Іньлун

Іньлу́н (Yinlong) рід рослинноїдних динозаврів з інфраряду цератопси, родини чаоянозаврові. Жив у пізній юрський період.

?
Іньлун
Час існування: Пізній юрський період

Реконструкція іньлуна
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: справжні багатоклітинні Eumetazo
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Хребетні
Клас: Плазуни (Reptilia)
Підклас: Діапсиди (Diapsida)
Інфраклас: Архозавроподібні (Archosauromorpha)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Підряд: Цераподи (Cerapoda)
Інфраряд: Цератопси ((Ceratopsia)
Родина: Чаоянзаврові (Chaoyangsauridae)
Рід: Іньлун (Yinlong)
Вид: Yinlong downsi
Посилання
Вікісховище: Yinlong
Fossilworks: 90117

Опис

Розміри

Іньлун був невеликий. Завдовжки досягав 1,2 метра, заввишки — 45 санти-метрів, а важив до 15 кілограмів.

Голова

На відміну від пізніших представників цератопсів, у іньлуна не було ні рогів, ні коміра. Своїми виростами по краях черепа він більше нагадує пахіцефалозаврів.

Дзьоб

Іньлуна віднесли до цератопсів через дзьоб, як у папуги. Але за ним містилися два «ікла», які не характерні для цератопсів.

Кінцівки

На відміну від пізніших цератопсів, іньлун пересувався на двох кінцівках. На тонких і коротких передніх лапах у нього було по три виражених пальця. А задні лапи були товстими й мускулистими.

Знахідки

Знайшов скам'янілості іньлуна китайський палеонтолог Сюй Син у 2006 році у Китаї. Він дав назви багатьом динозаврам, зокрема іньлуну, гуальлуну, бейпяозавру, синорнитозавру та мейю. «Іньлун» у перекладі означає «прихований дракон», тому, що був знайдений там, де знімався фільм «Тигр підкрадається, дракон ховається».

Eволюція

Іньлун — перший відомий цератопс та перший маргіноцефал. Можливо, родина чаоянозаврових, до якої він належить, була пращуром не тільки цератопсів, а й пахіцефалозаврів, тому, що вирости на краях черепа іньлуна нагадують такі ж у пахіцефалозаврів, а дзьоб — у цератопсів. У свою чергу іньлун, напевно, походить від інших цераподів орнітоподів, адже Ігуанодонтів тоді ще не існувало, а були гетродонтозаври та гіпселофодонти. З якихось із цих родин, імовірно, походить гілка маргіноцефалів.

Джерела

  • Детская энциклопедия динозавров и других ископаемых животных.
  • Ілюстрований атлас. Динозаври: енциклопедія: [Пер. з англ.]/ авт. тексту М.Аллабі. — К.: Махаон-Україна, 2017. — 192 с.: іл.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.