Matisyahu

Матісьяху, (англ. Matisyahu; повне ім'я Matthew Paul Miller (Метью Пол Міллер); 30 червня 1979) американський виконавець регі єврейського походження.

Matisyahu
Matthew Paul Miller
Зображення
Основна інформація
Дата народження 30 червня 1979(1979-06-30) (42 роки)
Місце народження Вест Честер, Пенсильвания, США
Роки активності 2001 — тепер. час
Громадянство Шаблон:US
Професії співак, автор пісень, бітбоксер
Освіта Hadar Hatorahd, Нова школа і White Plains Senior High Schoold
Мова англійська
Жанри Реггі
Рок
Хіп-Хоп
Даб
Псевдоніми Матісьяху, MC Truth
Співпраця Roots Tonic, Dub Trio, P.O.D., Sly&Robbie, Crystal Method, Білл Ласвелл, Трей Анестейшоу
Лейбли JDub, Or Music, Epic
matisyahuworld.com
 Файли у Вікісховищі

Біографія

Метью Міллер народився 30 червня 1979 року в Пенсільванії, звідки незабаром переїхав з батьками в Берклі, Каліфорнія, потім — в Уайт Плейнз, штат Нью-Йорк. Саме з цим містом пов'язані його перші дитячі спогади, які втілилися пізніше в тексті однієї з майбутніх пісень  WP з альбому Youth . Метью ріс в цілком світської єврейської сім'ї, отримуючи ліберальне виховання в традиціях реконструктивістського юдаїзму. Його батьки були соціальними працівниками — батько займався проблемами безхатченків, мати працювала в школі. Незабаром до батьківської опіки додався контроль з боку педагогів єврейської школи «Бет ам-Шалом», проти якого Метью відчайдушно бунтував, незважаючи на те, що вчився тільки три дні на тиждень. До моменту святкування бар-Міцва, яке з шумом пройшло в італійському ресторані, положення юного Метью в школі стало хитким — через свою кепську поведінку він вже кілька разів опинявся на межі відрахування. У свої 14 років він відрощував дреди, відмінно грав на барабан ах і бонго, спритно імітував ударні інструменти і тягнувся в шкільному оточенні до таких же бунтарів, як і він сам. Тоді ж на ґрунті загальних музичних інтересів майбутній «регі-хасид» зблизився з хіпі, однак творчі захоплення не були єдиним способом самовираження Метью, як і раніше долають хуліганськими пристрастями. Щоб якось вгамувати шибеника, батьки «заслали» його в табір в безлюдній місцевості штату Колорадо, де спостерігаючи красу Скелястих гір, той зміг би спокійно обдумати свої вчинки . Здавалося, що цей похід, а також подальша поїздка в Ізраїль з тримісячним курсом навчання в Alexander Muss High School у місті Од ха-Шарон і кілька канікулярних тижнів на берегах Мертвого моря допомогли йому розібратися в собі і зрозуміти, на що найкраще спрямувати надлишок сил.

Однак, повернувшись назад в США, Метью, всупереч очікуванням, продовжив колишній спосіб життя, ускладнивши ситуацію тим, що почав приймати галюциногени. Одного разу він ледь не спалив шкільний кабінет хімії, після чого вирішив покинути школу і відправитися подорожувати, супроводжуючи групу Phish в турне по країні. Насилу, але батькам все-таки вдалося переконати його продовжити освіту. Вони відправили сина в Бенд, штат Орегон, де в спеціальній реабілітаційної школі, розташованій в пустельній місцевості, він разом з іншими важкими підлітками вчився і паралельно розвивав свої творчі здібності протягом двох років. Він з головою поринув у музичні заняття, вправляючись у читанні реп у, вокальному мистецтві і бітбокс і — голосовий імітації інструментів, отримував артистичну підготовку. Курс «музичної психотерапії» не пройшов даром. Метью повернувся до нормального життя — він купив мотоцикл, влаштувався працювати на гірськолижній базі, де мав можливість вдосталь кататися на сноуборді і брати участь в змаганнях реперів в місцевому кафе. Тут він встиг придбати деяку популярність, виступаючи під сценічним псевдонімом MC Truth . Фактично саме тоді він почав намацувати той інтригуючий сплав регі і хіп-хоп у, який через кілька років перетворить його в найзнаменитішого хасид а.

Продовживши освіту в нью-йоркському коледжі «Нова школа соціальних досліджень», він зачастив в синагогу «Карлебах Шул». Не забував Метью і про музику — в Нью-Йорку їм була придбані: спеціальна аудіосистема для виступів і перші платівки з записами інструментальних версій пісень регі для майбутньої колекції. В парку Вашингтон-Сквер він випадково познайомився з рабин ом Довом-Йоной Корном, який з розумінням поставився до його пошукам і долучив до музичним традиціям євреїв-хасидів. У цих піснях молодий виконавець відчув величезний духовний потенціал. Саме тоді Метью вибрав як новий сценічний псевдонім єврейський варіант свого імені, колишнє до того ж його шкільне прізвисько,  Матісьяху , що в перекладі з івриту означає «Дар Божий» (ім'я одного з лідерів повстання Маккавеїв, у грецькому варіанті Маттафії Хасмонеямі), хоча пізніше з'ясувалося, що при обрізанні йому було дано ім'я на їдиші  Файвіш-Гершл .

Яке моє єврейське ім'я? Мої батьки знайшли мій сертифікат про обрізання і, як виявилося, моє єврейські ім'я — Файвіш-Гершл. Меня називали Матісьяху вже кілька років. І до торі мене викликали як Матісьяху. Я звернувся до свого рабина, і той сказав: «Всі знають тебе тільки як Матісьяху, твоє ім'я — Матісьяху».

Релігійні погляди

Підліток, що не визнавав жодних авторитетів, в решті-регт знайшов духовну опору в хасидизмі. Своєю релігійністю і підтримкою в музичній кар'єрі він завдячує спільноті, що належить до руху Хабад Любавич. Релігійну освіту отримав в рамках дев'ятимісячного навчання в місцевій ієшиві «Хадар-Хатора», буквально — «велич Тори»), створеній спеціально для баалей-тшува (євреїв, що повернулися на шлях Тори і заповідей). В лоні хабадської течії юдаїзму Матісьяху залишався до осені 2007 включно, після чого долучився до іншої хасидскої групи — Карлін-Столін, відомої дещо незвичною експерсивною манерою виголошення молитов.[1] Він веде єврейський спосіб життя, ніколе не працює в суботу і вірить в святіть кожного доторку, тому уникає будь-якого контакту з жінками, навіть звичайних рукостискань.[2] Зато практично на кожних гастролях співака супроводжує його вірна дружина Талі. Талі і Метью є щасливими батьками двох дітей. В перервах між гастрольними турами сімейство проживає в Нью-Йорку в районі Краун-Хайтс (Crown Heights), Бруклін. В грудні 2011 року Матісьяху поголився[3].

В наш час викликає сумнів факт присутності «віри в святість кожного доторку» — так, на концерті в московському клубі «Arena Moscow» 14 березня 2013 року,[4] Матісьяху стрибнув зі сцени в натовп, здійснивши так званий «crowd surfing», під якого неможливо уникнути доторків, в тому числі, і з боку жінок. Один з концертів Матісьяху відбувався в Петербурзі 16 березня 2013 року, тобто в суботу, отже, постає питання про дотримання артистом шабату. тим не манш, за єврейською традицією день починається і закінчується з заходом сонця, тому, призначений на 21 годину 15 хвилин, тобто після заходу сонця, виступ Матісьяху ніяк не порушував шабату.

Особливості стилю

Релігійні і моральні пошуки Метью Міллера наклали глибокий відбиток на його творчіть і врешті-решт дозволили зайняти власну нішу в музиці. Авторитетом номер один в галузі хасидської музики для Матісьяху став раббі Шломо Карлебах. Другим головним джерелом натхнення для Матісьяху, як і раніше, залишається регі, в першу чергу в його оригінальному варіанті, відкритому євпропейцям і американцям Бобом Марлі. Унікальність стиля Матісьяхуполягає у вмінні комбінувати різні техніки виконання і голосоведення: скоромовки в стилі Джона Скетмена, протяжний вокал, властивий хасидським наспівам нігунам, пружні ритми і неочікувані ходи-синкопи, вибудовані за всіма канонами ямайського денсхоллу і уан-дроп-регі, і, звісно, досконало опанований ним бітбокс. Фірмовим знаком співака є рефрен «oy va voys», «yiggy-ay-ay-yo» і «we want Moshiach now».

Вихід на велику сцену

Гітарист Аарон Дуган (Aaron Dugan), басист Джош Вернер (Josh Werner), барабанщик Джона Девід (Jonah David) — ця група підтримки допомогла Матісьяху розібратися з його напрацюваннями та підготувати дебютний альбому під назвою «Shake Off the Dust … Arise» (2004). Сприймався не стільки як гідне уваги музичне явище, скільки як чергова дивина, розрахована на одноденний успіх, Матісьяху не відразу знайшов свого слухача. Підтримка і повагу з боку самої різної публіки, яке часом дивувало навіть його самого, з'явилися досить швидко, але для того щоб хоч якось «відзначитися» в чартах, цього було замало. Під час живих виступів поява на сцені майже двометрової фігури музиканта з пейсами з-під ярмулки, скуйовдженою бородою і звисаючими по швах ритуальними пучками ниток ціціт, валило в шок навіть найдосвідченіших глядачів. Крім незвичайного зовнішнього вигляду і загального екзальтованого настрою, що панує на концертах Матісьяху, відхід від формату проявився також в текстах пісень оди на славу юдаїзму, звучать на химерній суміші англійської, іноді з імітацією ямайської вимови, їдишу та івриту. Тим часом критики відразу розібралися, що до чого, і одностайно відзначали глибоке розуміння і відмінне виконання регі, цікаві семпли, запозичені зі старих класичних регі-записів, щирість і інтенсивну емоційність пісень. Але справжня популярність прийшла до співака після його інтерв'ю популярному американському телеведучому Девіду Леттерману. З легкої руки іншого шоумена, Джиммі Кіммеля, стиль Матісьяху отримав назву hasidic hip-hop reggae . Концертна діяльність Матісьяху і компанії охоплювала на перших порах тільки територію Сполучених Штатів, але його харизма, відкритість зі слухачами, незвичайний імідж зробили свою справу. Шоу, зіграний командою в Остіні, штат Техас, 19 лютого 2005 року, лягло в основу успішного концертного альбому «Live at Stubb's» (2005). В Америці протягом тільки першого року обсяги продажів релізу перевищили 500 тисяч копій, головним чином завдяки активній ротації на радіо хіт-синглу «King Without а Crown».

Популярність

Матісьяху роздає автографи фанатам на фестивалі «Сесквоч» в Джордже, штат Вашингтон (2006)

Напрацювань для наступного студійного альбому теж вистачало. Оформленням нових ідей музиканти зайнялися в кінці 2005 року, з тим щоб навесні 2006-го уявити другий лонг-плей «Youth», що став дебютною записом артиста на мейджор-лейбл е. Ця колоритна суміш сучасного регі, хіп-хоп а, танцювальних ритмів і традиційної єврейської музики потрапила на добре підготовлений ґрунт — в руки заінтригованих меломанів — і моментально злетіла на четверту позицію американського поп-чарта. На думку деяких критиків, другий альбом звучав надто гладко, комерційно, в ньому відчувався точний розрахунок на зовнішній ефект. У той же час основні звукові гідності альбому: «вичищене до блиску» звучання і продумана структура, — є заслугою продюсера Білла Ласвелл. Тоді ж, у 2006-му, іменитий продюсер і початковий склад інструментальної групи Матісьяху під назвою Roots Tonic випустили спільний диск, розрахований в основному на любителів даб — музики. На концертах йому також часто акомнонують музиканти групи Dub Trio :

  • Стю Брукс (англ. Stu Brooks) — бас-гітара, клавішні, спецефекти;
  • Ді-Пі Холмс (англ. D.P. Holmes) — гітара, клавішні, спецефекти;
  • Джо Томін (англ. Joe Tomino) — ударні, клавішні, спецефекти.

Поточний склад бек-групи Матісьяху, крім трьох перерахованих вище музикантів, також включає гітариста Аарона Дугана і клавішника Роба Маршера. [відсутнє в джерелі]

У грудні 2011 року Матісьяху виконав кілька пісень в студії американського Rolling Stone і поспілкувався з шанувальниками.

Цікаві факти

  • Один раз Мати виступав в суботу на Алясці, був полярний день (біла ніч)
  • Відмовився виступати на одній сцені з реперкою Ів (Eve (entertainer) )
  • Став обличчям рекламної кампанії американського кутюр'є Кеннета Коула.
  • Рабинат ізраїльського міста Бней-Брак оголосив заборону на покупку записів співака
  • Породив моду на такі стилі як hasidic reggae і kosher hip hop Представники — чорний єврей Y-Love (Іцхак Джордан), дует Ta-Shma, Nosson Zand («Низ»), Симха Духів (Simja Dujov) з Аргентини ->

Дискографія

Студійні альбоми

Дата випуску Назва Лейбл Вища позиція в US Billboard US RIAA Certification
12 жовтня 2004 Shake Off the Dust...Arise JDub Records
7 березня 2006 Youth JDub/Or Music/Epic #4 Золотий
25 серпня 2009 року Light JDub/Or Music/Epic
3 липня 2014 року Akeda Akeda/Elm City

Другі записи

Дата випуску Назва Лейбл US Billboard Peak US RIAA Certification
2004 Connective Redirection (бутлег)
19 квітня 2005 Live at Stubb's (концерт) JDub/Or Music/Epic #30 Золотий
7 березня 2006 Youth Dub JDub/Or Music/Epic
26 грудня 2006 No Place to Be (альбом реміксів) (CD/DVD) Sony Music #149
21 жовтня 2008 Shattered (EP) Epic

Сингли

Год Название Чарт позиция Альбом
US Hot 100 US Modern Rock UK Singles Chart US Adult Top 40 Hot Digital Songs Pop 100
2006 «King Without a Crown» 28 7     13 27 Live At Stubbs/Youth
2006 «Youth»   19       Youth
2006 «Jerusalem (Out Of The Darkness Comes Light)»
new version with Sly & Robbie
          Jerusalem Single
2009 «One Day»[5] 85 25     61 Light

Участь в інших записах

РікНазваТипТрекПримітки
2006V.A. — Playlist: May 2006ЗбірникFire Of Heaven / Altar Of Earth
2006P.O.D. — TestifyАльбомRoots in Stereo,
Strength of My Life
2006C-Rayz Walz — The DroppingАльбомChildhoodЗаписаний наживо в клубі «The Ribcage»
2006SoCalled — The SoCalled SederАльбом3rd Cup: Yahu
2006Ta-Shma — Come, ListenАльбомRachamana
2007V.A. — The Amnesty International Campaign To Save DarfurЗЗбірникWatching The WheelsТриб'ют Джону Леннону
2009Crystal Method — Divided By NightАльбомDrown in the Now
2009Easy Star All-Stars — Easy Star's Lonely Hearts Dub BandАльбомWithin You Without YouТриб'ют The Beatles
2010Infected Mushroom & Matisyahu — One DayСинглOne DayРемікс

Матісьяху в кінематографі

  • Пісня «King without a Crown» ввійшла в саундтрек до фільму Джудда Апатоу «Трохи вагітна».
  • Матісьяху знімався в ролі хасида в серіалі «Buddy Gilbert Comes Alive» (США).
  • Матісьяху взяв участь у зйомках фільму про ортодоксальних євреїв «Інші люди в чорному» (The Other Man in Black), який вийшов в 2013 році, де зіграв самого себе.[6]
  • Матісьяху знявся в фільмі «Шкатулка прокляття» (2012).

Регалії

  • 2006 — Esky Music Awards від журналу «Esquire» — своєрідне гран-прі та звання «Самого привабливого дивака» (Most Lovable Oddball), також названий «найбільш інтригуючим регі-виконавцем в світі».
  • 2006 (6 травня) — Премія 25-ї щорічній церемонії «International Reggae and World Music Awards» в номінації «Найкращий новий виконавець» року.
  • 2007 — Альбом «Youth» номінований на премію «Греммі» в категорії «Найкращий регі-альбом».[7]
  • 2007 — Ізраїльський журнал «Пнай плюс» включив Матісьяху в список 59-і громадян, що становлять «гордість Ізраїлю».[8]
  • 2007 — Журнал «Billboard» поставив Матісьяху на першу позицію в щорічному «Top 10 Reggae Artistes», також удостоївши його епітета «хіп-хоп-аномалії». До слова сказати, другу позицію в цьому чарт-листі скромно зайняв регі-виконавець з Ямайки Боб Марлі.

Примітки

Посилання

Шаблон:Matisyahu

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.