Meloimorpha japonicus

Meloimorpha japonicus, також відомий як Сузумуші (яп. 鈴虫, комаха дзвоник), буквально дзвониковий цвіркун — вид цвіркунів, родом з Азії. Один з 4 видів роду. В Японії особливо відомий своєю дзвінкою піснею, де їх часто утримують як домашніх тварин.

?
Цвіркун дзвоник

Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Членистоногі (Artropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Прямокрилі (Orthoptera)
Родина: Phalangopsidae
Підродина: Cachoplistinae
Рід: Meloimorpha
Вид: M. japonica
Meloimorpha japonica
(Вілем де Ган, 1842)
Посилання
Вікісховище: Meloimorpha japonica
EOL: 604666
NCBI: 1109092

Спосіб життя

Самці видають голосні сигнали за допомогою тертя надкрил. У пісні розрізняють сигнал заклику, який може тривати впродовж десятків хвилин, та сигнал залицяння, який самець продукує в присутності самиці[1]. Самці збільшують тривалість сюрчання від перших днів після линяння до середини свого життя. У другій половині життя дорослого самця тривалість пісні корелює з розміром та масою тіла особини[2].

У неволі цвіркуни живляться відходами при чистці фруктів та овочів. Яйця відкладають у грунт. За рік розвивається 2 покоління.

Ареал і підвиди

Поширений у Східній і Південно-Східній Азії: в Японії, Китаї, В'єтнамі. У Японії зустрічається номінативний підвид. Інший підвид Meloimorpha japonica yunnanensis (Yin, 1998) описаний з південно-східного Китаю, також виявлений на півдні В'єтнаму[3].

У культурі

M. japonicus — це осіннє кіго, яке використовується в хайку[4]. «Сузумуші» — це також назва розділу 38 «Повісті про Ґендзі», автор Мурасакі Сікібу. З невідомих причин, це єдиний розділ, що було пропущено в перекладі Артуром Валі.

Сузумуші утримує як домашніх улюбленців Кіеко Сада — головний герой роману «Стара столиця», Кавабати Ясунарі. Цвіркун згадується в творі декілька разів.

Цей вид був дуже популярним для утримання в неволі як домашньої тварини. Через легкість розведення вдома та приємний звук, що видається самцями, їх тримали багато японців. Ціна на цих цвіркунів коливалася від 2,5 до 20 сен у 1886-1941 роках і була трохи нижчою за інші види цвіркунів. Ціна за комаху в зоомагазинах Японії станом на 2016 рік складала 160-250 єн[4].

Примітки

  1. Бенедиктов Александр Александрович, Михайленко Андрей Петрович. Вибро-акустическая сигнализация сверчка Meloimorpha japonica japonica (Haan, 1842) (Orthoptera, Gryllidae) // Бюллетень МОИП. Отдел биологический. 2016. № 1.(рос.)
  2. Kuriwada, T., & Kasuya, E. (2011). Age-dependent changes in calling effort in the bell cricket Meloimorpha japonica. Journal of Ethology, 29(1), 99-105(англ.)(яп.)
  3. A.V. Gorochov. New and little-known Cachoplistinae and Phaloriinae (Orthoptera: Gryllidae). Zoosystematica Rossica, 2003, 12(1): 79–92(англ.)
  4. Hoshina, H. The Prices of Singing Orthoptera as Pets in the Japanese Modern Monarchical Period. Ethnoentomology 1, pp. 40–51, 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.