Rubus canadensis

Rubus canadensisвид квіткових рослин із родини трояндових (Rosaceae).

Rubus canadensis
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Трояндові (Rosaceae)
Підродина: Rosoideae
Триба: Rubeae
Рід: Ожина (Rubus)
Вид:
R. canadensis
Біноміальна назва
Rubus canadensis
L., 1753

Біоморфологічна характеристика

плоди

Це кущ 5–30 дм заввишки, неозброєний чи озброєний. Стебла дворічні (йдуть від дерев'янистого кореневища), дугоподібні, безволосі, не залозисті або рідко залозисті; колючки відсутні або рідкісні, випростані або злегка відставлені, тонкі, 2–5 мм, з вузькою або широкою основою. У перший рік на стеблах тільки листки, у другий рік з'являються квіти й вони відмирають після плодоношення. Листки опадні, зазвичай пальчасто складні, блискучі; листочків (3)5, кінцеві від яйцеподібних до еліптичних, (3)7–9(11) × (3)4–5(6) см, основа від закругленої до неглибоко серцеподібної, нелопатеві, краї від дрібно до грубо пилчасті або подвійно пилчасті, верхівка від загостреної до ослабленої, нижня поверхня з гачковими колючками на середніх жилах, безволоса чи запушена, залозиста. Суцвіття кінцеві, (5)15–25-квіткові, китицеподібні. Квітки двостатеві; пелюстки білі, від зворотно-яйцеподібних до еліптичних, рідше субокруглі, 8–22 мм. Плоди чорні, кулясті або коротко-циліндричні, 1–2 см; кістяночок 10–75. 2n = 14, 21. Період цвітіння: травень — липень[1][2].

Ареал

Зростає у східній частині США та східній частині Канади і Сен-П'єр і Мікелоні; інтродукований до Європи[1][3].

Населяє гірські високогір'ї, прохолодні, затінені проміжні райони в межах широколистяних і бореальних лісів, окрайці озер і лісів; на висотах 0–2000 метрів[1].

Використання

Плоди вживаються сирими чи вареними в пирогах, джемах тощо. Смак солодкий, соковитий і насичений. Стебла і плоди і відвар кореня використовують при лікуванні дизентерії[2].

Рослина має хороші протиерозійні властивості. Задовільно росте на безплідних і неродючих ґрунтах, займає еродовані ділянки. Утворюючи великі й майже непрохідні зарості, він забезпечує чудове укриття для дикої природи та місць гніздування дрібних птахів[2].

Цей вид бере участь у виникненні численних сортів ожини. Цінується за високу морозостійкість. Із плодів отримують барвник від пурпурного до тьмяно-синього[2].

Примітки

  1. Rubus canadensis. Flora of North America. efloras.org. Процитовано 23.11.2021. (англ.)
  2. Rubus canadensis. Useful Temperate Plants. Процитовано 23.11.2021. (англ.)
  3. Rubus canadensis. Catalogue of Life. Процитовано 23.11.2021. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.