Бокс

Бокс (фр. boxe — «бокс» та boxeur — «боксер» від англ. boxing — «удари», «биття», «бокс», to box — «битися на рингу», «боксувати») — контактний вид спорту, єдиноборство, в якому спортсмени наносять один одному удари кулаками в спеціальних рукавичках. Рефері контролює бій, який триває до 12 раундів. Перемога боксера у випадку, якщо суперник збитий з ніг і не може піднятися протягом десяти секунд (нокаут) або якщо він отримав травму, яка не дозволяє продовжувати бій (технічний нокаут). Якщо після встановленої кількості раундів поєдинок не був припинений, то переможець визначається оцінками суддів.


Олімпійська піктограма
Бокс

Поєдинок Рікардо Домінгеса (ліворуч) та Рафаеля Ортіза
НазвиАнглійський бокс
СпеціалізаціяУдари руками
ПоходженняАнглія
ЗаснуванняМожливо, XV сторіччя до н.е.
ЗасновникиНевідомий
МайстриДжек Демпсі, Шугар Рей Робінсон, Джо Луїс, Роккі Марчіано, Мухамед Алі, Майк Тайсон, Евандер Холіфілд, Джордж Форман, Джо Фрейзер, Шугар Рей Леонард, Марвін Хаглер, Томас Хірнс, Роберто Дюран, Хуліо Сезар Чавес, Рой Джонс, Бернард Хопкінс, Шейн Мослі, Оскар Де Ла Хойя, Джо Кальзаге, Флойд Мейвезер, Костя Цзю, Фелікс Тринідад, Ріккі Хаттон, Менні Пак'яо, Марко Антоніо Баррера, Мігель Котто, Віталій Кличко, Володимир Кличко
ОлімпіадаПочинаючи з 688 р. до н.е.
СайтМіжнародна Олімпійська Боксерська Асоціація,
The World Boxing Association (WBA),
The World Boxing Council (WBC),
The International Boxing Federation (IBF),
The International Boxing Organization (IBO)

Найбільш ранні свідоцтва подібних змагань відображені ще на шумерських, єгипетських і мінойських рельєфах. Турніри з кулачних боїв, що нагадує бокс, проходили ще в Стародавній Греції. По-справжньому бокс став спортивним єдиноборством в 688 році до н. е., коли кулачні бої були вперше включені в програму античних Олімпійських ігор. Сучасний бокс зародився в Англії на початку XVIII століття.

У деяких країнах існують власні різновиди боксу (французький бокс (симбіоз савата, англійського боксу і фехтування на тростинах) у Франції, летхвей в М'янмі, муай-тай в Таїланді), тому часто використовується термін «англійський бокс».

Бокс є олімпійським видом спорту.

Назва

Іван Боберський запропонував називати цей вид спорту «стусан»[1].

Історія

Ранній період історії боксу

Перше зображення бою було зроблено в шумерській печері в третьому тисячолітті до н. е., а давньоєгипетський рельєф другого тисячоліття до н. е. зобразив уже не тільки боксерів, а й глядачів. Але обидва бійця б'ються голіруч. У 1927 році американський археолог Спенсер виявив у Багдаді кам'яні плити з малюнком, на якому дві людини готуються до поєдинку. Прийнято вважати, що вік цієї знахідки — 7000 років.

Кулачні бої також описувалися в давніх індійських текстах: у Ведах, Рамаяні, Махабхараті. Свідоцтва існування боксу були знайдені і під час розкопок у містах Мохенджо-Даро і Хараппа.

Перші знахідки, що підтверджують боксування в рукавичках, датовані 1500—900 роками до нашої ери, на Криті й у горах Сардинії (2000—1000 до н. е.).

Бокс в Стародавній Греції

Ліванці й етруски називали бокс «пугілізмом». У Середземномор'ї не було поділу на вагові категорії, а клінч був суворо заборонений. У поєдинках не було раундів, і часто вони не обмежувалися за часом, закінчуючись нокаутом, визнанням поразки одним з учасників, а іноді навіть смертю. Хоча при тренуванні використовувалися рукавички, під час змагань учасники обмотували руки смужками з твердої шкіри, які захищали кулаки (кести).

Юнаки, які боксують. Давньогрецька фреска

Двадцять третя пісня «Іліади» Гомера докладно розповідає про боксерський поєдинок між Евріалом і Епеосом. Згідно з «Іліадою», бокс був уключений мікенськими воїнами в змагання на честь померлих. Інша легенда свідчить, що Тесей під час свого правління заснував різновид боксу, в якому два учасники сідали один навпроти одного і били кулаками, поки один із них не вмирав.

У 688 році до н. е. бокс був уперше включений у програму 23-х античних Олімпійських ігор. Уважають, що творцем правил кулачних поєдинків, відомих у той час як пігмахія (πυγμαχία), був Геракл. Існує легенда, що спартанці перед тим, як навчитися володіти мечем і щитом, також проходили школу боксу.

Змагання в Стародавній Греції проходили на квадратному майданчику, посипаному піском, а огорожею цього «рингу» були глядачі. За дотриманням правил стежив суддя — гелладонік. Якщо в установлений час жоден з учасників не поступався іншому — призначався обмін ударами без захисту. До участі в Олімпіаді допускалися тільки люди, народжені вільними. Тренування проходили в спеціальних школах палестрах, спортсмени відпрацьовували техніку на мішках (називалися korykos) і, щоб уникнути травм під час поєдинків, обмотували ременями руки, зап'ястя й іноді груди.

Бокс у Стародавньому Римі

У Стародавньому Римі існувало два різновиди боксу, і обидві вони походили від етруських традицій. По всьому Римі був популярний народний «бокс», але також існував і гладіаторський варіант бою. Учасниками подібних поєдинків в основному були злочинці і раби, які сподівалися завоювати свободу, але іноді билися вільні люди, аристократи і навіть жінки. Гладіатори билися в своєрідних рукавичках (кестах), іноді з шипами.

Популярність кулачних боїв призвела до того, що навіть імператори почали брати в них участь, першим із них став Нерон.

У 393 році римський імператор Феодосій Великий за наполяганням духовенства заборонив проводити Олімпійські ігри, тому що вони вважалися язичницьким святкуванням, а в 500 році Теодоріх Великий заборонив бокс, як спорт, який ображає Бога: адже символ Бога, людина, піддавалася ударам. Однак цей указ не сильно вплинув на спортивне життя міст, що знаходилися за межами Східної імперії. До того часу Західна Європа перестала бути частиною Римської імперії, і тут бокс залишався популярним протягом Середньовіччя і пізніше. Слід зазначити, що боротьба, фехтування і гонки на колісницях ніколи не потрапляли під заборону.

Сучасний варіант

Друге життя бокс отримав в Англії, де у 1681 р. відбувся перший боксерський матч. Уже з 1698 р. в Англії почалися регулярні змагання. Лондон став центром боксу, куди почали з'їжджатися боксери з усієї країни. Матчі («зустрічі») відбувалися здебільшого на відкритому повітрі, без рукавичок і без правил. Матч закінчувався, коли боксер уже не міг продовжувати змагання. Зазвичай після падіння суперника на землю напад був заборонений.

Одним із перших чемпіонів був Джеймс Фігг, якого було проголошено чемпіоном 1719 року. Він зберігав цей титул протягом 15 років. У 1743 р. один із його учнів Джек Бротон склав перші правила для цього виду спорту. За правилами, в боксі можна було використовувати тільки руки і не бити суперника нижче пояса. Після того, як суперник опинявся на землі і не зміг піднятися протягом 30 секунд, бій мав зупинитися.

Вагові категорії

Професійний бокс

 • загальні категорії:
  важка, напівважка, середня, напівсередня, легка, напівлегка, легша, найлегша, мінімальна.
 • між загальними категоріями є одна проміжна:
  друга (підвищення від меншої) або перша (зменшення від більшої).
  • Наприклад: перша середня вага це те саме, що друга напівсередня.[джерело?]
Максимальная вагаНазва категоріїWBAWBC IBF WBO
Понад 90,72 кг (200 фунтів) Важка вага Heavyweight
90,72 кг (200 фунтів) Перша важка вага Cruiserweight Junior heavyweight
79,4 кг (175 фунтів) Напівважка вага Light heavyweight
76,2 кг (168 фунтів) Друга середня вага Super middleweight
72,6 кг (160 фунтів) Середня вага Middleweight
69,9 кг (154 фунти) Перша середня вага Super welterweight Junior middleweight
66,7 кг (147 фунтів) Напівсередня вага Welterweight
63,5 кг (140 фунтів) Перша напівсередня вага Super lightweight Junior welterweight
61,2 кг (135 фунтів) Легка вага Lightweight
59,0 кг (130 фунтів) Друга напівлегка вага Super featherweight Junior lightweight
57,2 кг (126 фунтів) Напівлегка вага Featherweight
55,3 кг (122 фунти) Друга легша вага Super bantamweight Junior featherweight
53,5 кг (118 фунтів) Легша вага Bantamweight
52,2 кг (115 фунтів) Друга найлегша вага Super flyweight Junior bantamweight
50,8 кг (112 фунтів) Найлегша вага Flyweight
49,0 кг (108 фунтів) Перша найлегша вага Light flyweight Junior flyweight
47,6 кг (105 фунтів) Мінімальна вага MinimumweightStrawweight Mini flyweight

Аматорський бокс

ВагаНазва категоріїАнглійська назва категорії
вище 91 (кг)Надважка вагаSuper heavyweight
до 91 (кг)Важка вагаHeavyweight
до 81 (кг)Напівважка вагаLight heavyweight
до 75 (кг)Середня вагаMiddleweight
до 69 (кг)Напівсередня вагаWelterweight
до 64 (кг)Перша напівсередня вагаLight welterweight
до 60 (кг)Легка вагаLightweight
до 56 (кг)Напівлегка вагаFeatherweight
до 52 (кг)Легша вагаBantamweight
до 49 (кг)Найлегша вагаFlyweight
Боксерський поєдинок Володимира Кличка та Кріса Берда

Крилаті фрази боксу

 • Джо Луїс: «Він може бігати, але не зможе сховатися»
 • Семмі Скеф: «Одного разу мене збила вантажівка, ось тоді було болючіше» (після поразки нокаутом від Тайсона)
 • Мухамед Алі: «Я бачив, як Джордж Форман боксував з тінню, і тінь виграла»
 • Франк Габбард: «Найважче у боксі — збирати свої зуби з підлоги рукою в боксерській рукавичці»

Див. також

Примітки

 1. Шкраб'юк П. В. Боберський Іван // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. К. : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — С. 304. — 688 с. : іл. — ISBN 966-00-0734-5.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.