Marvel Comics
Marvel Comics або Marvel Publishing, Inc. — нью-йоркська компанія, яка спеціалізується на видавництві коміксів і суміжних їм носіїв. Належить Marvel Entertainment, Inc, що, у свою чергу, є дочірньою компанією The Walt Disney Company.
англ. Marvel Worldwide, Inc.(Marvel comics) (18 червня 2010) англ. Marvel Publishing, Inc. (8 листопада 2005) англ. Marvel Comics Group | |
---|---|
| |
Тип | дочірня компанія Marvel Entertainment |
Галузь | видавництво |
Попередник(и) | Timely Comics і Atlas Comics |
Засновано | 1939 |
Засновник(и) | Martin Goodmand |
Штаб-квартира | 417 П'ята авеню, Нью-Йорк, США |
Ключові особи |
Джо Кесада, Головний редактор |
Продукція | комікси |
Виторг | US $125,700,000 (2007) ▲ |
Чистий прибуток | US $53,500,000 (2007) ▲ |
Власник(и) | The Walt Disney Company |
Холдингова компанія | Marvel Entertainment |
Дочірні компанії | Male Publishing Corporationd |
marvel.com | |
Marvel Comics у Вікісховищі |
Marvel відома завдяки таким коміксам, як «Фантастична четвірка» (англ. Fantastic Four), «Людина-павук» (англ. Spiderman), «Неймовірний Халк» (англ. Incredible Hulk), «Люди Ікс» (англ. X-Men) та інші. Більшість персонажів коміксів Marvel існують у вигаданому всесвіті під назвою Всесвіт Marvel (англ. Marvel Universe); екшн відбувається у таких реальних містах як Чикаго, Нью-Йорк і Лос-Анджелес.
Відділ коміксів у компанії відкрився у 1939 році як Timely Publications, і до 1950-х став загально відомим як Atlas Comics. Сучасного вигляду Marvel набула у 1964 році, з реалізацією Фантастичної четвірки та інших супер-героїв, створених Стеном Лі, Джеком Кірбі, Стівом Дітко й іншими. Marvel з того часу став одним з найбільших американських видавців коміксів.
31 грудня 2009 року The Walt Disney Company придбала Marvel Entertainment за $4,240 мільярди.
Історія
Timely Publications
Компанія Marvel Comics була створена авторитетним видавцем Pulp-журналів Мартіном Гудменом в 1939 році як група дочірніх компаній під загальною назвою «Timely Comics». Першою публікацією був комікс «Marvel Comics» #1 (жовтень 1939), в якому вперше з'явився Людина-Факел, супергерой-андроїд, створений Карлом Бургосом, а також антигерой-мутант Немор Підводник, створений Білом Евереттом. Комікс став дуже популярним, хоча у компанії не вистачало власних коштів на задоволення всього попиту, і довелося скористатися послугами сторонньої компанії «Funnies Inc».
Перший редактор компанії, письменник і художник Джо Саймон, об'єднав зусилля з майбутньою легендою індустрії коміксів, Джеком Кірбі, щоб створити першого патріотичного супергероя, Капітана Америку, який дебютував в коміксі «Captain America Comics» #1 (березень 1941). Він також став головним хітом з продажу.
Хоча інші персонажі «Timely» не були настільки популярні, як ця «велика трійка», деякі помітні герої того часу, такі як Дзига, Міс Америка, Руйнівник, початкові Віжн і Ангел, продовжують з'являтися в сучасних коміксах.
У 40-х роках бізнес Гудмана виріс, і стало зрозуміло, що Саймону потрібні помічники. Тоді Гудман найняв сина двоюрідного брата своєї дружини, 17-річного Стенлі Лібера. Через двадцять років він знайде всесвітню популярність під ім'ям Стен Лі.
Мартін Ґудмен заснував компанію пізніше відому як Marvel Comics під назвою Timely Publications у 1939 році.
Atlas Comics
Рівень продажів всіх коміксів значно впав в післявоєнні роки, оскільки образ надлюдини, популярний в роки Великої депресії і війни, вийшов з моди. Як і інші видавці коміксів «Timely» — відома в 1950-ті роки під назвою «Atlas Comics» — взяла курс на популярні тоді жанри: забавні тварини, вестерн, жахи, війна, кримінал, гумор, любовний роман, шпигунський роман і навіть середньовічна пригода. Такі комікси користувалися різним рівнем успіху. Спроби відродити в 1953—1954 роки комікси про супергероїв за участю Людини-факела, підводники і Капітана Америка не мали успіху.
З 1952 до кінця 1956 Гудмен поширював свої комікси через власну дистриб'юторську компанію «Atlas». Пізніше він переключився на «American News Company», найбільшу національну компанію-розповсюджувача і фактично монополію, яка незабаром програла судовий процес Міністерству юстиції США і вийшла зі справи.
Останнім коміксом з логотипом «Atlas» був «Dippy Duck» #1 (Божевільна качка), що вийшов в жовтні 1957 року. Першим коміксом зі знаком «Marvel Comics» стала науково-фантастична антологія «Amazing Adventures» # 3 (Дивовижні пригоди), на обкладинці якої був логотип «MC». Комікс був виданий 9 травня 1961, хоча на обкладинці стояла дата серпня 1961.[1]
У цей час Гудмен на хвилі успіху науково-фантастичних фільмів вибрав новий напрям в коміксах, запустивши або відродивши шість серій в цьому жанрі: «Дивовижні світи» #1; «Світ фентезі» #15; «Дивовижні історії» #67; «Подорож в таємницю» #50; «Тривожні історії» #1 і «Вражаючі історії» #1. Комікси в жанрі космічного фентезі виявилися невдалими, і до кінця 1959 більшість серій (випуск «Дивних світів» і «Світу фентезі» був припинений) стали другосортними коміксами про монстрів. Більшість серій малював Джек Кірбі (їх часто розфарбовував Дік Айерс), також виходили атмосферні пригоди про втечі з в'язниць / джунглів і химерні історії від Дона Хека, комікси таких художників як Пол Райнман і Джо Сіннотт, і роботи творчого тандему Стен Лі-Стів Дітко.
Також «Marvel» розширила свою лінію гумористичних коміксів для дівчат, створивши серію «Кеті» (жовтень 1959) і короткий комікс «Лінда Картер, медсестра-студентка» (вересень 1961).
1960-ті
На тлі успіху «DC Comics» по відродженню коміксів про супергероїв в кінці 1950-х і початку 1960-х років, особливо з «Американської Лігою Справедливості», «Marvel» вирішила йти слідом. За досить сумнівною легендою в 1961 році видавець «Timely» і «Atlas» Мартін Гудмен грав у гольф з одним з босів «DC Comics» (імовірно, Джеком Лейбовіц або Ірвіном Доненфілдом), який хвалився успіхом Ліги Справедливості (що з'явилася спочатку в коміксі «The Brave and the Bold» #28 (лютий 1960), а потім отримала власний комікс).
Редактор і письменник Стен Лі разом з вільнонайманим художником Джеком Кірбі створили Фантастичну Четвірку, що нагадує квартет шукачів пригод з комікса «Challengers of the Unknown», який Кірбі створив для «DC» в 1957 у. Всупереч стереотипам жанру герої не вели подвійне життя і навіть спочатку не носили костюмів (при цьому в їх складі був один монстр), лаялися один з одним і випробовували повсякденні труднощі, що стало називатися підходом «супергерої в реальному світі». Як відзначають багато істориків коміксів, саме цей підхід став причиною успіху даного коміксу і всіх наступних, заснованих на ньому. На хвилі успіху «Marvel» почала створювати комікси про інших супергероїв і антигероїв, таких як Галк, Людина-Павук, Тор, Людина-Мураха, Залізна Людина, Люди Ікс і Шибайголова, і таких суперлиходія, як Веном, Доктор Дум, Магнето, Ґалактус, Зелений гоблін і Доктор Восьминіг. Найбільш комерційно успішною серією коміксів стала «Дивовижна Людина-Павук» (англ. The Amazing Spider-Man), створений Лі і Дітко.
У коміксах «Marvel» особлива увага приділялася розкриттю характерів супергероїв. Так, Людина-Павук — юний герой, повний протиріччями і сумнівами, а також звичайними для підлітка проблемами. Більшість супергероїв «Marvel» страждають від внутрішніх проблем, від самотності навіть більше, ніж звичайні люди, на відміну від досконалих, красивих і спортивних традиційних супергероїв раннього періоду. Деякі герої «Marvel» більше схожі на лиходіїв і монстрів. У той час цей нетрадиційний підхід зробив революцію в коміксах.
Ім'я Стена Лі стало одним з найвідоміших в індустрії коміксів. Більшість героїв, створених в той час, належить його авторству — саме вони і складають основну масу популярних персонажів, комікси про яких виходять нині. Художники також мали значний вплив на розвиток коміксів: так ім'я Джека Кірбі можна побачити в більшості коміксів того часу на космічну тематику — «Фантастична Четвірка», «Могутній Тор», персонажі Спостерігач, Срібного серфера і Еґо, Жива Планета. Стів Дітко був ведучим художником в коміксах, де превалює натуралізм (як, наприклад, у міських пейзажах Людини-Павука) і Сюрреалістична атмосфера (як в коміксі про Докторі Стренджа). Разом вони створили так званий «метод Марвел», що полягає в тому, що автор придумує сюжет, художник його малює і продумає тонкі деталі сюжету, діалогів і навіть персонажів, а потім автор завершує процес остаточної шліфуванням сюжету і діалогів.
В 1968 у засновник компанії Мартін Гудман продав «Marvel Comics» і всі свої інші видавничі компанії «Perfect Film and Chemical Corporation». Всі колишні компанії Гудмана були об'єднані в підрозділ «Magazine Management Co.», а сам Гудмен залишився видавцем.
Герої всесвіту Marvel
За свою 75-річну історію «Marvel Comics» створила величезну кількість популярних персонажів, таких як:
Команди всесвіту Marvel
Багато персонажів всесвіту Marvel об'єднуються в команди, для боротьби проти спільних ворогів. Про популярних групах супергероїв є окремі серії коміксів. Найбільш відомі і популярні команди:
Переклади українською
У лютому 2018 році британсько-українське видавництво коміксів «Fireclaw» (українська філія британського видавництва з'явилася у 2015 році) перше отримало права на переклад коміксів Marvel Comics українською мовою. Першим коміксом Marvel Comics перекладеним українською мовою стали комікси «легендарної серії коміксів про Людину-павука».[2][3]
У вересні 2018 року стало відомо, що україномовні переклади коміксів Marvel також стало видавати видавництво «Північні Вогні»; випуск перших україномовних перекладів коміксів Marvel розпочався у 2018 році. Наприкінці 2018 року стало відомо що видавництво «Molfar Comics» також отримало ліцензії на випуск деяких коміксів Marvel; випуск перших україномовних перекладів коміксів Marvel розпочався у 2019 році. У 2019 році стало відомо що видавництва «MAL'OPUS» та «Рідна мова» також отримали ліцензії на випуск деяких коміксів Marvel; випуск перших україномовних перекладів коміксів Marvel розпочався у 2019 році
- 2018
- У 2018 було опубліковано 5 українських перекладів томів коміксів Marvel, а також 10 випусків одної серії (у виді щомісячного журналу).
- Fireclaw Ukraine:
- Ден Слотт. «Spider-Man».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. Випуски 1-10 (у м'якій обгортці, журнальний формат) - Джеф Лемір. «Cтарий Лоґан: Том 1. Берсеркер».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 96 стор. ISBN 978-966-978-080-5 - Джеррі Даґан. «Дедпул: Балакучий мільйонер».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 128 стор. ISBN 978-966-978-081-2 - Чарльз Соул. «Вражаючі Люди-Ікс: Том 1. Життя Ікс».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 144 стор. ISBN 978-966-978-084-3 - Метью Розенберг. «Єнот Ракета: Домашній арешт».
Пер з англ.: Катерина Клопенко. 112 стор. ISBN 978-966-97808-3-6
- Ден Слотт. «Spider-Man».
- Northern Lights:
- Деніел Вей. «Веном: Том 1. Тремтіння».
Пер з англ.: Воль Еман та Матвієнко Анастасія. 124 стор. ISBN 978-966-97700-3-5
- Деніел Вей. «Веном: Том 1. Тремтіння».
- 2019
- У 2019 планується випуск 28 українських перекладів томів та продовження випуску однієї щомісячної серій.
- Fireclaw Ukraine:
- Ден Слотт. «Spider-Man»
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. Випуски 11-22 (у м'якій обгортці, журнальний формат) - Метью Стерджез. «Тор: Глава перша»
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 112 стор. ISBN 978-966-97808-6-7 - Джеф Лемір. «Старий Лоґан: Прикордонне місто»
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 96 стор. ISBN 978-966-97808-5-0 - Донні Кейтс, Нік Спенсер. «Доктор Стрендж: Прокляття».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 112 стор. ISBN 978-966-97808-7-4 - Ал Юінг. «Безсмертний Галк».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 128 стор. ISBN 978-966-97808-9-1 - Марґарет Штоль. «Життя Капітан Марвел».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 128 стор. ISBN 978-966-97808-9-8 - Джейсон Аарон. «Месники: Остаточний власник».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 144 стор. ISBN 978-617-7779-01-7 - Джеррі Даґан. «Дедпул 2».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 128 стор. ISBN 978-617-7779-00-0 - Джеф Лемір. «Старий Лоґан: Останній Ронін».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 144 стор. ISBN ? - Ден Слотт. «Тоні Старк: Залізна Людина. Створив себе сам».
Пер з англ.: Микита Янюк. 128 стор. ISBN ? - Джефф Ловенес. «Ґрут».
Пер з англ.: Олена Лісевич. 128 стор. ISBN 978-617-7779-04-8 - Каллен Банн. «Дедпул вбиває Дедпула».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 96 стор. ISBN 978-617-7779-07-9 - Ден Слотт. «Людина-павук та Людина факел».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук.
- Ден Слотт. «Spider-Man»
128 стор. ISBN 978-617-7779-08-6
- Чарльз Соул. «Вражаючі Люди-Ікс. Том 2».
Пер з англ.: Сергій Ковальчук. 144 стор. ISBN 978-966-97808-4-3
- Чарльз Соул. «Вражаючі Люди-Ікс. Том 2».
- Northern Lights:
- Деймон Лінделоф. «Досконалий Росомаха проти Халка».
Пер з англ.: Еван Вольф та Анастасія Матвієнко. 148 стор. ISBN 978-966-97700-6-6 - Джонатан Гікман. «Нові Месники: Все помирає».
Пер з англ.: Матвієнко Анастасія та Еван Вольф. 140 стор. ISBN 978-966-97700-7-3 - Пітер Девід. «Людина-павук: Інакший».
Пер з англ.: Матвієнко Анастасія та Еван Вольф. ? стор. ISBN ? - Джонатан Маберрі. «Marvel Universe vs Punisher». (очікується до друку)
Пер з англ.: ?. ? стор. ISBN ? - Воррен Елліс. «Абсолютна Залізна Людина: Броньовані Війни». (очікується до друку)
Пер з англ.: ?. ? стор. ISBN ?
- Деймон Лінделоф. «Досконалий Росомаха проти Халка».
- Molfar Comics:
- Джек Кірбі. «Вічні».
Пер з англ.: Артем Яворський. 240 стор. ISBN 978-966-97908-2-8 - Метт Фректіон. «Непереможна Залізна людина, Том. 1: П'ять кошмарів». (очікується до друку у вересні)
Пер з англ.: ?. 184 стор. ISBN ? - Курт Бусьєк. «Marvels». (очікується до друку)
Пер з англ.: ?. 248 стор. ISBN ?
- Джек Кірбі. «Вічні».
- MAL'OPUS:
- Джим Старлін. «Рукавиця нескінченності».
Пер з англ.: Микита Янюк. 256 стор. ISBN 978-617-7756-02-5 - Тім Сілі. «Дедпул проти Таноса».
Пер з англ.: Денис Скорбатюк. 112 стор. ISBN 978-617-7756-01-8 - Марк Міллер. «Росомаха: Старий Лоґан».
Пер з англ.: Максим Калініченко. 224 стор. ISBN 978-617-7756-03-2 - ?. «?». (очікується до друку)
Пер з англ.: ?. ? стор. ISBN ? - ?. «?». (очікується до друку)
Пер з англ.: ?. ? стор. ISBN ? - ?. «?». (очікується до друку)
Пер з англ.: ?. ? стор. ISBN ?
- Джим Старлін. «Рукавиця нескінченності».
- Рідна Мова:
- Джеф Леб. «Шибайголова: Жовтий». (очікується до друку)
Пер з англ.: ?. ? стор. ISBN ?
- Джеф Леб. «Шибайголова: Жовтий». (очікується до друку)
- 2020
- У 2020 планується випуск 5 українських перекладів томів та продовження випуску однієї щомісячної серій.
- Рідна Мова:
- Джеф Леб. «Людина-павук: Блакитний». (очікується до друку)
Пер з англ.: ?. ? стор. ISBN ? - Джеф Леб. «Галк: Сірий». (очікується до друку)
Пер з англ.: ?. ? стор. ISBN ? - Джеф Леб. «Капітан Америка: Білий». (очікується до друку)
Пер з англ.: ?. ? стор. ISBN ? - Та-Негісі Кост. «Black Panther: A Nation Under Our Feet Vol. 1». (очікується до друку під вихід другого фільму)
Пер з англ.: ?. ? стор. ISBN ? - Метт Розенберґ. «The Punisher Vol. 1: World War Frank». (очікується до друку)
Пер з англ.: ?. ? стор. ISBN ?
- Джеф Леб. «Людина-павук: Блакитний». (очікується до друку)
Див. також
Примітки
- Інформація з Бібліотеки Конгреса. Grand Comics Database: Amazing Adventures #3
- Комікси Marvel видаватимуть українською — Gazeta.ua, 22 лютого 2018
- В Україні запустили серію коміксів про Людину-Павука — Читомо, 22.02.2018
Посилання
- Marvel(англ.)
- Marvel Україна — офіційна Facebook сторінка (доступ заблоковано для не-українських IP)(укр.)
- Офіційний сайт видавництва Fireclaw Ukraine(укр.)