Rubus trivialis

Rubus trivialisвид квіткових рослин із родини трояндових (Rosaceae).

Rubus trivialis
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Трояндові (Rosaceae)
Підродина: Rosoideae
Триба: Rubeae
Рід: Ожина (Rubus)
Вид:
R. trivialis
Біноміальна назва
Rubus trivialis
Michx., 1803

Біоморфологічна характеристика

ілюстрація

Це кущ до 3(7) метрів заввишки (іноді в'ється вище), помірно або густо озброєний. Стебла дворічні, спочатку низько-дугоподібні, потім ниспадають й повзучі (йдуть від дерев'янистого кореневища), безволосі чи помірно волосисті, від рідко до густо залозисті; колючки від помірних до щільних, загнуті, іноді дистально тонкі, 1–4 мм, широкі. Листки стійкі або напівстійкі, від трійчастих до пальчасто складних, блискучі; листочків 3–5, кінцеві вузько-еліптичні чи від яйцеподібних до зворотно-яйцеподібних, 2–8.5 × 0.7–4.5 см, основа від закругленої до клиноподібної, нелопатева, краї від помірно до грубо пилчастих і до подвійно-пилчастих, верхівка від гострої до загостреної, нижня поверхня з гачковими колючками на середній жилці, безволоса чи рідко чи помірно волосиста, не залозиста чи розріджено залозиста уздовж центральної жилки. Суцвіття кінцеві, 1(3)-квіткові. Квітки двостатеві; пелюстки від білого до рожевого забарвлення, від від еліптичних до зворотно-яйцюватих, 10–16(25) мм. Плоди чорні, від кулястих до яйцюватих, 1–1.5(3) см; кістяночок 10–50. 2n = 14. Період цвітіння: січень — червень[1][2].

Ареал

Зростає у південно-східній частині США (Алабама, Арканзас, Флорида, Джорджія, Іллінойс, Канзас, Кентуккі, Луїзіана, Меріленд, Міссурі, Міссісіпі, Північна Кароліна, Огайо, Оклахома, Пенсільванія, Південна Кароліна, Теннессі, Техас, Вірджинія, Західна Вірджинія) й східній частині Мексики (Коауїла, Нуево-Леон, Сан-Луїс-Потосі, Тамауліпас, Веракрус)[1][3].

Населяє відкриті ліси, савани, прерії, луки, піщані дюни, порушені ділянки, сухий або сезонно вологий ґрунт; на висотах 0–200 метрів[1].

Використання

Плоди вживаються сирими чи приготованими в вареннях тощо. Плоди ароматні, соковиті, солодкі[2].

Корінь має в'яжучу, збудливу і тонізуючу дію. Настій можна використовувати при лікуванні ревматизму та діареї. Листки в'яжучі. Настій можна використовувати для лікування шлункових скарг, ревматизму та діареї[2].

Має хорошу цінність проти ерозії. Утворюючи великі і майже непрохідні зарості, може забезпечити чудове прикриття для дикої природи, а також місця гніздування дрібних птахів. Цей вид використовується в програмах селекції ожини. Із плодів отримують барвник від пурпурного до тьмяно-синього[2].

Примітки

  1. Rubus trivialis. Flora of North America. efloras.org. Процитовано 23.11.2021. (англ.)
  2. Rubus trivialis. Useful Temperate Plants. Процитовано 23.11.2021. (англ.)
  3. Rubus trivialis. Catalogue of Life. Процитовано 23.11.2021. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.