та ступили на шлях формування власного характерного стилю. В той час учасники гурту описували свій стиль як "важкий блюз". Під час перших виконань вживу слухачі неоднозначно сприймали цю композицію.

В наш час більшість музичних критиків, фанів рок-музики та, власне, музикантів рок- та метал-гуртів визнають саме цю композицію як першу пісню у стилі хеві-метал.

Створення та запис[3]

У той час (в середині 1969 року) колектив мав назву "Earth", виконував блюз-рок (здебільшого, кавери), мав лише локальну популярність та ще не мав у своєму активі повноцінних студійних записів. Орендувавши нове приміщення в Естоні (район Бірмінгема), учасники приступили до серйозної роботи та до написання власних композицій. Тоні Айомі так описує процес у своїй автобіографічній книзі:

Ми не знали, що в нас щось було; ти відчуваєш таке, коли волосся на руках встає дибом, і це особливі відчуття. Ми поняття не мали, що це було, але нам це сподобалось. У мене народився риф для "Black Sabbath". Я грав "дум-дум-дуууммм". І це було воно! Від цього і вибудувалась пісня. Щойно я заграв перший риф, почалось: "О, Боже! Це круто. А що це? Не знаю!"

Простенька річ, але у неї є свій настрій. Тільки потім я дізнався, що використав те, що називають "інтервалом Диявола", акорд настільки моторошний, що в Середньовіччя його відтворення було заборонено Церквою. Не знаю; це було просто те, що я відчував всередині. Майже так, ніби воно вирвалось із мене, якось так стаються подібні штуки. Потім кожен почав нанизувати по шматочку, і, врешті, вийшло дещо приголомшливе.

Також, в цей час були створені інші композиції, які потім склали основу до першого альбому - “The Wizard”, ”Black Sabbath”, ”N.I.B.” та “Warning”.

Одного дня група виступала в Манчестері, де представник клубу запросив їх відіграти, але після перших же композицій випровадив із клубу, бо публіка - люди в костюмах і бальних сукнях - не оцінили їх виступ. Виявилось, що існувала інша група з назвою "Earth", яка виконувала поп-музику. Тоді музиканти вирішили змінити назву на щось унікальне, щоб їх не можна було з кимось зплутати і обрали варіант "Black Sabbath".

Після доволі численних невдач із пошуком лейблу, колектив, все-таки, знайшов студію та продюсера, який згодився працювати над записом альбому - Роджера Бейна. В жовтні 1969-го колектив відправився на студію “Regent Sound” на Тоттенхем Коурт Роуд в Лондоні. До цього вони ніколи не працювали в студії і не мали поняття, як проходить цей процес, тому перший час, враховуючи також їх дещо новаторську музику, робота просувалась доволі проблематично.

Після запису звукозаписувальна компанія перекинула групу на лейбл "Vertigo Records", а на 13 лютого (п'ятниця) 1970-го року призначили вихід альбому.

Вплив та визнання

Згідно загальноприйнятої думки поціновувачів рок-музики, композиція "Black Sabbath" заклала основи звучання хеві-металу. Одночасно, ця пісня вважається безпосереднім прототипом піджанру "дум-метал", адже, фактично, у ній повністю закладена основна концепція цього стилю - повільний темп, дисонанс, зловісна атмосфера та ін. Велика кількість метал-груп по сьогоднішній день виконують кавер-версії цієї пісні. Риф пісні «Black Sabbath» зайняв третє місце у списку 100 Killer Riffs That Shook the World журналу Kerrang!

Джерела

  1. Список пісень на оригінальному виданні Black Sabbath
  2. GEMA Repertoire
  3. Читать. Литмир - электронная библиотека. Процитовано 29 листопада 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.