Інваріант Колен де Вердьєра

Інваріа́нт Колен де Вердьєра — характеристика графа , визначена для будь-якого графа , яку 1990 року ввів Ів Колен де Вердьє в процесі дослідження кратності другого власного значення деяких операторів Шредінгера[1].

Визначення

Нехай  — простий (без петель і кратних ребер) ациклічний граф. Без втрати загальності поіменуємо множину вершин у такий спосіб: . Тоді  — найбільший коранг будь-якої такої симетричної матриці , що:

  • (M1) для будь-яких , де : , якщо , і , якщо ;
  • (M2) має рівно одне від'ємне власне значення кратності ;
  • (M3) не існує такої ненульової матриці , що , і що щоразу, коли або [2][1].

Класифікація відомих груп графів

З точки зору інваріанта Колен де Вердьєра, деякі добре відомі сімейства графів мають характерні особливості:

Ці ж групи графів проявляють свої відмінні риси і під час аналізу зв'язку між інваріантом графа і доповненням цього графа:

  • Якщо доповнення графа з n вершинами є лінійним лісом, то μn 3;[1][5]
  • Якщо доповнення графа з n вершинами є зовніпланарним графом, то μn 4;[1][5]
  • Якщо доповнення графа з n вершинами є планарним графом, то μn 5.[1][5]

Мінори графів

Мінором графа G називають граф H, отриманий з G послідовним видаленням вершин, видаленням ребер і стисненням ребер. Інваріант Колена де Вердьєра монотонний відносно операції взяття мінора в тому сенсі, що мінорування графа не може збільшити його інваріанта:

Якщо H є мінором G, то .[2]

В теоремі Робертсона — Сеймура, для будь-якого k існує H, скінченна множина графів така, що для будь-якого графа з інваріантом не більшим від k графи з H не можуть бути мінорами. В роботі (Colin de Verdière, 1990) перелічено множини таких недопустимих мінорів для k  3; для k = 4 множина недопустимих мінорів складається з семи графів сімейства Петерсена за визначенням незачеплено вкладеного графа як графа з μ  4 і без графів Петерсена як мінорів[4].

Зв'язок із хроматичним числом

Колен де Вердьєр (Colin de Verdière, 1990) припустив, що будь-який граф з інваріантом де Вердьера μ можна розфарбувати з використанням не больше ніж μ + 1 кольорів. Наприклад, у лінійних лісів (компоненти яких є двочастковими графами) інваріант дорівнює 1; у зовніпланарних графів інваріант дорівнює 2 і їх можна розфарбувати трьома кольорами; у планарних графів інваріант — 3 і їх можна розфарбувати чотирма кольорами.

Для графів з інваріантом де Вердьєра не більше чотирьох припущення істинне; вони всі є незачеплено вкладаними, і той факт, що вони розфарбовуються п'ятьма кольорами, є наслідком доведення гіпотези Хадвігера для графів без мінорів типу K6 у роботі Робертсона, Сеймура та Томаса (Robertson, Seymour та Thomas, 1993).

Інші властивості

Якщо число перетинів графа дорівнює k, то інваріант де Вердьєра для нього буде не більшим ніж k + 3. Наприклад, графи Куратовського K5 і K3,3 можна зобразити з одним перетином, і інваріант для них буде не більшим від чотирьох[2].

Примітки

  1. (van der Holst, Lovász та Schrijver, 1999).
  2. (Colin de Verdière, 1990).
  3. В работе (Colin de Verdière, 1990) этот случай явным образом не рассмотрен, но он явным образом вытекает из результатов анализа графов, не имеющих миноров вида «треугольник» и «клешня».
  4. (Lovász та Schrijver, 1998).
  5. (Kotlov, Lovász та Vempala, 1997).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.