Glaucus atlanticus

Glaucus atlanticus (блакитний дракон, блакитний ангел) — вид черевоногих молюсків з ряду голозябрових (Nudibranchia). Пелагічні організми, що мешкають під плівкою поверхневого натягу. Поширені в морях всіх океанів тропічного поясу[1].

?
Glaucus atlanticus
Главк атлантичний
(блакитний дракон)

Glaucus atlanticus (з черевної сторони)
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Молюски (Mollusca)
Клас: Черевоногі (Gastropoda)
Ряд: Голозяброві (Nudibranchia)
Надродина: Aeolidioidea
Родина: Glaucidae
Рід: Glaucus
Вид: Главк атлантичний
Glaucus atlanticus
Forster, 1777
Посилання
Вікісховище: Category: Glaucus atlanticus
Віківиди: Glaucus atlanticus
EOL: 46451161
ITIS: 78750
NCBI: 1154737

Будова

Розкритий молюск. Ілюстрація з Atlas Zoologique du Voyage de la corvette La Bonite (1852)

Для представників цього виду характерно струнке тіло, сильно витягнуте з заднього кінця. Голова коротка і слабо відокремлена від тулуба[1]. Широка, добре розвинена нога закруглена спереду і продовжується до заднього кінця тіла[1]. Довжина тіла 5-40 мм.

З боків перпендикулярно осі тіла розташовуються три групи церат — пальцевидних виростів, в які заходять гілки гепатопанкреаса (травної залози)[1]. Довжина церат в кожній групі істотно розрізняється, причому найбільш довгі розташовуються зі спинної сторони[1]. Наявність довгих виростів розглядають як один з механізмів збільшення плавучості[1].

Інша адаптація Glaucus atlanticus до утримування на поверхні води — періодичне заковтування бульбашки повітря, що згодом зберігається в шлунку молюска[1]. У зв'язку з таким розміщенням газового міхура, рівноважним виявляється положення тіла, при якому спинна сторона звернена вниз, а нога прилягає до поверхні води. Таким чином, молюск немов би повзе по плівці поверхневого натягу. В цьому сенсі блакитні дракони є антиподами водомірок, що пересуваються по плівці поверхневого натягу з протилежної сторони.

Забарвлення

Блакитний дракон у воді

Основний тон тіла — сріблястий[1]. Ротові щупальця, рінофори і нижня поверхня церат пофарбовані в інтенсивний синій колір[1]. Спинна сторона у різних молюсків варіює від темно-синьої до коричневої. Нога обрамлена синьою смугою[1].

Молюсків дістали з води, тому вирости не розкриті. Якщо взяти дракона на руки, то можна отримати хімічний опік, подібний до такого від португальського кораблика.

Харчування

У ролі джерела їжі виступають інші організми, асоційовані з поверхнею води. До таких належать колоніальні гідроїдні (сифонофора португальський кораблик, антомедузи з родини Porpitidae) і черевоногі молюски (представники роду Janthina, особини свого ж виду).

Glaucus atlanticus стійкий до отрути, що міститься в кнідоцитах (жалких клітинах) гідроїдних-жертв. При поїданні кнідоцити надходять по гілках травної залози в церати, де шляхом фагоцитозу потрапляють в клітини спеціалізованих органів — кнідосаків (англ. cnidosac). Стрекательна клітина в них перетравлюється, і від неї залишається лише стріляльна капсула. Такі запозичені капсули клептокніди — довгий час залишаються активними і можуть виступати як захисний механізм[2].

Розмноження

Для Glaucus atlanticus є характерним синхронний гермафродитизм: кожна особина володіє чоловічими та жіночими статевими залозами і після спарювання відкладає яйця.

Філателія

Примітки

  1. Valdés Á., Campillo OA (2003). Systematics of pelagic Aeolid nudibranchs of the family Glaucidae (Mollusca, Gastropoda). Bulletin of Marine Science, vol. 75 (3), pp. 381—389. abstract і повний текст (англ.)
  2. Thompson TE, Bennett I. (1969). Physalia nematocysts: Utilised by mollusks for defense. Science, vol. 166, pp. 1532—1533.
  3. Зображення марки на сайті компанії «Conchology, Inc.»

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.