Imagine (альбом)

Imagine (укр. «Уяви́») — сольний студійний альбом Джона Ленона, другий після того, як він залишив «Бітлз». Записаний та випущений 1971 року. Музичні аранжування альбому є більш складними та продуманими, на відміну від простих, базових аранжувань його першого альбому John Lennon/Plastic Ono Band, який був тепло сприйнятий критиками[1]. Imagine є найпопулярнішим сольним альбомом Леннона, а однойменний трек із нього вважаєють однією з його найкращих пісень.

Imagine
Студійний альбом
Виконавець Джон Леннон
Дата випуску 9 вересня 1971
Записаний 11-12 лютого, 24 травня—5 липня
Жанр рок
Тривалість 39:29
Мова англійська
Лейбл Apple Records
Продюсер Джон Леннон, Йоко Оно, Філ Спектор
Хронологія Джон Леннон
Попередній
John Lennon/Plastic Ono Band
(1970)
Some Time in New York City
(1972)
Наступний
Сингли з Imagine
  1. «"Imagine / It's So Hard"»
    Випущений: 11 жовтня 1971

2012 року альбом посів 80-те місце у списку 500 найкращих альбомів усіх часів за версією журналу «Rolling Stone»[2].


Передумови та запис

Перебуваючи в Нью-Йорку, колишні учасники гурту «Бітлз» Джон Леннон та Джордж Гаррісон мали невеличку музичну імпровізацію[3], коли Леннон запропонував Гаррісону взяти участь у записі свого нового альбому. Робота над ним мала би початись вже через неділю на власній студії звукозапису Леннона Ascot, в його маєтку Титтенхерст[3]. Гаррісон погодився, а також запросив приєднатись свого друга басиста, Клауса Формана[3].

Перші пісні, «It's So Hard» та «I Don't Want to Be a Soldier», були записані у лютому 1971 на студії Abbey Road, під час роботи над синглом Леннона «Power to the People» (хоча деякі джерела вказують на те, що це було на Ascot)[4][5]. 24 травня 1971 Леннон вирішив переробити «I Don't Want to Be a Soldier» — цю дату можна вважати початком повноцінної роботи над альбомом[6].

Леннон заручився допомогою Нікі Гопкінса, членів гурту Badfinger, Алана Уайлдера та Джима Келтнера. Партії соло-гітари Джорджа Гаррісона також присутні у багатьох піснях[7]. Запис альбому почався 24 травня на студії Ascot[6]. Леннон продемонстрував іншим музикантам пісню, яку він нещодавно написав — «Imagine»[3]. Окрім пісень, які потім з'являться на альбомі, під час основних сесій були також записані не випущена «San Francisco Bay Blues», яка стане прототипом для пісні «Aisumasen (I'm Sorry)» з альбому Леннона Mind Games, та демо для пісні «I'm the Greatest»[3].

3 липня Леннон та Йоко Оно полетіли до Нью-Йорка, щоб продовжити роботу над альбомом вже наступного дня на Record Plant[3]. Хоча більшість треків для Imagine були записані ще на студії Ascot Sound, багато інструментів були перезаписані на Record Plant у Нью-Йорку, де були також додані струнні та саксофонні партії Кінга Кертіса[3]. Пісні, що були закінчені на Record Plant: «It's So Hard», «I Don't Want to Be a Soldier» та «How Do You Sleep?»[3]. Як і на минулому альбомі Леннона й Оно, Філ Спектор виступив у ролі співпродюсера Imagine. Також, під час запису альбому було відзнято багато відеоматеріалу, який потім використовувався для документальних фільмів та телешоу[3].

Музика та тематика пісень

Під час створення та запису Imagine Леннон та його колишній приятель, Пол Маккартні, перебували у особливо поганих відносинах[8] після розпаду Beatles рік тому та перемоги справи Пола Маккартні у Вищому суді, щодо офіційного розриву їх партнерських відносин[3]. Гаррісон взяв участь у записі половини треків з альбому, в тому числі й в «How Do You Sleep?». Ця пісня є відповіддю Полу Маккартні на його нібито особисті нападки на Леннона та Оно, які можна було знайти на його останньому альбомі Ram[9][10]. У 1980 Леннон казав, що використав свої обурення та образу щодо Пола, щоб створити цю пісню, але не вважає це чимось жахливим чи огидним[11].

Пісня «Imagine», яка була написана як заклик до миру у всьому світі, стала візитною карткою Леннона. Пізніше він визнавав, що Оно зіграла не останню роль у створенні цього треку та запевняв, ніби жалкує, що не позначив її як одного зі співавторів. «Jealous Guy» також довгий час користувалася широкою популярністю. Спочатку вона була створена під назвою «Child of Nature» під час запису разом з гуртом спільного альбому The Beatles в Індії у 1968[12]. На пісні «Oh My Love» і «How?» вплинули враження Леннона від первинної терапії[13].

Леннон також потішив свою любов до рок-н-рола треками «Crippled Inside» та «It's So Hard». «Gimme Some Truth», яку раніше можна було почути під час запису альбому Let It Be на початку 1969 року, з'являється на альбомі з новим бриджем. «I Don't Want to Be a Soldier», яка має у собі політичний підтекст, завершує першу половину Imagine навмисною какофонією. Останню пісню альбому "Oh Yoko!" EMI запропонували зробити синглом, але Леннон вважав, що вона занадто "попсова"[14].

Випуск

Передня сторона обкладинки альбому містить Polaroid-фотографію, яка була зроблена Енді Ворголом, а задня — фото, зроблене Йоко Оно. Перші видання платівки також містили в собі листівки зі світлиною Леннона, який тримає свиню за вуха, що було пародією на схожу фотографію Маккартні з обкладинки його власного альбому Ram[15][16].

Apple Records випустили Imagine 9 вересня 1971 у США та місяцем пізніше, 8 жовтня, у Британії. Пісня «Imagine», з «It's So Hard» на зворотній стороні, була випущена у США як сингл 11 жовтня 1971[3]. Альбом зайняв перші місця у світових чартах, а однойменний трек дістався третього місця Billboard Hot 100 у Сполучених Штатах. Однак «Imagine» не видавався у форматі сингла у Британії ще чотири роки, до релізу повної колекції синглів Леннона Shaved Fish[17].

Критика

Професійні рецензії
Оцінки оглядів
Джерело Рейтинг
AllMusic [18]
Christgau's Record Guide A[19]
Encyclopedia of Popular Music [20]
The Great Rock Discography 9/10[20]
Mojo [21]
MusicHound Rock 4/5[22]
Paste [23]
Q [24]
The Rolling Stone Album Guide [25]
Uncut [26]

У 1971 Бен Герсон з журналу Rolling Stone у своїй рецензії писав, що альбом «містить у собі значну частину доброї музики», але назвав попередній альбом Леннона кращим. Також він попередив, що «позування Леннона в майбутньому можуть стати не лише просто нудними, але і недоречними»[27].

Imagine зайняв п'яте місце у списку найкращих платівок року за результатами щорічного опитування американських критиків Pazz & Jop в журналі The Village Voice[28]. Роберт Крістгау, керівник цього опитування, також поставив його на п'яте місце у своєму власному підсумковому списку року[29]. У 2012 Imagine посів 80-те місце у списку «500 найкращих альбомів усіх часів» за версією журналу Rolling Stone[2].

Фільм

У 1972 Леннон та Оно також випустили фільм на підтримку альбому, який містить в собі кадри їх самих у власних маєтках в Беркширі та в Нью-Йорку, а також більшість пісень з платівки та деякий додатковий матеріал з власного альбому Оно Fly[3]. Декілька знаменитостей також можна побачити у фільмі. Серед них: Енді Воргол, Фред Астер, Джек Пеланс, Дік Кевіт та Джордж Гаррісон. Прем'єра фільму на телебаченні відбулася для американської аудиторії 23 грудня 1972, після чого він був висміяний критиками як «найдорожче домашнє відео усіх часів»[3].

Спадщина

Леннон пізніше висловлював своє незадоволення через дуже комерційний звук альбому та казав, що пісня «Imagine» «виступає проти релігії, проти націоналізму, проти будь-яких умовностей, проти капіталізму, але через те, що вона так солодко прикрашена, то є прийнятною серед інших»[30]. У листопаді 1971 в інтерв'ю Melody Maker Маккартні позитивно висловлювався щодо альбому, вважаючи, що він не такий політичний, як попередні сольні альбоми Леннона. У наступному виданні того ж самого журналу Леннон докоряв своєму колишньому товаришу щодо цього та нарікав на його консервативні політичні погляди[31]. 24 грудня на Radio Luxembourg Imagine був визнаний найкращим альбомом року[3].

Як і однойменний трек, альбом Imagine став посмертним світовим хітом Леннона після його смерті у грудні 1980. Платівка повернулась до чартів у 1981, досягнувши 3-го місця у Норвегії[32], 5-го — у Великій Британії[33], 34-го — у Швеції[34] та 63-го — у США[35]. Також, Imagine та сім інших альбомів Леннона були перевидані EMI як бокс-сет 15 червня 1981 у Британії[36]. У 2000 Йоко Оно контролювала процес створення ремастеринг-версії платівки, яка після релізу змогла дістатися 11-го місця в японському чарті у лютому того ж року[37]. Піаніно зі студії Record Plant, на якому Леннон перезаписував деякі клавішні партії альбому, було продано на аукціоні у 2007[38].

У жовтні 2010 вийшла інша ремастерінг-версія альбому, якій вдалося досягнути 88-го місця у Billboard Top 200. 23 листопада 2010 Imagine з'явився у відеогрі Rock Band 3, дозволяючи гравцям попрактикуватися в грі на клавішних. У 2011, на свою 40-ву річницю, у День музичного магазину альбом був перевиданий на 180-грамовому вінілі разом із додатковою 12-дюймовою білою платівкою під назвою Imagine Sessions, на якій були пісні з бокс-сету John Lennon Anthology. У січні 2014 Imagine був перевиданий Universal Music у форматі High Fidelity Pure Audio на Blu-ray. У 2018, альбом вкотре був перероблений та отримав назву Imagine: The Ultimate Collection[39]. Це бокс-сет, який залежно від формату, містить в собі 4 CD-диска, 2 Blu-ray диска, раніше ще нечувані демо-версії пісень, рідкісні відео зі студії, розрізнені елементи треків у купі з різними аудіоміксами матеріалу.

Список композицій

Усі пісні написані Джоном Ленноном; співавтором «Imagine» та «Oh My Love» є Йоко Оно.

Перша сторона
# Назва Тривалість
1. «Imagine»   3:01
2. «Crippled Inside»   3:47
3. «Jealous Guy»   4:14
4. «It's So Hard»   2:25
5. «I Don't Want to Be a Soldier[ком 1]»   6:05
Друга сторона
# Назва Тривалість
1. «Gimme Some Truth»   3:16
2. «Oh My Love»   2:50
3. «How Do You Sleep?»   5:36
4. «How?»   3:43
5. «Oh Yoko!»   4:20

Учасники запису

Учасники запису згідно Джону Блейні[40]:

Позиції в чартах

Тижневі чарти

Чарт (1971–1972) Найвища
позиція
Австралія (Kent Music Report)[42] 1
Канада (RPM Albums Chart)[43] 1
Нідерланди (MegaCharts)[44] 1
Японія (Oricon)[45] 1
Норвегія (VG-lista)[46] 1
Велика Британія (UK Albums Chart)[47] 1
США (Billboard 200)[48] 1
ФРН (Media Control)[49] 1

Річні чарти

Чарт (1971) Найвища
позиція
Нідерланди[50] 9
Чарт (1972) Найвища
позиція
Австралія[42] 13
Нідерланди[51] 30
Японія[52] 13
Чарт (1981) Найвища
позиція
Нідерланди[53] 99
Велика Британія[54] 73

Сертифікації

Регіон Список сертифікацій продажів музичних записів
Велика Британія (BPI)[55] Золотий
США (RIAA)[56] 2× Платиновий

Примітки

Коментарі

  1. Також зустрічається під назвами «I Don't Wanna Be a Soldier Mama I Don't Wanna Die» та «I Don't Wanna Be a Soldier Mama»

Джерела

  1. Clayton, Marie (2003). John Lennon. Unseen Archives. Parragon Publishing Book. с. 383. ISBN 0-7525-8514-2. Процитовано 26 січня 2019.
  2. 500 Greatest Albums of All Time: John Lennon, 'Imagine'. Rolling Stone. Процитовано 26 січня 2019.
  3. Miles, Barry; Badman, Keith, ред. (2001). The Beatles Diary After the Break-Up: 1970–2001 (вид. перевидання). Лондон: Music Sales Group. ISBN 978-0-7119-8307-6.
  4. Williams, Richard (2003). Phil Spector: Out of His Head. Лондон: Omnibus Press. с. 160. ISBN 0-7119-9864-7.
  5. Blaney, John (2005). John Lennon: Listen to This Book (вид. ілюстроване). [S.l.]: Paper Jukebox. с. 66–70. ISBN 978-0-9544528-1-0.
  6. Madinger, Chip; Raile, Scott (2015). LENNONOLOGY Strange Days Indeed - A Scrapbook Of Madness. Chesterfield, MO: Open Your Books, LLC. с. 239. ISBN 978-1-63110-175-5.
  7. Leng, Simon (2006) [2003]. While My Guitar Gently Weeps: The Music of George Harrison. SAF Publishing Ltd. с. 108–109. ISBN 978-1-4234-0609-9.
  8. The Editors of Rolling Stone, Harrison, Rolling Stone Press/Simon & Schuster (Нью-Йорк, Нью-Йорк, 2002), с. 42.
  9. Brown, Peter; Gaines, Steven (2002). The Love You Make: An Insider's Story of The Beatles. Нью-Йорк: New American Library. с. 351. ISBN 0-451-20735-1.
  10. Perone, James E. (2012). The Album: A Guide to Pop Music's Most Provocative, Influential, and Important Creations. ABC-CLIO. с. 143, 1488. ISBN 978-0-313-37907-9.
  11. Playboy Interview with John Lennon and Yoko Ono – 1980. john-lennon.com. Процитовано 27 січня 2019.
  12. Miles, Barry (1997). Many Years from Now. Random House. с. 423. ISBN 978-0-7493-8658-0.
  13. 45 Years Ago: John Lennon Reclaims His Legacy With "Imagine". Classic Rock. 9 вересня 2016. Процитовано 27 січня 2019.
  14. The Words and Music of John Lennon. Greenwood. 2007. с. 33. ISBN 978-0-275-99180-7.
  15. Clayton 2003, p. 301
  16. Norman, Philip (2008). John Lennon: The Life. Нью-Йорк: HarperCollins. с. 672. ISBN 978-0-06-075401-3.
  17. Imagine. Connollyco.com. Процитовано 28 січня 2019.
  18. AllMusic
  19. Christgau, Robert (1981). John Lennon: Imagine. Christgau's Record Guide: Rock Albums of the Seventies. Ticknor & Fields. ISBN 0899190251. Процитовано 28 січня 2019.
  20. John Lennon Imagine. Acclaimed Music. Архів оригіналу за 22 вересня 2017. Процитовано 28 січня 2019.
  21. Doyle, Tom (листопад 2010). John Lennon Signature Box. Mojo. с. 114.
  22. Gary Graff & Daniel Durchholz (ред.), MusicHound Rock: The Essential Album Guide, Visible Ink Press (Фармінгтон Гіллз, Мічиган, 1999; ISBN 1-57859-061-2), с. 667.
  23. Kemp, Mark (23 жовтня 2007). John Lennon – Reissues. Paste. Процитовано 28 січня 2019.
  24. John Lennon Imagine CD Album. CD Universe/Muze. Процитовано 28 січня 2019.
  25. John Lennon: Album Guide | Rolling Stone Music. Rollingstone.com. Архів оригіналу за 9 лютого 2014. Процитовано 28 січня 2019.
  26. Mullholland, Garry (листопад 2010). John Lennon – Remasters. Uncut. с. 108. Процитовано 28 січня 2019.
  27. Gerson, Ben (28 жовтня 1971). Imagine. Rolling Stone. Процитовано 28 січня 2019.[недоступне посилання з вересня 2019]
  28. Anon. (10 лютого 1972). The 1971 Pazz & Jop Critics Poll. The Village Voice. Процитовано 28 січня 2019.
  29. Christgau, Robert (10 лютого 1972). Pazz & Jop 1971: Dean's List. The Village Voice. Процитовано 28 січня 2019.
  30. Lennon Lives Forever: John Lennon Архівовано 13 лютого 2008 у Wayback Machine., Rolling Stone. Процитовано 28 січня 2019.
  31. Lennon & McCartney, Melody Maker Magazine, листопад 1971. The Beatles Interview Database. Процитовано 28 січня 2019.
  32. norwegiancharts.com – Norwegian harts portal. VG-lista. Процитовано 28 січня 2019.
  33. Chart Stats – Album chart for 07/02/1981. The Official Charts Company. Процитовано 28 січня 2019.
  34. swedishcharts.com John Lennon – Imagine. Sverigetopplistan. Процитовано 28 січня 2019.
  35. John Lennon – Chart Archives on the Billboard 200. Homepage1.nifty.com. Архів оригіналу за 3 листопада 2016. Процитовано 28 січня 2019.
  36. Blaney 2005, с. 203
  37. ジョン・レノン-リリース-ORICON STYLE-ミュージック Highest position and charting weeks of Imagine <Remixed and Digitally Remastered edition> by John Lennon. Oricon Style. Процитовано 28 січня 2019.
  38. Lennon's Last Piano for Sale, Bo Diddley's Better, McCartney on Home Shopping Network. Rolling Stone. 30 травня 2007. Архів оригіналу за 19 листопада 2008. Процитовано 28 січня 2019.
  39. https://consequenceofsound.net/2018/08/john-lennons-imagine-to-be-reissued-as-six-disc-box-set/
  40. Blaney 2005, с. 82–90
  41. Interview with John Tout, May 1998.
  42. Kent, David (1993). Australian Chart Book 1970–1992. Сент-Айвс, НПУ: Australian Chart Book. ISBN 0-646-11917-6.
  43. Top Albums/CDs – Volume 16, No. 12, November 06 1971. RPM. Архів оригіналу за 12 листопада 2012. Процитовано 29 січня 2019.
  44. dutchcharts.nl John Lennon – Imagine. Hung Medien, dutchcharts.nl (нідерландською). MegaCharts. Процитовано 29 січня 2019.
  45. – Yamachan Land (Archives of the Japanese record charts) – Albums Chart Daijiten – The Beatles (японською). 30 грудня 2007. Архів a-ビートルズ оригіналу за 14 лютого 2012. Процитовано 29 січня 2019.
  46. norwegiancharts.com John Lennon – Imagine. Процитовано 29 січня 2019.
  47. Chart Stats – John Lennon – Imagine. UK Albums Chart. Процитовано 29 січня 2019.
  48. allmusic ((( Imagine > Charts & Awards > Billboard Albums ))). allmusic.com. Процитовано 29 січня 2019.
  49. Album Search: John Lennon (німецькою). Media Control. Процитовано 29 січня 2019.
  50. Dutch charts jaaroverzichten 1971 (ASP) (нідерландською). Процитовано 29 січня 2019.
  51. Dutch charts jaaroverzichten 1972 (ASP) (нідерландською). Процитовано 29 січня 2019.
  52. Page 15/24 – 20 Top-selling LPs on the Japanese Oricon Chart 1972~73 (японською). Oricon. Архів 図15-2 1972~1973年度 LPランキング上位20 оригіналу за 8 грудня 2011. Процитовано 29 січня 2019.
  53. Dutch charts jaaroverzichten 1981 (ASP) (нідерландською). Процитовано 29 січня 2019.
  54. Complete UK Year-End Album Charts. Архів оригіналу за 11 січня 2012. Процитовано 29 січня 2019.
  55. British album certifications – John Lennon – Imagine. Британська асоціація виробників фонограм (BPI). Enter Imagine in the field Search. Select Title in the field Search by. Select album in the field By Format. Click Go
  56. American album certifications – John Lennon – Imagine. Американська асоціація компаній звукозапису (RIAA). If necessary, click Advanced, then click Format, then select Album, then click SEARCH
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.