Інститут точної механіки та обчислювальної техніки (Росія)

Відкрите акціонерне товариство «Інститут точної механіки та обчислювальної техніки імені С. О. Лебедєва» (ІТМіОТ, рос. Институт точной механики и вычислительной техники имени С. А. Лебедева, ИТМиВТ) — російська наукова організація Російської академії наук, колишнє федеральне державне унітарне підприємство, перетворене у ВАТ 3 серпня 2009 року. До цього моменту підпорядковувалося Федеральному агентству по промисловості (ФАП, Росія), скасованому в травні 2008 року, потім — Міністерству промисловості і торгівлі РФ.

Історія

Інститут створено Постановою № 2369 Ради Міністрів СРСР від 29 червня 1948 року на базі трьох інститутів АН СРСР: інституту машинознавства, Енергетичного інституту ім. Г. М. Кржижановського і Математичного інституту ім. В. А. Стєклова РАН.

З інституту машинознавства був виділений відділ точної механіки на чолі з академіком М. Г. Бруєвичем (переведені 13 співробітників, у тому числі д.т. н. Н. Ю. Кобринський — виконуючим обов'язки заступника директора з наукової частини; з Енергетичного — лабораторія електромоделювання на чолі з професором Л. І. Гутенмахером (переведено 19 співробітників); із співробітників Математичного інституту утворені відділ наближених обчислень (начальник відділу Л. А. Люстерник; співробітники: В. А. Діткин, М. Р. Шура-Бура та інші) і експериментально-рахункова лабораторія на чолі з І. Я. Акушським[1].

2 вересня 1949 року у складі відділу точної механіки була утворена група для проведення попередніх робіт з швидкодіючих цифрових математичних машин у складі: М. Л. Биховський, В. І. Шестаков, К. С. Неслуховський, П. П. Головистиков.

На початку 1950 року директором ІТМіВТ став академік М. О. Лаврентьєв, а начальником лабораторії № 1 С. О. Лебедєв. До весни 1951 року в лабораторії працювали близько 50 осіб. Серед них — майбутні дійсні члени Академії наук СРСР В. С. Бурцев, В. А. Мельников. Влітку 1952 було завершено виготовлення обчислювальної машини.

В 1958 році співробітниками інституту разом з Спеціальним конструкторським бюро 245 (СКБ-245) була розроблена лампова ЕОМ М-20, що випускалась з 1958 по 1964 рік. Головний конструктор С. О. Лебедєв; заступники головного конструктора М. К. Сулим та М. Р. Шура-Бура.

В період 1960-1980-х років в інституті або за його участі були створені обчислювальні машини серії БЭСМ, унікальні комплекси «Ельбрус-1», «Ельбрус-2» та інші ЕОМ (всього понад 20 типів).

Більше 70 фахівців Інституту стали лауреатами різних премій Ленінської, Державної, Ради Міністрів.

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.