Double Asteroid Redirection Test

Double Asteroid Redirection Test (DART) — космічна місія НАСА, завдання якої полягає у демонстрації кінетичних ефектів від спланованого зіткнення зонду-ударника з астероїдом «65803 Дідим» для розробки стратегії захисту Землі[1]. Мета місії — перевірити, чи зможе зонд-ударник успішно відхилити певне космічне тіло, у разі його можливого зіткнення з нашою планетою. Це ключовий тест, який необхідно здійснити до того, як виникне реальна потреба у планетарному захисті. Звісно, важливо перед тим вчасно виявити небезпеку.

Double Asteroid Redirection Test
Ракета-носій Falcon 9 Block 5
Місце запуску Ванденберг, майданчик SLC-4E
Дата запуску 24 листопада 2021, (UTC)
Місце посадки 65803 Дідим
Дата посадки зіткнення: жовтень 2022, (UTC)
Тривалість польоту ~16 місяців

Запуск зонда здійснено ракетою Falcon 9 Block 5 компанії SpaceX 24 листопада 2021 року. Зіткнення має відбутись у жовтні 2022.[2][3]

Розробка зонда

Космічний апарат DART
Художнє зображення
Основні параметри
Оператор НАСА/Університет Джонса Гопкінса  США
Тип апарата космічний зонд
Проліт 2001 CB21 і 3361 Орфей (можливо)
Технічні параметри
Маса 500 кг
Розміри (12,5×2,4) м2
Потужність 3,5 кВт
Джерела живлення сонячні батареї
Вебсторінка
Вебсторінка Сайт проекту

DART — спільна робота Департаменту Планетарного захисту НАСА і Лабораторії прикладної фізики університету Джона Гопкінса. Спочатку даний зонд розроблявся, як одна із двох місій проекту «AIDA», однак, запланований до відправлення першим у розвідку орбітальний космічний апарат «Hera», за який відповідає ЄКА, буде запущений у 2024 році, щоб обстежити утворений від зіткнення кратер[4].

Іонний двигун NEXT

Апарат міститиме сонячний сенсор (навігаційний інструмент для визначення місцезнаходження Сонця), відстежувач зірок (оптичний пристрій для вимірювання їх позиції) та камеру із 20-сантиметровою діафрагмою. Рух зонда відбуватиметься завдяки іонному двигуну NEXT, живлення якого здійснюватиметься від сонячних батарей площею 22 м2.

Також ІКА розробляє додатковий зонд «LICIACube» — легкий італійський CubeSat розміром 6U для фотографування астероїдів. Під час перельоту він буде приєднаний до DART і відокремиться від нього за певний час до зіткнення, отримавши змогу робити світлини процесу, що цікавить вчених. Знімки відсилатимуться безпосередньо на Землю.

Об'єкт місії

Комп'ютерна модель системи «65803 Дідим»

Дане дослідження вирішили провести на подвійному астероїді «65803 Дідим», що є системою із двох астероїдів, гравітаційно пов'язаних між собою, та які обертаються навколо спільного центру інерції. Дідим А має в діаметрі 780 м, а Дідим B — 170 м. Саме останній і є об'єктом для ураження[5]. Підраховано, що апарат вагою 500 кг, який летітиме зі швидкістю 6 км/с, здатен після зіткнення змінити орбітальну швидкість обраного космічного тіла на 0,4 мм/с, що поступово змінюватиме траєкторію руху астероїдної системи. Таким чином можна буде відвернути від Землі небезпечний об'єкт[6].

Траєкторія руху DART до Дідима може бути розрахована з прольотом поблизу інших астероїдів з метою фотографування їх у видимому спектрі[7].

Хід місії

  • Запуск апарата DART було здійснено за допомогою ракети-носія Falcon 9 з космодрому Ванденберг у ніч проти 24 листопада 2021 року. Зіткнення з астероїдом 65803 Дідим має відбутися у жовтні 2022 року[8]
  • 30 грудня 2021 р. повідомлено, що апарат DART передав перші знімки астероїда Дідим [9]

Див. також

Примітки

  1. Double Asteroid Redirection Test (DART) Mission (англ.). nasa.gov. Процитовано 8 серпня 2020.
  2. Nasa to slam spacecraft into asteroid in mission to avoid future Armaggedon. the Guardian (англ.). 22 листопада 2021. Процитовано 22 листопада 2021.
  3. NASA планує збити астероїд у космосі. Розпочне місію вже завтра. РБК-Украина (рос.). Процитовано 22 листопада 2021.
  4. Kerry Hebden (29 листопада 2019). Hera mission is approved as ESA receives biggest ever budget (англ.). room.eu.com.
  5. Tricia Talbert (23 червня 2020). NASA's First Planetary Defense Mission Target Gets a New Name (англ.). nasa.gov.
  6. Cheng, A.F.; Michel, P.; Reed, C.; Galvez, A.; Carnelli, I. (2012). DART: Double Asteroid Redirection Test European Planetary Science Congress 2012. EPSC Abstracts.
  7. Adams, Elena. DART – Double Asteroid Redirection Test Status NASA's mission (англ.). lpi.usra.edu. Процитовано 27 листопада 2019.
  8. [https://twitter.com/hashtag/DARTMission?src=hashtag_click Woke up, flipped on the news, and immediately saw @SciCommSara talking about #DARTMission on @globalnewsto]
  9. Апарат DART передав перші знімки астероїда Дідим
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.