Civitas Schinesghe
Civitas Schinesghe (лат. Polonia, пол. Ziemia Polska) — перше записане ім'я, пов'язане з Польщею як політична сутність (назва — латинізація hrady knezske або grody książęce, «герцогські форти / oppidia»), що вперше засвідчено в 991/2. Оригінальний акт відсутній, але згадується в папській регестах XI століття під назвою «Dagome iudex». У ньому йдеться, що князь з династії П'ястів Мешко I керував unam civitatem in integro, que vocatur Schinesghe («цілісна держава, яка називається Schinesghe») до Святого Престолу.
|
Історичні польські держави |
Хоча держава Польща явно не згадується, назва Schinesghe, швидше за все, відноситься до Гнезно, одного з головних поселень західнослов'янського племені полян. Їхній князь, Мешко, прийняв хрещення після вступу у шлюб з княгинею Дубравою Чеською в 966 році. У 1000 році на гнезненському з'їзді було створено першу польську архієпархію, а син Мешко князь Болеслав І Хоробрий був визнаний імператором та співправителем Оттона III, імператора Священної Римської імперії.
Література
- Kürbis, Brygida (1962). Dagome iudex. Studium krytyczne [in:] Początki państwa polskiego – Księga Tysiąclecia vol. 2. Poznań.
- Piskorski, Jan Maria (August 2004). Civitas Schinesghe. Mieszko I i początki państwa polskiego. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. ISBN 83-7063-416-8.