Haementeria ghilianii

Haementeria ghilianii — вид п'явок роду Haementeria родини Пласкі п'явки ряду Хоботні п'явки (Arhynchobdellida). Інші назви «велетенська амазонська п'явка», «п'явка Гіліані» (на честь італійського ентомолога Вітторіо Гіліані), «амазонська клепсіна». Є найбільшою п'явкою у світі. Вважалася вимерлим видом з 1893 року. У 1970-х роках була заново відкрита в ставку у Французькій Гвіані Роєм Сойером.

?
Haementeria ghilianii

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eucaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Кільчасті черви (Annelida)
Клас: Пояскові черви (Clitellata)
Підклас: П'явки (Hirudinea)
Ряд: Хоботні п'явки (Rhynchobdellida)
Родина: Пласкі п'явки (Glossiphoniidae)
Підродина: Haementeriinae
Рід: Haementeria
Вид: Haementeria ghilianii
de Filippi, 1849
Посилання
Вікісховище: Haementeria ghilianii
Віківиди: Haementeria ghilianii
NCBI: 6409

Опис

Загальна довжина досягає 45,7 см (зазвичай — 30 см), завширшки 10 см. У них 1 пара очей. Хоботок становить до 15,2 см. Має широке, ланцетоподібне, сплощене тіло, велику передню і малопомітну задню присоску. На передній присосці є досить великий ротовий отвір. Її горлянка висувається назовні.

Забарвлення дорослих особин зелено-коричневе. У молодих особин є переривчаста поздовжня смуга з кольорових плям і рядки плям на кожному третьому вторинному сегменті.

Спосіб життя

Зустрічається в прибережних водоймах. Ховається під камінням або серед опалого листя, де проводить переважний час. Разом з тим добре плаває. Є тимчасовим кровосисним ектопаразитом. Живиться кров'ю ссавців шляхом введення в шкіру хазяїна хобітка, висмоктуючи кров з досить великих судин. Молодь полює на амфібії, дорослі особини — на кайманів, анаконд, капібар та свійську худобу. Декілька п'явок здатні вбити корову. Можуть нападати на людину.

Близько 15 мл крові всмоктується через хоботок зі швидкістю приблизно 0,14 мл/хв. При цьому в хоботку є білок гементін для запобігання утворення фібрину. Процес перетравлення крові в кишківнику здійснюється досить повільно. Тому після насичення за один раз п'явка тривалий час може обходитися без їжі.

Є гермафродитом. В обох особин виділяється сім'яний і на паску (клітелумі)) — особливої частини покриву — з'являється слизовий кокон, який містить білок альбумін. Потім п'явки прикріплюють одна до одної сперматофори. В ході скидання з тіла в кокон з жіночого статевого отвору надходять запліднені яйцеклітини. Потім він замикається і в коконі починають розвиватися ембріони. Піклується про потомство: кокон з яйцями п'явка прикріплює до черевної сторони тіла і носить на собі до вилуплення потомства. Молоді п'явки на тілі матері доставляються до хазяїна самиці, де вперше смокчуть кров.

Тривалість життя становить до 20 років.

Розповсюдження

Поширена в басейні річки Амазонка — у Французькій Гвіані та Венесуелі.

Використання

На тепер її штучно розводять в Університеті Каліфорнії в Берклі. В її слині містяться кілька антикоагулянтів гементін, тридегін і гілантен, які уповільнюють процес зсідання крові та здатні розчиняти тромби. Це дозволяє використовувати властивості слини Haementeria ghilianii для лікування серцево-судинних захворювань.

Відомі

«Бабусю Мозес» (Grandma Moses) спіймав доктор Р. Сойєр у 1970-х роках. Від неї було отримано потомство понад 750 особин за 3 роки, що дало початок лабораторної популяції. Надалі за результатами дослідження цих п'явок було опубліковано близько 46 наукових статей. Після її смерті була здана на зберігання в колекцію Кафедри зоології безхребетних Національного Музею природної історії, Смітсонівського інституту під номером USNM 59930.

Джерела

  • Sawyer R. T., Lepont F., Stuart D.K., Kramer A.P. Growth and reproduction of the giant glossiphoniid leech Haementeria ghilianii. Biol Bull. 1981;160-322
  • Malinconico S.M., Katz J.B., Budzynski A.Z. Hementin: anticoagulant protease from the salivary gland of the leech Haementeria ghilianii./J. Lab. Clin. Med., 1984, 103(1):44-58.
  • Sawyer R. T., Jones C. P., Munro R. The biological function of hementin in the proboscis of the leech Haementeria ghilianii. Blood Coagul Fibrinolysis. 1991 Feb;2(1):153-9.
  • Steven Ryan (1 May 2015). «Amazon Giant Leech (Haementeria ghilianii)». University of Northern British Columbia blogs. Retrieved 14 October 2018. Article with photograph.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.