Іван Грозний і син його Іван 16 листопада 1581 року

«Іван Грозний і син його Іван 16 листопада 1581 року» (також картина відома під назвою «Іван Грозний вбиває свого сина»; рос. Иван Грозный и сын его Иван 16 ноября 1581 года) — картина видатного українського художника Іллі Рєпіна, написана у 1883—1885 роках. Належить до колекції Третьяковської галереї. Розміри картини — 199,5 × 254 см[1].

Іван Грозний і син його Іван 16 листопада 1581 року
рос. Иван Грозный и сын его Иван 16 ноября 1581 года
Творець: Ілля Рєпін
Час створення: 18831885
Розміри: 199,5 × 254 см
Висота: 199,5 см
Ширина: 254 см
Матеріал: полотно
Техніка: олія
Жанр: історичний живопис
Зберігається:  Росія, Москва
Музей: Третьяковська галерея
 Іван Грозний і син його Іван 16 листопада 1581 року у Вікісховищі

Сюжет картини описує епізод з життя царя Івана IV Грозного, коли той під час сварки з сином Іваном забив його до смерті посохом. На картині зображений божевільний цар весь у сльозах, що у розкаянні тримає свого мертвого сина. Картина всебіч наповнена красномовними дрібницями, які надають їй потрібної для художника атмосфери[1].

Картина експонувалась на тринадцятій виставці «пересувників», а відтак її заборонили для показу. Павлу Третьякову, покупцеві картини, заборонили допускати її на виставки та представляти публіці[1].

Пошкодження картини

25 травня 2018 року о 21:00 від співробітника охорони надійшло повідомлення до поліції про пошкодження картини «Іван Грозний і син його Іван». Прибулі на місце співробітники поліції затримали громадянина, який металевим стовпчиком огорожі розбив скло картини і пошкодив полотно. За даним фактом порушено кримінальну справу за частиною 1 статті 243 КК РФ (знищення або пошкодження об'єктів культурної спадщини народів РФ).

Картині завдані серйозні пошкодження, вона вилучена з постійної експозиції. Полотно прорване в трьох місцях в центральній частині роботи на фігурі царевича. Від падіння скла сильно постраждала авторська художня рама. Завдяки щасливому випадку найцінніше - зображення осіб і рук царя і царевича — не постраждали[2].

Вандал пояснив, що його обурили недостовірні історичні факти, зображені відомим живописцем. Виявилося, що скло, яке розбив нападник, не мало антивандального покриття, хоча за документами музею воно є[3]. З поданих до суду матеріалів випливає, що збиток, завданий Третьяковській галереї, становить понад 500 тисяч рублів[4].

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.