Naegleria fowleri

Naegleria fowleri — вид амебоїдних екскават родини Vahlkampfiidae.

?
Naegleria fowleri

Naegleria fowleri у стадіях флагелляти, трофозоїти та цисти
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Екскавати (Excavata)
Тип: Percolozoa
Клас: Heterolobosea
Ряд: Schizopyrenida
Родина: Vahlkampfiidae
Рід: Naegleria
Вид: N. fowleri
Naegleria fowleri
Carter (1970)
Посилання
Вікісховище: Naegleria fowleri
Віківиди: Naegleria fowleri
ITIS: 43896
NCBI: 5763

Спосіб життя

Протист живе у теплих прісних водоймах. Активний при температурі води 25-30 °C. Коли умови проживання стають несприятливими, Naegleria fowleri інцистується, тобто перетворюється в округлу цисту розміром 10-20 мкм, покриту міцною оболонкою. При такій формі захисту мікроорганізм може існувати досить тривалий час, а при поверненні сприятливих умов знову повернутися до активного існування.

Патогенність

Детальніші відомості з цієї теми ви можете знайти в статті Первинний амебний менінгоенцефаліт.

Вид є небезпечним факультативним паразитом людини. При контакті людини із зараженою водою, паразит може проникнути через ніс та нюховий нерв у головний мозок. У мозку паразит локалізується у тканинах кори навколо кровоносних судин спричинюючи запальний процес. Його бурхливе розмноження призводить до виникнення крововиливів і некрозу у сірій та білій речовині мозку, що зумовлює первинний амебний менінгоенцефаліт (також відомий як неглеріаз). У більшості випадків захворювання призводить до смерті інфікованої людини (летальність до 95 %[1])[2]. Більшість випадків неглеріазу було зареєстровано в Північній Америці, значно менше — в Європі, в тому числі, й в Україні; в ареал проживання Naegleria fowleri входять також райони з тропічним і субтропічним кліматом Індія, Нова Зеландія, Пакистан, Тайвань.[3] До 2008 року з моменту відкриття виду зареєстровано близько 300 випадків зараження людини Naegleria fowleri.

Примітки

  1. Schuster, Frederick L., and Govinda S. Visvesvara. «Free-living Amoebae as Opportunistic and Non-opportunistic Pathogens of Humans and Animals.» International Journal for Parasitology 34.9 (2004): 1001—027. Web.
  2. Mannan Baig Abdul; Kulsoom Huma; Ahmed Khan Naveed (2014). Primary amoebic meningoencephalitis: amoebicidal effects of clinically approved drugs against Naegleria fowleri. Journal of Medical Microbiology 63: 760–762. doi:10.1099/jmm.0.072306-0.
  3. Неглерія Фоулера: поширення і ареал проживання, симптоми і лікування (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.