Counter-Strike
Counter-Strike (укр. Контрудар, скорочено CS) — відеогра жанру командного шутера від першої особи, видана Valve 9 листопада 2000 року. Початково була створена як доповнення до гри Half-Life, засноване на її коді. Призначена передусім для мережевої гри, також можлива гра з керованими комп'ютером супротивниками — «ботами». Гравці поділяються на протиборчі команди терористів і спецпризначенців, щоб, користуючись зброєю і тактикою, виконати поставлене завдання.
Counter-Strike | |
---|---|
| |
Розробник | Valve, Minh «Gooseman» Le |
Видавець | Valve |
Дистриб'ютор | Steam |
Жанр(и) | Шутер від першої особи |
Платформа |
Microsoft Windows macOS Linux Xbox |
Дата випуску |
19 червня 1999 — Beta-версія 1.0[1] |
Режим гри | багатокористувацька гра |
Творці | |
Ігродизайнер(и) | Minh «Gooseman» Le |
Технічні деталі | |
Рушій | GoldSrc |
Носій | Цифрова дистрибуція |
Counter-Strike[2] | |
Наступна гра | Counter-Strike: Condition Zero |
Офіційний сайт(англ.) | |
Counter-Strike у Вікісховищі |
З Counter-Strike проводяться чемпіонати, це одна з ігор, яка є в складі World Cyber Games — світового змагання з відеоігор.
Ігровий процес
Основи
Гравці в Counter-Strike поділяються на протиборчі команди терористів (T) і спецпризначенців (контртерористів, CT). Керуючи одним з бійців, гравець повинен забезпечити перемогу своєї команди, головним чином знищуючи опонентів упродовж кількох раундів.
Сутички відбуваються на місцевостях, званих картами. Кожен боєць володіє запасом здоров'я, початковою зброєю і коштами. За кошти можливо придбати іншу зброю, броню чи оснащення на кшталт приладу нічного бачення або щита. Гравцеві надаються відомості про стан здоров'я, броні, час до кінця раунду, кількість союзників, боєзапас і кошти. Також на екрані наводить радар, що показує розташування бійців, і відомості про те, хто кого вбив і з якої зброї.
На початку гравець обирає карту, команду і одного з чотирьох її бійців. Класи бійців косметичні — вони відрізняються тільки зовнішнім виглядом, але вигляд може сприяти маскуванню, залежно від карти. Команди починають сутичку, перебуваючи на «базі», навколо якої існує «зона покупок». Перебуваючи в ній, гравець може придбати за кошти корисні речі на свій розсуд. Раунд триває поки не буде досягнуто поставленої мети, або одна з команд не знищить іншу. В разі загибелі свого бійця, гравець продовжує спостерігати за сутичкою до кінця раунду. Коли раунд завершується, команди отримують кошти (переможці більшу суму) і в повному складі знову опиняються на своїх «базах» (респавняться).
Основні типи гри
Hostage Rescue (укр. Порятунок заручників) — контртерористи повинні знайти заручників і вивести їх із зони утримання, тоді як терористи — утримати заручників. Контртерористи перемагають, якщо до закінчення часу раунду вони встигають вивести заручників у вказану точку на карті, або убивши всіх терористів. Терористи ж перемагають, якщо всі заручники не будуть виведені до закінчення раунду, або всі контртерористи будуть убиті. Після супроводження заручників в точку порятунку, гравцеві контртерористів, який вивів їх, дається по 300 $ за кожного врятованого заручника. Зазвичай карти для цього типу гри мають префікс cs_.
Bomb / Defuse (укр. Замінувати / Знешкодити) — головним завданням для команди терористів є закласти бомбу та не допустити її розмінування командою контртерористів. Завдання для контртерористів полягає в тому, щоб не дати встановити бомбу або розмінувати її у випадку встановлення. Бомбу несе один з членів команди терористів. Він може її скинути, як звичайну зброю, для того щоб її підібрав інший гравець з його команди. Гравець з бомбою на радарі терористів при цьому відображається точкою, що блимає. Після закладання бомби гравцям обох команд передається повідомлення «The bomb has been planted — Бомбу було активовано». У CT є можливість скоротити час розмінування бомби, купивши Defuse Kit (укр. Саперний набір), з яким він складає 6 секунд (без нього — 11 секунд). Час закладки бомби триває всього 3 секунди. На переважній кількості турнірів Counter-Strike граються мапи типу Bomb/Defuse. Зазвичай такі карти мають префікс de_.
VIP Assassination (укр. Вбивство VIP) — завданням терористів є вбити VIP-гравця (у загальному випадку, не дати йому врятуватися), яким стає один з гравців команди контртерористів. При цьому у VIP немає можливості купити зброю, патрони або спорядження, проте він має 200 % броні, бронежилет без шолома і стандартний пістолет команди контртерористів (HK USP). Завдання CT — довести VIP до зони порятунку. Карти цього сценарію мають префікс as_. Єдиною картою такого сценарію в офіційному наборі CS є as_oilrig.
Додаткові типи карт
Різноманітні модифікації Counter-Strike з особливими правилами граються на додаткових картах, які мають спеціальні позначення в назвах. У загальному випадку, тільки творець визначає назву карти, що може не відповідати де-факто прийнятим завданням цієї карти.
aim — відкриті (рідше з перепонами) карти для тренування техніки стрільби на дальніх і середніх відстанях.
awp — гра ведеться тільки на снайперських гвинтівках AWP (рідше Scout).
bh, bhop — Bunny Hopping (Кролячі стрибання). Карти для тренування стрибків.
deathrun — карти для модифікації «Deathrun» (Смертельний забіг). Гравці діляться на дві команди: перша біжить через смугу перешкод, озброєна тільки пістолетами й ножами, друга ж слідкує за просуванням першої та активує пастки. В кінці смуги випробувань знаходиться зброя, взявши яку, команда, що пройшла смугу, зможе помститися тим, хто активував пастки.
catch — карти типу «квача». Гравців поділяють на дві команди, переслідувачів і втікачів. Переслідувачі намагаються торкнутися втікачів, щоб убити їх. Наступного раунду команди міняються ролями.
dm — карти для модифікації «Deathmatch Mod» (CSDM, Смертельний матч). Гра на таких картах швидкоплинна, дві команди змагаються в кількості вбитих противників (фраги) і загиблі миттєво респавняться. У деяких випадках відбувається поділ на команди, в інших — кожен грає сам за себе (режим Free For All — FFA).
es — карти сценарію Escape (Втеча), видаленого в офіційній релізній версії. Принаймні половина терористів повинна добігти до «зони втечі». Контр-терористи відповідно намагаються цього не допустити.
fy — Frag Yard (Фраговий двір). Зброя розкидана по картах, не на всіх картах є покупні точки, часто від dm відрізняються симетрією респавнів.
gg — карти для модифікації «Gun Game» (Гонка озброєнь). Гра подібна до «Frag Yard», тільки зброя не лежить на карті, а дається гравцям за вбивства суперників. На початку гри у всіх гравців є Glock 18.
he — Hi-Explosive (Вибухонебезпечні). Зазвичай, невеликі карти. Зі зброї — тільки гранати.
jail, jb, ba_jail — карти для модифікацій «JailBreak» (Втеча з в'язниці). Ув'язнені (терористи) з'являються в тюремних камерах, маючи зі зброї тільки ніж. Наглядачі (контр-терористи) вибирають будь-яку зброю і за допомогою голосового зв'язку віддають накази терористам на кшталт піти у вказане місце, або не відвідувати певну кімнату. Наглядачі мають право карати ув'язнених, які не виконують накази, поранивши чи вбивши їх. Терористи, в свою чергу, намагаються втекти, заволодіти зброєю і вбити наглядачів.
hns — карти, спеціально призначені для модифікації «Hide` n `Seek» (Ховайся і вишукуй), як правило, мають багато сходів і місць для стрибків
ka — Knife Arena (Ножова арена), де не можна купити зброю, гравцям видаються тільки ножі. Існують варіації: 1hp — карти, зі зменшеним рівнем життя до 1 hp. 35hp — карти, подібні ka_-картам, але зі зменшеним рівнем життя до 35 hp. ka_soccer — футбольні модифікації, де завдання полягає в тому, щоб використовуючи тільки ніж забити гол м'ячем у ворота суперника.
kz — карти для модифікації «Climbing Mod» (Продирання) — метою є подолання складних перешкод на час.
rc — гоночні карти. У гравців немає зброї, вона лежить на фініші в кінці карти. Хто перший добереться до неї, повинен убити переможеного.
sj — карти для модифікації «SoccerJam». Своєрідний футбол, де гравці можуть не тільки забивати м'яч у ворота, а й убити супротивника. За гол, відбирання м'яча або вбивство гравець отримує досвід, за котрий розвиває нові вміння.
surf — карти, що кардинально відрізняються від класичного CS присутністю на них рамп — розташованих під кутом поверхонь, на яких при певних налаштуваннях сервера можливо ковзання.
wh або spam — WallHack (Злам стін). Найчастіше, це рімейки популярних карт (de_dust, de_dust2, de_train і так далі). Головна особливість — прозорі стіни.
zm, ze — карти для модифікації «Zombie Plague». Концепція карт полягає в тому, що серед гравців через певний час (як правило 15-30 секунд) після початку раунду випадково вибирається «перший зомбі» (або декілька, в залежності від налаштувань), чиє завдання — заразити всіх інших гравців, а їх завдання, у свою чергу — вижити чи ліквідувати всіх зомбі. На деяких картах місія людей — добігти до певної точки евакуації, де їх чекає транспорт (гелікоптер, потяг чи підводний човен).
Зброя і спорядження
Зброя, якою володіє боєць, поділяється на первинну і вторинну. Первинна включає пістолет, який видається на початку, і різноманітну стрілецьку зброю, яка купується на розсуд гравця. Вторинна включає ніж, який завжди є у бійця, і гранати. Для терористів і контртерористів набір зброї дещо різниться. Зображені в грі моделі відповідають реальним зразкам зброї, проте їхня спрямованість і характеристики умовні. Якщо вказано в налаштуваннях, можливо користуватися ліхтариком, який освітлює темні місця, проте видає розташування бійця.
Пістолети: Glock 18, USP .45, P228, Desert Eagle, Beretta (парні)*, Five-Seven**.
Дробовики: M3, XM1014.
Пістолети-кулемети: MAC-10*, TMP**, MP5, UMP45, P90.
Автоматичні гвинтівки: Galil*, FAMAS**, АК-47*, M4A1**, SG552*, AUG**.
Снайперські гвинтівки: Scout, AWP, G3SG1*, SG550**.
Ручні кулемети: M249.
Гранати: Світлошумова, Димова, Осколкова.
Спорядження: Бронежилет, Бронежилет і шолом, Саперний набір**, Прилад нічного бачення, Балістичний щит**.
* — доступно тільки терористам
** — доступно тільки контртерористам
Фракції
Моделі бійців у грі представлені терористами і контртерористами з вигаданих організацій:
Терористи: Arctic Avengers (укр. Арктичні месники, Швеція), Elite Crew (укр. Елітний підрозділ, Близький Схід), Guerilla Warfare (укр. Повстанські сили, Середній Схід), Phoenix Connexion (укр. Клан «Фенікс», Східна Європа).
Контртерористи: GIGN (Groupe D'Intervention de la Gendarmerie Nationale, Франція), GSG-9 (Grenzschutzgruppe-9, Німеччина), SEAL Team 6 (SEa Air Land, Команда 6, США), SAS (Special Air Service, Велика Британія).
Розробка
Counter-Strike було задумано в 1999 році студентами Джессом Кліффом і Мінном Лі як модифікацію до Half-Life. Лі під псевдонімом Gooseman вже розробляв модифікації Navy SEALs для Quake III та Action Quake 2 для Quake 2, присвячені боротьбі терористів зі спецпризначенцями, але вирішив, що доцільніше обрати більш реалістичну гру, якою вважав Half-Life. Паралельно навчаючись в університеті, Лі почав роботу над Counter-Strike. Кліфф був веб-дизайнером і зацікавившись Action Quake 2, познайомився з Лі та дізнався про його плани створити гру реалістичної тематики. Робота почалася в січні 1999 року. Кліфф створив сайт counter-strike.net, який привернув увагу несподівано великої кількості відвідувачів (понад 10000). Джесс з Міном створювали код, моделі, тоді як спільнота зацікавлених гравців розробляла карти. В березні 1999 року сформувалася команда розробників Counter-Strike Team, а 18 червня 1999 було випущено версію BETA 1. Модифікація містила базові принципи бою, протиборчі команди, зброю, втім працювала нестабільно і багато аспектів не працювали належно. Зокрема, броня була практично марною[3].
Кожні 3-5 місяців випускалися оновлення, де впроваджувалися нова зброя, карти, та виправлялися помилки. Зокрема в BETA 3 було додано ніж для ближнього бою. Вже тоді розробники зіткнулися з проблемою читерства та намагалися боротися з ним. Counter-Strike стала популярнішою, ніж чимало самостійних ігор свого часу, привертаючи увагу преси. Наприкінці 1999 популярність Counter-Strike перевершила популярність Team Fortress Classic від Valve. Тож Counter-Strike Team було запропоновано роботу в Valve, а їхню гру видати окремо, а не як модифікацію. 12 квітня 2000 року Counter-Strike Team увійшла до Valve[4]. Для допомоги в розробці було виділено студію Barking Dog. За її підтримки вийшла версія BETA 5.0 з удосконаленим інтерфейсом, картами, фракціями, та змінами ігрового балансу[5].
31 серпня 2000 року було оголошено, що Counter-Strike продаватиметься як окрема гра[6], а 9 листопада вийшла релізна версія Counter-Strike 1.0[7].
Оцінки й відгуки
Огляди | ||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Counter-Strike зібрала позитивні відгуки критиків і гравців. На агрегаторі Metacritic середня оцінка складає 88 балів зі 100[15], а на GameRankings — 89,2 %[16].
Сайтом EDGE у 2006 році Counter-Strike було поставлено на 22-е місце в «Топ 100 ігор 21 століття»[17]. У 2009 році журнал «Empire» включив Counter-Strike до переліку 100 найвидатніших відеоігор усіх часів[18].
Примітки
- https://web.archive.org/web/20000816001005/http://www.counter-strike.net/haxornews/arc.html News Archive // counter-strike.net
- https://www.valvesoftware.com
- CS-Nation - Serving the CS community one post at a time. - csnation.counter-strike.net. 15 серпня 2000. Процитовано 2 серпня 2018.
- CS-Nation - Serving the CS community one post at a time. - csnation.counter-strike.net. 11 липня 2000. Процитовано 2 серпня 2018.
- Mod Central HL - Half-Life mod news. 2 березня 2000. Процитовано 2 серпня 2018.
- Sierra Studios And Valve Announce Half-Life: Counter-Strike - GameZone. GameZone (амер.). 4 травня 2012. Процитовано 2 серпня 2018.
- The official Counter-Strike web site. 5 серпня 2001. Процитовано 2 серпня 2018.
- Dodson, Joe (January 1, 2001). Counter-Strike Review. Game Revolution. Архів оригіналу за February 2, 2014. Процитовано 29 січня 2014.
- Osborne, Scott (27 листопада 2000). Half-Life: Counter-Strike Review. GameSpot. Архів оригіналу за April 1, 2014. Процитовано 1 квітня 2014.
- Wolfe, Clayton (22 листопада 2000). Counter-Strike Review. IGN. Архів оригіналу за 25 жовтня 2012. Процитовано 1 квітня 2014.
- Counter-Strike for PC. GameRankings. CBS Interactive. Архів оригіналу за 14 січня 2019. Процитовано 13 січня 2019.
- Counter-Strike for Xbox. GameRankings. CBS Interactive. Архів оригіналу за 14 січня 2019. Процитовано 13 січня 2019.
- Counter-Strike for PC Reviews. Metacritic. CBS Interactive. Архів оригіналу за 21 серпня 2010. Процитовано 13 січня 2019.
- Counter-Strike for Xbox Reviews. Metacritic. CBS Interactive. Архів оригіналу за 22 січня 2019. Процитовано 13 січня 2019.
- Half-Life: Counter-Strike for PC Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. 21 серпня 2010. Процитовано 2 серпня 2018.
- Counter-Strike for PC - GameRankings. www.gamerankings.com. Процитовано 2 серпня 2018.
- The Top 100 PC Games of the 21st Century - Page 8 of 11 | Features | Edge Online. 17 жовтня 2012. Процитовано 2 серпня 2018.
- The 100 Greatest Video Games. Empire (англ.). 1 червня 2009. Процитовано 18 жовтня 2020.
Посилання
- Counter-Strike (англ.) — сторінка гри в сервісі Steam.
- Counter-Strike.com (англ.) — архів сайту гру