Symphytum grandiflorum

Symphytum grandiflorum (Живокі́ст великоквітко́вий або вели́кий,[1] або грузи́нський[2])[3] багаторічна рослина родини Шорстколистих, ендемік Кавказу. Декоративна культура.

Symphytum grandiflorum
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Шорстколистоцвіті (Boraginales)
Родина: Шорстколисті (Boraginaceae)
Рід: Живокіст (Symphytum)
Вид:
S. grandiflorum
Біноміальна назва
Symphytum grandiflorum
DC., 1846
Синоніми

Symphytum ibericum

Опис

Суцвіття

Трав'яниста рослина заввишки 20-40 см. Кореневище довге, шнуроподібне, повзуче, гіллясте. Листки овально-серцеподібної форми, темно-зеленого кольору, вкриті волосками. Квітки завдовжки 20-24 мм, блідо-жовті, трубчасто-дзоникуваті, зібрані у своєрідні пучки. У культурних сортів колір міниться від рожевого у пуп'янках до блакитного та білого у повному розквіті.

Поширення та екологія

Живокіст великоквітковий зростає на північний схилах Великого Кавказу, охороняється на території Кавказького заповідника.

Зростає у мішаних гірських лісах: світлих, напівтінистих та тінистих, на достатньо зволожених ґрунтах. Полюбляє прохолодні місцини. Активно розростається. При відсутності конкуренції утворює великі куртини. При зростанні поряд з іншими видами, може утворювати гібриди. Квітне у травні або на початку червня. Розмножується як вегетативно (відокремлення відростків, поділ куща), так і насінням. Взимку витримує морози до −23 °C, але при відсутності снігу вимерзає.[4]

Значення та охорона

Використовується як декоративна рослина, за якою потрібен мінімальний догляд. У заростях живокості не зростають бур'яни. Шляхом селекції виводяться різні сорти:

  • Hidcote Blue з синьо-білими суцвіттями та Hidcote Pink з рожевими квітками, більш високі (до 45 см), з темно-зеленими листками, дзвіночкоподібними квітками, витримують напівтінь[5]
  • Goldsmith англійський варієгатний з листками, які мають золотисто-жовтий край. Сонцелюбний та теплолюбний[6]
  • Variegata варієгатний гібридний сорт

Примітки

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 20 грудня 2016. Процитовано 20 червня 2019.
  2. http://www.plantarium.ru/page/image/id/130291.html
  3. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  4. http://www.chelsad.ru/index.php/mnogoletniki/431-okopnik
  5. http://www.plantopedia.ru/encyclopaedia/garden-plants/details/o/okopnik/
  6. http://www.greeninfo.ru/grassy/symphytum.html

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.