Євангельські християни-суботники, хрещені Духом Святим
Євангельські християни-суботники, хрещені Духом Святим (офіційна назва), Суботствуючі п'ятидесятники — євангельська п'ятидесятницька деномінація, що склалася в 1920-30-ті роки на Західній Україні, п'ятидесятницька церква, що дотримуються суботи. У ті роки на Західній Україні, що тоді перебувала у складі Польщі, діяли, у тому числі місіонери американської Церкви Бога (Клівленд, Теннессі), що видавали в місті Кременець (Тарнопільське воєводство) під редакцією Д. Герасевича журнал «Будівельник Церкви Бога». Саме в середовищі хрещених цією місією й з'явилися суботствуючі п'ятидесятники, богослів'я яких в цілому відповідало вченню американської Церкви Бога, зокрема, вченню про три благословіння — навернення, освячення й хрещення Духом (вже це відрізняє їх від більшості п'ятидесятників країн колишнього СРСР, що визнають необхідність двох благословінь). Самою характерною їх рисою стало дотримання суботи як Господнього дня, замість неділі, у чому вони розійшлися з американською місією. Ще однією суттєвою відмінністю євангельських християн суботників від п'ятидесятників є дотримання чистоти в їжі. В 11-у розділі книги Левит Господь забороняє своєму народові вживати в їжу м'ясо не чистих тварин. Не менш важливою відмінністю є те, що євангельські християни суботники не святкують жодні свята, які відзначаються католицькою чи православною церквами такі, як Різдво, Великдень, Трійцю та інші.
Об'єднанням громад суботствуючих п'ятидесятників є Союз церков євангельських християн-суботників, хрещених Духом Святим, що діє в Україні (переважно у Закарпатській області, Черкаській області (Ватутіне)), але також включає нечисленні групи у Прибалтиці та Росії (у Краснодарському краї, Нальчику)[1]. Численні громади субоствуючих п'ятидесятків утворилися унаслідок релігійної еміграції з 1988 року у США у Портланді (Орегон), Ванкувері й Сіетлі (Вашингтон), Спрінгфілді (Мізурі) й Чаттанузі (Теннессі).
Зараз громади п'ятидесятників-суботників діють у Закарпатській області(там їх найбільша кількість), Львові, Тернополі, Івано-Франківську, Чернівцях, Луцьку, Новояворівську, Новодністровську, Фастові, Бережанах, Тешині(Польща), Празі, Парижі, Міндені(Німеччина), Зінгені(Німеччина), Молдові та інших місцях.
У прикарпатті церкви євангельських християн-суботників, хрещених Духом Святим, мають спільну назву Церква Спасителя Христа, найвідоміша з яких знаходиться у Тернополі.
Дивитися також
Посилання
- П’ятидесятники-суботники // Українська Релігієзнавча Енциклопедія
- Сайт Церкви Спасителя Христа міста Тернопіль
Примітки
Література
- Пучков П. И. Субботствующие пятидесятники // Народы и религии мира: Энциклопедия / Гл. ред. В. А. Тишков. — М.: Большая Российская энциклопедия, 1999. — С. [835] (стб. 2). — 928 с. — 100 000 экз. — ISBN 5-85270-155-6. Субботствующие пятидесятники // Христианство: Словарь / Под общ. ред. Л. Н. Митрохина. — М.: Республика, 1994. — 559 с. — 50 000 экз. — ISBN 5-250-02302-9.