Єзиди у Вірменії
Єзиди у Вірменії є найбільшою етнічною меншиною в країні. Єзиди, в основному є етнічними курдами, які живуть у західній частині Вірменії. Відносини між єзидами та вірменами різноманітні, але як правило позитивні, у зв'язку з забезпеченням свободи віросповідання і невтручанням у їх культурні традиції.
Єзиди у Вірменії | |
---|---|
Кількість | 40,620[1] |
Ареал | Арагацотн |
Близькі до: | курди |
Мова |
курдська мова, вірменська мова |
Релігія | єзидизм |
Історія
Початок ХХ століття
Багато єзидів переїхало до Вірменії та Грузії протягом дев'ятнадцятого і початку двадцятого століття, рятуючись від релігійних переслідувань, оскільки вони піддавалися переслідуванням з боку Османської імперії і сунітських курдів, які намагалися звернути їх в іслам. Єзидів вбивали разом з вірменами під час Геноциду вірмен, у результаті чого багато єзидів перебралося до російської частни Вірменії.[2] Перша єзидська школа була відкрита у Вірменії у 1920 році.[3]
Карабаська війна
У зв'язку з етнічною напруженістю, що виникла в результаті війни з Азербайджаном, громади єзидів відмовилися від своїх зв'язків з мусульманськими курдамии, які втекли з країни, і позиціонують себе як окрему етнічну групу. Єзиди показали вірменський патріотизм під час Карабаської війни, коли багато хто з них загинув в процесі бойових дій.[3]
Традиції
Єзидська громада Вірменії відзначає Новий рік не 31 грудня, а в першу середу, наступну після 13 квітня і називають його «чаршшама сарі салі». Вони називають його не новим роком, а початком року. Цього дня езиди ходять на кладовище, оскільки вважають, що померлі разом з ними святкують. Після цього продовжують веселитися.
Новий рік езидські громади зв'язують з днем народження Малака Таоса, посланцем Господа. У єзидів часто Новий рік і Різдво відзначається в один і той же день. У Різдво езидська громада фарбує також яйця, в основному в червоний, білий, жовтий і зелений кольори. Червоний та білий символізують прапор єзидів, жовтий — сонце, а зелений — символ павича.
У єзидів забороняється ставити на новорічний стіл капусту і свинину, оскільки їх вживання вважається гріхом. У билинах, коли глава езидського племені тікав від ворогів, його виявили і вбили через свиней. Не використання свинини в їжу, проте, має і наукове обґрунтування. Був час, коли була поширена хвороба свиней, через яку померло багато єзидів.
За законом, і за езидською релігією забороняється ставити на стіл і коноплю.
Під час свята Малак Таос (новий рік єзидів) прийнято дарувати один одному подарунки.[4]
Серед єзидів дуже поширені ранні шлюби. Дівчата, як правило, кидають школу вже у 14 років для того, щоб підготуватися до заміжжя. Хлопчики навчаються трохи довше і залишають школу для того, щоб стати пастухами. Це — традиційне заняття єзидів у Вірменії[5].
Сучасність
За даними офіційного перепису 2001 року, у Вірменії нараховується близько 40,620 єзидів, тим самим єзиди складають найбільшу етнічну меншину Вірменії.[1] Найбільше єзидів проживає у марзі (області) Арагацотн. Вони є громадою, чисельність якої зростає, в якій сім'ї мають по 8-10 дітей. За даними 2007 р. у доповіді про права людини Державного департаменту США зазначалося[6]:
«як і в попередні роки, лідери єзидів не скаржаться, що поліція, чи місцева влада піддають їх спільноту до дискримінації»
Відомі вірменські єзиди
- Сулоєв Амар — професійний боєць змішаного стилю
- Михайло Алоян — російський професійний боксер, виступає у легшій вазі, призер Олімпійських ігор, чемпіон світу та Європи серед аматорів[7].
- Роман Амоян — вірменський борець греко-римського стилю, олімпійський медаліст, срібний та дворазовий бронзовий призер чемпіонатів світу, дворазовий чемпіон та триразовий срібний призер чемпіонатів Європи, переможець Кубку світу[7].
- Малхас Амоян — вірменський борець греко-римського стилю, чемпіон світу, срібний призер чемпіонату Європи.
Див. також
- Національні меншини Вірменії
- Єзиди
- Vodka Lemon
Примітки
- National Statistical Service of the Republic of Armenia — 2001 Armenian National Census
- A Conditional Coexistence:Yezidi in Armenia. Архів оригіналу за 23 грудня 2007. Процитовано 4 липня 2010.
- The Organization for Security and Co-operation in Europe
- Єзидська громада Вірменії святкує Новий рік у квітні
- Армения: езидские девочки обречены на ранний брак. Інститут висвітлення війни та миру. 16.12.2011. Процитовано 27.11.2021. (рос.)
- Country Reports on Human Rights Practices in Armenia. Архів оригіналу за 1 травня 2012. Процитовано 4 липня 2010.
- ЕЗИДЫ – ДОСТОЙНЫЕ ГРАЖДАНЕ АРМЕНИИ. Ноев Ковчег. Процитовано 27.11.2021. (рос.)
Посилання
- Фотогалерея: вірменські єзиди(англ.)
- Вірменія: єзиди — війна ідентичності(англ.)
- Бути єзидом(англ.)
- Interviews on the Єзиди у Вірменії(англ.)
- Єзиди у вірменському блогу(англ.)
- Фотографії з села Шамірам(англ.)
- Портрети єзидських дітей(англ.)
- Єзиди у Вірменії(фр.)