Іпатій Цілитель

Іпатій Печерський, цілитель (Іпатій Цілитель; кін. XIV, Києво-Печерська лавра) святий, подвижник Києво-Печерської обителі. Отримав від Бога за свої заслуги дар цілительства.

Преподобний Іпатій Печерський, цілитель
ікона біля раки з мощами ( 40-і роки XIX ст.). Автор ієромонах Іринарх та ученики
Народився невідомо
Помер кін. XIV ст.
Поховання Києво-Печерська лавра
У лику преподобних
Головна святиня мощі в Дальніх печерах Києво-Печерської лаври
День пам'яті 13 квітня.

Життєпис

Ікона преподобного Іпатія Печерського, цілителя

Підвизався преподобний Іпатій Цілитель в XIV столітті. Після монголо-татарського нашестя на Київ. Тому так мало існує відомостей про життя святого.

Прославився він подвигами молитвенного чування та строгого посту. Споживав лише хліб та воду, спав дуже мало, ночі проводив у молитві. Днем святий старанно служив братам і всім хворим. За життя, повністю присвячене служінню хворим, преподобний Іпатій отримав від Господа Бога дар зцілення. Хто з недужих прибігав до допомоги святого Іпатія, його молитовному заступництву, отримували зцілення від різних недуг.

Справдились на ньому слова прп. Пимена Багатохворобливого. А говорив він про рівну нагороду, яку отримає сам недужий і той, хто йому помагає.

Нетлінні мощі преподобного Іпатія, лікаря та цілителя, спочивають в Дальніх печерах Києво-Печерської Лаври.

Іконографія

Преподобні Іпатій і Йосип Києво-Печерські. Фрагмент ікони «Собор Києво-Печерських святих». Ост. третина XVIII ст. (+1771?) (ІркОХМ)
Прп. Іпатий Києво-Печерський. Фрагмент гравюри «Собор всіх святих Києво-Печерської лаври». Гравер В. Белецький. Київ. 1756 р. (РДБ)

У іконописному оригіналі кін. XVIII ст. про зовнішність преподобного Іпатія сказано:

"Надсед, плешив аки Никола, на плечах схима, риза преподобническая, испод киноварь разбелен"

.

З 1703 р. ім'я святого зустрічається на картах Дальніх печер Києво-Печерської лаври.

На іконі «Собор Києво-Печерських святих» прп. Іпатій, як правило, розташований в правій групі, за прп. Феодосієм Києво-Печерським, в ряду іноків, спочиваючих в Дальніх (Феодосієвих) печерах. Розташований в 5-у ряді 1-м від центру впівоберту вправо.

Чудеса

Святий Іпатій мирно відійшов до Господа у кінці XIV століття та майже відразу почалися чудеса зцілення від його мощей. Люди, що страждали від різних хвороб, отримували та отримують зцілення, вдаючись до молитовного заступництва преподобного Іпатія.

Одним з багатьох чудес преподобного було повернення молока матерям, що годують.

Пам'ять

Пам'ять його здійснюється 13 квітня.

Див. також

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.