Імперський собор

Кайзерівський, або Імперський собор (нім. Kaiserdom) — традиційна назва для романського собору, побудованого під прямим заступництвом імператора Священної Римської імперії. Поруч із собором часто будувався імператорський пфальц (палац). Такий собор автоматично ставав кафедрою єпископа. Всього імперських соборів є сім.

Головною відмінною рисою імперських соборів є наявність двох хорів на початку і кінці нави. Другі, додаткові хори призначалися для імператора і його родини. Таким чином імперська влада ставилася на один рівень з владою Бога, а положення хорів уособлювало також і певне розділення влади між Богом і кайзером.

Рейнські собори

Першим імператорський собором став Шпайєрський собор (нім. Kaiser- und Mariendom zu Speyer), будівництво якого почалося в 1030 році імператором Конрадом II. Собор мав стати родовою усипальнею представників Салічної династії. Згодом собор перебудовували під Генріха IV, а в 1082-1104 роках збільшили склепіння.

При Генріху IV статус імперського собору отримали три храми: Шпайєрський, Майнцський та Вормський. Майнцський собор побудували під безпосереднім контролем Генріха, Вормський ж долучився до імперських соборів за монументальність і урочистість. Всі три будівлі були розташовані в містах на Рейні, через що їх називають Рейнськими імперськими соборами.

Інші собори

На досягнутому будівництво імперських соборів не зупинилося. Так і званий Імперський собор будувався під заступництвом імператора Лотара II в місті Кенігслуттер-ам-Ельм. При Генріху II Святому звели Бамберзький собор, де після своєї смерті імператор був канонізований. Імперськими також вважаються Ахенський і Франкфуртський собори, оскільки в них проводилися коронації імператорів і кайзерів.

Собори, що будувалися під патронажем імператорів з XII століття, не мають того ж сакрального статусу, як їх попередники. Скажімо, празький собор Святого Віта будувався за безпосереднього заступництва імператора Карла IV і був покликаний стати головним храмом імперії, проте кайзерівським цей собор ніколи не називають.

Список соборів

Зображення Назва Призначення
Королівська церква Св.Марії в Аахені Храм виник навколо Палатинської каплиці при палаці Карла Великого, який там похований. З 936 по 1531 в Аахенському соборі проходили церемонії коронації німецьких королів.
Імператорська соборна базиліка Успіння та Святого Стефана Споруда імператорів Салічної династії і місце їхнього спочинку.
Майнцський собор святих Мартіна і Стефана Закладений імператором Генріхом IV. У більш ранній церкві на цьому місці відбулася коронація Генріха II (1002) та Конрада II (1024).
Вормський собор святого Петра Місце, де імператор Генріх V уклав Вормський конкордат з попою Калікстом II
Бамберзький собор святих Петра і Георгія Закладений Генріхом II Святим і Кунігундою Люксембурзькою. Місце поховання цього вінценосного подружжя. У соборі розташований головний міський символ — Бамберзький вершник ХІІІ століття. У цьому храмі розташована єдина в Німеччині могила Папи Римського Климента ІІ, а також гробниця імператора Генріха ІІ.[1][відсутнє в джерелі]
Франкфуртський собор святого Варфоломея Попередник нинішнього храму був закладений Людовіком Благочестивим. Згідно Золотої булли, в соборі з 1376-го проводилися вибори королів Німеччини. З 1531-го тут проходила церемонія коронації королів Німеччини, а з 1562-го — і римсько-німецьких імператорів.
Кенігслуттерський собор святих Петра і Павла Закладено імператором Лотарем III. Місце поховання цього монарха.

Див. також

Примітки

  1. Шляхи до Світової спадщини. dw.de. Deutsche Welle. Процитовано 12.05.2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.