Microsoft Access

«Microsoft Access» (повна назва Microsoft Office Access) система управління базами даних, програма, що входить до складу пакету офісних програм Microsoft Office. Має широкий спектр функцій, включаючи зв'язані запити, сортування по різних полях, зв'язок із зовнішніми таблицями і базами даних. Завдяки вбудованій мові VBA, в самому Access можна писати підпрограми, що працюють з старими версіями Microsoft Office Access.

Microsoft Office Access
Microsoft Office Access
Тип СУБД
Розробник Microsoft
Стабільний випуск 16.0.4229.1024 (22 квітня 2015)
Версії 2019 (16.0.10827.20118) (27 вересня 2018)
Операційна система Windows
Ліцензія Microsoft EULA
Вебсайт Microsoft Access

 Microsoft Office Access у Вікісховищі

Склад програмного продукту

Основні компоненти MS Access:

  • конструктор таблиць;
  • конструктор екранних форм;
  • конструктор SQL-запитів (мова SQL в MS Access не відповідає стандарту ANSI);
  • конструктор звітів, що виводяться на друк.

Таблиця — це основний об'єкт бази даних, призначений для збереження даних, документів та інших облікових записів. Запит — вибирає дані з таблиць згідно з умовами, що задаються. Форма — відображає дані з таблиць або запитів відповідно до форматів, описаних користувачем. Форма дозволяє переглядати, редагувати та друкувати дані. Звіт — відображає і друкує дані з таблиць або запитів згідно з описаним користувачем форматом. У звіті дані редагувати не можна.

Взаємодія з іншими СУБД

Вбудовані засоби взаємодії MS Access зі зовнішніми СУБД з використанням інтерфейсу ODBC знімають обмеження, властиві Microsoft Jet Database Engine. Інструменти MS Access, які дозволяють реалізувати таку взаємодію називаються "пов'язані таблиці" (зв'язок з таблицею СУБД) і "запити до сервера" (запит на діалекті SQL, який "розуміє" СУБД). Корпорація Microsoft для побудови повноцінних клієнт-серверних додатків на базі MS Access рекомендує використовувати як рушій бази даних СУБД MS SQL Server. При цьому є можливість поєднати з властивою MS Access простотою інструменти для управління БД і засоби розробки. Відомі також реалізації клієнт-серверних додатків на базі зв'язки Access 2003 з іншими СУБД, зокрема, MySQL

Сумісність Access з сторонніми джерелами даних

СУБД (Джерела даних)Версія AccessДрайверОновлювані запити
Файли ExcelвсівбудованийНі
SQLiteТак
MySQL2000-2003MyODBC v.3.51.X, 5.1.XТак
PostgreSQLТак
FirebirdТак
1C v.7.7 (dbf)2003Visual FoxPro ODBC driver v.6.01.8629.01Ні
Paradox
Oracle
Текстові файливсівбудованийНі
Таблиці htmlвсівбудованийНі

Збереження в Access

Access, при роботі з базою даних, інакше взаємодіє з жорстким (або гнучким) диском, ніж інші програми. В інших програмах, файл-документ, при відкритті, повністю завантажується в оперативну пам'ять, і нова редакція цього файлу (змінений файл) цілком записується на диск тільки при натисканні кнопки «зберегти».

В Access нова редакція вмісту зміненої комірки таблиці записується на диск (зберігається) відразу, як тільки курсор клавіатури буде поміщений в іншу комірку (або нова редакція зміненого запису записується на диск відразу, як тільки курсор клавіатури буде поставлений в іншу запис (рядок)). Таким чином, якщо раптово відключать електрику, то пропаде тільки зміна того запису, якого не встигли покинути.

Цілісність даних в Access забезпечується також за рахунок механізму транзакцій.

Кнопка «Зберегти» в Access теж є, але в Access у режимі перегляду даних вона потрібна, в першу чергу, для збереження зміненого режиму показу таблиці або іншого об'єкта - тобто, для збереження таких змін, як:

  • зміна ширини стовпців і висоти рядків,
  • перестановка стовпців в режимі перегляду даних, «закріплення» стовпців і звільнення закріплених стовпців,
  • зміна сортування,
  • застосування нового фільтра,
  • зміна шрифту; кольору тексту, сітки і тла
  • і т. ін.

Крім того, в Access ця кнопка потрібна в режимі «Конструктор» для збереження змін структури об'єкта бази даних, зроблених в цьому режимі.

Догляд за базою даних

Навіть якщо в процесі роботи з файлом бази даних не застосовувався режим «Конструктор» і нові дані в базу даних не додавалися (тобто якщо база даних тільки проглядалася), то все одно файл бази даних має тенденцію з часом, в процесі роботи з ним, все більше і більше збільшуватися в розмірі. Дуже сприяє збільшенню розміру файлу застосування нових сортувань і фільтрів (особливо якщо було застосовано кілька різних сортувань / фільтрів).

Це збільшення розміру файлу є, фактично, порожнечею, але ця порожнеча лежить всередині файлу, збільшуючи його об'єм. Щоб повернути файлу бази даних нормальний (мінімальний) обсяг (тобто щоб прибрати з файлу порожнечу), в Access є кнопка «Стиснути та відновити базу даних» - цю кнопку потрібно час від часу натискати (при натисканні цієї кнопки ніяка інформація, ніякі дані з файлу бази даних не видаляються). Так само базу даних можна запустити з параметром / compact, що виконає стиснення автоматично і закриє базу по закінченні процесу.

Версії

Практичні аспекти ліцензування Access

Microsoft Access є пропрієтарним програмним забезпеченням, тобто для його використання необхідно придбати ліцензію. Однак для використання готових додатків, створених за допомогою Access, ліцензія не потрібна. Для роботи такого додатка необхідна runtime-версія Access, яка розповсюджується безкоштовно.

Корпорація Microsoft поширює повнофункціональну версію Access як окремо, так і спільно з іншими додатками (Word, Excel та ін) у складі пакетів Microsoft Office Professional, Microsoft Office Professional Plus і Microsoft Office Enterprise.

Див. також

Примітки

    Посилання


    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.