Айстериди

Айстери́ди (Asterids) — підклас евдикотів, тобто справжніх дводольних рослин. Згідно із системою APG класифікації покритонасінних, це монофілетичний таксон (клада), одна з двох головних груп евдикотів (друга розиди). В застарілій системі Кронквіста більшість представників айстеридів належали до підкласу Asteridae.

Айстериди
Campanula portenschlagiana
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Core eudicots
Клада: Суперастериди (Superasterids)
Клада: Айстериди (Asterids)
Ряди (Порядки)
Вікісховище: Asterids

Вік айстеридів оцінюється в 128 млн років, Cretaceous, Cornales і Ericales відхиляються через короткий час, а інші айстериди — понад 100 млн років тому. Серед айстеридів складені листи відносно рідкі, і листочки часто слабо визначені та нечіткі. Таксони з прилистками також відносно незвичайні, як і таксони з квітками без пелюсток.

Опис

Дерева, чагарники або частіше трави. Листки цілісні або різним чином розчленовані. Продихи 2, 4 або 6 (рідко) побічними клітинами. Членики судин з драбинчастою або простою перфорацією. Квітки маточково-тичинкові, майже завжди зрослопелюсткові. Тичинки, як правило, у кількості в однаковій з долями віночка або у меншій кількості. Стиглий пилок 3-клітинний або 2-клітинний. Оболонка пилкових зерен триборозниста або похідна від триборознистого типу. Гінецей завжди ценокарпний, мабуть, морфологічно завжди паракарпний, звичайно з 2-5, рідко 6-14 плодолистків. Насінні зачатки завжди унітегмальні, тенуінцелятні або рідко красинуцелятні. Насіння з ендоспермом та без нього.[1]

Походження

Ймовірно, айстериди походять від примітивних розидів, скоріше за все від якихось древніх форм, близьких до сучасних деревних представників порядку Ломикаменецвіті.

Філогенез

Філогенетичне дерево, запропоноване проєктом APG IV:

asterids 

 Cornales

 Ericales

euasterids
campanulids

Aquifoliales

Asterales

Escalloniales

Bruniales

Apiales

Dipsacales

Paracryphiales

lamiids

Icacinales

Metteniusales

Garryales

Boraginales

Gentianales

Vahliales

Lamiales

Solanales

Примітки

  1. Нечитайло В. А., Кучерява Л. Ф. Ботаніка. Вищі рослини. — Київ : Фітосоціоцентр, 2001. — С. 319. — 500 прим. — ISBN 966-7459-80-2.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.