Курдська мова

Ку́рдська мо́ва — мова курдів, відноситься до іранської групи індоєвропейських (арійської сім'ї) мов. Цією мовою розмовляє більшість населення Курдистану. Мова є офіційною в Курдській автономній області Іраку. Публікації курдською мовою заборонені в Сирії. Курдську абетку не визнають у Туреччині. В Ірані курдську мову використовують у місцевій пресі, але викладання нею в школах заборонене.

Курдська мова
كوردی Kurdî
Поширена в  Ірак,  Іран,  Туреччина,  Сирія,  Ліван,  Вірменія
Регіон Близький Схід
Носії ~ 20 мільйонів
Місце 33
Писемність латинське письмо, арабська абетка і кирилиця
Класифікація

Індоєвропейська сім'я

Індоіранська гілка
Іранська група
Курдські
Офіційний статус
Офіційна Ірак: Курдська автономна область
Регулює офіційна регуляція відсутня
Коди мови
ISO 639-1 ku
ISO 639-2 kur
ISO 639-3 kur (курдська макромова)
kmr (курманджі)
ckb (сорані)
kmr (південнокурдська )

Діалекти

Поширення курдських діалектів
   Змішані

Незважаючи на наявність власної багатої літератури, курдська мова внаслідок несприятливих історичних обставин — досі в діалектальній стадії розвитку. Тобто єдиної літературної мови курди поки що не мають — для її витворення потрібні такі умови національно-культурного розвитку, про які курди за теперішнього свого становища мріють. Тому всю курдську друковану продукцію випускають на двох основних діалектах курманджі, яким розмовляє 60 % всіх курдів, і сорані, яким розмовляє 30 %.

Окрім того, курди в Ірані та Іраку користуються арабською абеткою, тоді як у Сирії та Туреччині латинською.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.