Гуаньлун

Гуаньлун (Guanlong; піньінь 五彩 冠龙 — вимовляється як «Гуаньлун»[1]; букв. «увінчаний короною дракон») рід хижих ящеротазових динозаврів надродини тираннозаврових, що жили в пізньому юрському періоді (близько 161—159 млн років тому) на території нинішньої провінції Синьцзян у Китаї. Один з найдавніших представників надродини, що включає єдиний вид Guanlong wucaii.

?
† Гуаньлун

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Родина: Процератозавриди
Рід: Guanlong
Вид: Guanlong wucaii
Guanlong wucaii
Xu et al., 2006
Посилання
Вікісховище: Category:Guanlong
Віківиди: Guanlong wucaii
EOL: 4434277
Fossilworks: 71190

Вік

Вік знахідки близько 160 млн років (юрський період), що на 92 млн років раніше появи більш відомих його родичів, таких як Tyrannosaurus. Виявлений експедицією палеонтологів з George Washington University в 2000 році у Китаї, в провінції Синьцзян і описаний в 2006 р. як новий вид і рід[2].

Опис

Розміри гуаньлуна у порівнянні з людиною

Завдовжки близько 3 м. Знайдено два скелети. Цей двоногий теропод має багато спільних рис з його тиранозавровими нащадками, і також деякі незвичайні ознаки, подібно до великого гребеня на його голові. На відміну від більш пізніх тиранозаврів, Guanlong мав три довгих пальці на передніх кінцівках. Це нагадує його близького родича Dilong, і подібно до Dilong'а, можливо, мали оперення з примітивного пір'я.

Жив на території сучасної пустелі Гобі.

Цікаві факти

Іменем Гуаньлун названо одну з популярних моделей кубика Рубіка китайського виробництва.[3]

Примітки

  1. Згідно з посібником Горностаев Г. М. и др. "Латинские названия животных и растений. — М.: Изд-во МГУ, 1974; раздел 1, гл. II «Правила проиношения латинских названий» и системы транскрипции Палладия
  2. Сліди величезних маменчізаврів ставали «братськими могилами» для маленьких тероподів — Наука і техніка — Історія, археологія, палеонтологія — Палеонтологія — Компьюлента. Архів оригіналу за 25 січня 2010. Процитовано 15 жовтня 2012.

Література

  • Holtz Thomas R. Jr. 2008. Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages. ~ tholtz/dinoappendix/DinoappendixSummer2008.pdf
  • Xu X., Clark J.M., Forster C. A., Norell M.A., Erickson G.M., Eberth D.A., Jia C., and Zhao Q. A basal tyrannosauroid dinosaur from the Late Jurassic of China. — Nature. — 2006. — 439. — Р. 715—718. doi: 10.1038/nature04511.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.