Gmail

Gmail (від Google Mail, МФА: [ˈdʒiːˌmeɪl], «д'жімейл», іноді «гмейл, ґмейл») — безкоштовна служба електронної пошти від американської компанії Google. Надає доступ до поштових скриньок через вебінтерфейс і за протоколами POP3, SMTP, IMAP, а також за допомоги фірмового додатка Gmail для пристроїв під ОС Android.

Gmail
Тип E-mail, Webmail, POP3, IMAP.
Автор(и) Пол Бакхайт
Розробник Google LLC
Перший випуск 21 березня, 2004 (2004-03-21)
Стабільний випуск (4 грудня 2008)
Платформа Google Closure Tools (JavaScript)
Мова програмування JavaScript
Вебсайт mail.google.com

 Gmail у Вікісховищі

Gmail розпочала працювати 1 квітня 2004 року. До того для створення поштової скриньки потрібно було отримати запрошення від власника іншої поштової скриньки Gmail, або, для жителів США, підтвердити особу через SMS. Зараз реєстрація відкрита для жителів багатьох країн, зокрема й для України.

Сервіс пропонує для зберігання 15 гігабайтів простору: цей обсяг постійно збільшувався з 1 квітня 2005 року, коли на честь річниці запуску послуги, доступний обсяг було збільшено з 1 ГБ до 2 ГБ. Цей анонс супроводжувався обіцянкою, що Google збільшуватиме пропонований користувачам обсяг, поки той не досягне теоретичної межі (нескінченність). Зараз у Google говорять, що зростання відбуватиметься, поки в них не закінчиться місце на їхніх серверах.

Багато функцій Gmail побудовано на браузерній мові програмування JavaScript, що дає незвичайні для вебсередовища можливості, такі як прийом команд із клавіатури, оновлення сторінки без перезавантаження (технологія AJAX), випадні списки вибору адресатів.

Можливо також переключатися на інтерфейс, побудований лише на HTML стандартній мові розмітки вебсторінок, яку «розуміють» практично всі браузери. Gmail є одним з найбільш популярних поштових сервісів в інтернеті, станом на 2020 рік він налічував 1,8 млрд користувачів[1][2]. Меншу популярність мають Yahoo! Mail (225 млн)[3], AOL[4] та Mail.com.

Особливості

У порівнянні з тими поштовими вебсервісами, що вже стали стандартними, Gmail пропонує ряд особливостей і поліпшень.

 • Проглядання обговорень. Основна інновація в Gmail — це метод категоризації повідомлень, який в Google називають «Conversation View». На відміну від звичайних поштових сервісів, Gmail відстежує окремі «обговорення» — початкове повідомлення з ланцюжком відповідей на нього.
 • 15 гігабайт дискового простору для листів (станом на кінець 2013, обсяг постійно зростає в автоматичному режимі). Але, розмір одного листа, що отримується або надсилається, не може перевищувати 25 мегабайт. Всі повідомлення електронної пошти, а також прикріплені файли, в тому числі все те, що міститься у розділах «Спам» і «Кошик» зберігаються на Google Диску. Якщо місце в сховищі закінчиться, то повідомлення, що вам адресовані, відправлятимуться назад відправникам. Щоб отримати більше місця, можна або видалити зайві файли, або докупити додатковий простір.[5]
 • Автозбереження. При редагуванні повідомлень кілька разів на хвилину виконується автоматичне збереження «чорнової» копії, щоб запобігти втрату даних у разі виключення живлення або інших збоїв.
 • Розвинений список контактів. Для кожного співрозмовника можуть задаватися фотографія, адреси і телефони. Адреса електронної пошти автоматично підставляється в рядок «кому» по імені користувача, набраного навіть частково.
 • «Гарячі клавіші». Прискорюють роботу з додатком. Використання гарячих клавіш в web-додатках — рідкісна практика, і їх підтримка стала передовим кроком для Google.
 • Мітки замість папок. Листи не заносяться в папки, а діляться по категоріях, які користувач може доповнювати і змінювати. Ефективність цього механізму така ж, як і традиційнішого з папками.
 • Пошук по вмісту листів і прикріплених файлів. Дозволяє швидко знаходити потрібний лист за ключовими словами, що надзвичайно важливе при великому доступному обсязі пошти.
 • Фільтрація від спаму. Містить фільтр повідомлень, що навчається, який збільшує свою ефективність, якщо користувач позначає листи як спам.
 • Програми-клієнти для різних ОС, що повідомляють про прихід нових листів. Це Gmail Notifier, Google Toolbar і Google Talk.
 • Підтримка різних мов. Інтерфейс додатку налаштовується на велику кількість мов, що дозволяє сервісу бути інтернаціональним.
 • Підтримка RSS. Завдяки ній можна читати листи за допомогою інших RSS-клієнтів, наприклад, з персоналізованих сторінок пошукових сайтів msn.com, yahoo.com і самого google.com, програми Microsoft Deskbar. Це дає можливість перевіряти пошту не підключаючись до web-інтерфейсу.
 • Вбудована орфографічна перевірка. Автоматично визначає мову повідомлення і пропонує варіанти написання помилкових слів.
 • Вбудований чат. Повідомлення можуть доставлятися не тільки за допомогою поштових протоколів, але і через протокол jabber, завдяки чому користувачі можуть обмінюватися миттєвими повідомленнями
 • Використання Outlook. Налаштування Gmail дозволяє використовувати власні поштові програми, такі як Outlook, для перегляду електронної пошти. Листи завантажуються з сервера на ваш комп'ютер і нема потреби заходити на інтернет-сторінку вашої пошти в Gmail. При вірних налаштуваннях, які можна знайти на сторінці допомоги google можна користуватися поштовим клієнтом як для отримання, так і для надсилання пошти.
 • Скасування надсилання повідомлення. Сервіс надає можливість скасувати надсилання вже надісланого електронного листа, ця функція доступна протягом 6 секунд після надсилання[6]. Кнопка скасування надсилання з'являється в нижньому лівому куті браузера[7].

Інциденти з конфіденційністю листування

У поштову систему інтегрований показ контекстної реклами, що викликало критику сервісу. Наприклад, деякі ЗМІ вважали, що Google читає листи і аналізує їх. Керівники Google запевнили користувачів, що дані аналізують машини, а не люди, але не дивлячись на це критика контекстної реклами тривала кілька років[8]. Ряд правозахисників, які критикували Google, випробували Gmail і залишилися ним задоволені[9].

5 серпня 2014 року компанія Google повідомила правоохоронним органам США про зберігання одним з користувачів поштового сервісу Gmail фотографій дітей порнографічного змісту, після чого користувач був заарештований[10][11].

Безпека

Спочатку в Gmail використовувалося незахищене підключення (шифрувалися тільки дані на сторінці входу в акаунт). Проте, користувачі могли вручну замінити URL http://mail.google.com/mail на https://mail.google.com/mail, щоб включити шифрування і знизити ризик перехоплення листів і контактів, які передавалися в вихідному коді сторінки як текстові дані JavaScript. З липня 2008 року в налаштуваннях Gmail можна вибрати використання тільки HTTPS, що дозволяє запобігти підключенню по незахищеному протоколу HTTP. Зараз за замовчуванням використовується HTTPS, а доступ по протоколах POP3 і IMAP захищається криптографічними механізмами TLS.

За рішенням Пола Буххайта, одного з засновників і провідного розробника Gmail, з самого початку існування сервісу IP-адреси користувачів маскуються в цілях безпеки[12][13].

Вся вхідна та вихідна пошта, включаючи прикріплені файли, сканується на наявність вірусів. Якщо файл, який користувач хоче відкрити, містить вірус, система намагається знешкодити його. Якщо вірус міститься в вихідному листі, воно не відправляється. Крім того, користувачі не можуть відправляти і отримувати листи з виконуваними файлами, в тому числі в архівах[14].

5 червня 2012 було додано захист від атак з боку урядових хакерів. У разі підозрілої активності користувач отримує повідомлення: «Увага! Можливо, ваш акаунт або комп'ютер піддався атаці хакерів, підтримуваних державою»[15][16].

Блокування на 24 години

Якщо в акаунті Gmail виявлена ​​незвичайна активність, яка свідчить про можливий злом, доступ до нього може бути тимчасово заблокований. Відновлення займає від однієї хвилини до 24 годин в залежності від виявлених дій. До незвичайної активності відносяться такі дії:

 • Отримання, видалення або завантаження великих обсягів пошти по протоколах POP або IMAP за короткий період часу.
 • Відправлення великої кількості повідомлень, які повертаються через неможливість доставлення.
 • Використання ПЗ для обміну файлами або їх зберігання або додатків незалежних розробників з автоматичним входом до системи.
 • Одночасне відкриття акаунта Gmail на кількох пристроях.
 • Неполадки в браузері[17].

Двоетапна аутентифікація

У Gmail підтримується двоетапна аутентифікація — різновид двофакторної аутентифікації. Коли вона включена, при вході в акаунт на новий пристрій користувач вводить не тільки ім'я і пароль, а й код перевірки. Як правило, це комбінація з шести цифр, яка відправляється на телефон по SMS або за допомогою голосового повідомлення. Існують спеціальні мобільні додатки для генерації коду при відсутності сигналу мережі, такі як Google Authenticator.

21 жовтня 2014 року компанія Google оголосила, що в браузері Chrome підтримується стандарт Universal Second Factor (U2F), який дозволяє використовувати фізичний електронний ключ. Його можна вибрати як основний метод двоетапної аутентифікації. У порівнянні з шестизначним кодом цей метод надійніше захищає від фішингових атак і не прив'язаний до мобільного пристрою[18].

Дитяча порнографія

Передача дитячої порнографії через сервери Gmail суворо переслідується. Разом з Національним центром з проблем зниклих безвісти і дітей, що зазнають експлуатації (NCMEC) Google веде базу порнографічних зображень неповнолітніх, що допомагає виявляти жертв експлуатації по всьому світу. Фотографіям присвоюються унікальні контрольні суми, а сервери Gmail потім перевіряють їх наявність. При виявленні підозрілих матеріалів Google повідомляє правоохоронні органи.

Примітки

 1. Number of Active Gmail Users 2019 & 2020: Statistics, Demographics, & Usage. Financesonline.com (англ.). 20 квітня 2020. Процитовано 21 квітня 2021.
 2. 50 Gmail Statistics That Show How Big It Actually Is In 2021. TechJury (амер.). 25 березня 2019. Процитовано 21 квітня 2021.
 3. Yahoo Mail aims at emerging markets and casual users, launches versions for mobile web and Android Go. TechCrunch (амер.). Процитовано 20 липня 2020.
 4. West, Charlotte (15 квітня 2019). Meet the People With the AOL Email Addresses. Medium (англ.). Процитовано 20 липня 2020.
 5. Clear Google Drive space & increase storage - Google Drive Help. support.google.com (англ.). Процитовано 15 липня 2017.
 6. Send or unsend Gmail messages - Computer - Gmail Help. support.google.com. Процитовано 8 липня 2020.
 7. The Best Way to Unsend Email in Gmail, Outlook, Yahoo. Mailbird. 4 травня 2020. Процитовано 8 липня 2020.
 8. Amanda Williams. How Google snoops on your email. Daily Mail. Процитовано 29 квітня 2015.
 9. Дэвид А. Вайз, Марк Малсид. {{{Заголовок}}}.
 10. Google выдал полиции пользователя с детским порно в электронной почте. Процитовано 6 серпня 2014.
 11. A Good Result That Raises Questions, Google Uncovers Gmail Pedophile. Процитовано 6 серпня 2014.
 12. Seeing a sender's IP address Gmail Help (accessed September 20, 2014)
 13. Mike Hearn: [messaging] Modern anti-spam and E2E crypto. September 5, 2104
 14. Title Gmail: Help Center - Can I send or receive an executable file?. Google. 14 жовтня 2005. Процитовано 1 червня 2008. «Gmail does not allow users to receive executable files»
 15. Google Online Security Blog. Official Gmail Blog. Процитовано 5 червня 2012.
 16. CBC News (6 червня 2012). Google to warn users of 'state-sponsored attacks'. Canadian Broadcasting Corporation. Процитовано 6 червня 2012.
 17. Google (2010). My account has been locked. Процитовано 23 березня 2010.
 18. Using Security Key for 2-Step Verification. Google Inc. Процитовано 28 листопада 2014.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.