Ірано-візантійська війна (572-591)

Ірано-візантійська війна (572-591) — збройний конфлікт між Сасанідською державою і Візантійською імперією, який тривав 19 років і закінчився підписанням Ктесіфонського миру (591 рік) на вигідних для Візантії умовах.

Ірано-візантійська війна (572—591)
Римсько-перські війни
Дата: 572591 роки
Місце: Сирія, Мала Азія, Закавказзя, Месопотамія, Ємен
Привід: Агресіяя Персії; набіги хазар і тюрків, підбурені Візантією:
Результат: Перемога Візантії. Ктесифонський мир
Територіальні зміни: Ємен став васалом Сасанідів
Сторони
Візантійська імперія Імперія Ераншахр
Командувачі
Юстин II
Тиберій II
Маврикій
Хосров I
Ормізд IV
Бахрам Чубін
Хосров II Парвіз

Передісторія

У 570 році перси захопили Ємен і витіснили з нього союзників Візантії - ефіопів. Тоді ж посилилися набіги на Персію тюрків і хозарських кочівників Північного Кавказу, підбурювані Візантією. Це призвело до початку нової війни.

Хід подій

Спочатку перси вели бойові дії успішно. Так, в 573 році вони захопили місто Дара. Але в 581 році візантійці розбили перську армію під Телль-Костянтином в Малій Азії. В наступні роки війна велася з перемінним успіхом. В 590 році Персія на Північному Кавказі почала війну з хозарами. Візантія, союзниця хазар, направила в район боїв свої війська. В кінці 590 року іранські війська під командуванням полководця Бахрама Чубіна здобули перемогу над об'єднаною візантійсько-хозарською армією і вторглися в територію Сванетії і Кавказької Албанії. Однак незабаром перси були розбиті біля Сісаврана в Вірменії, на узбережжі річки Аракс, візантійськими військами під командуванням полководця Романа. Незабаром шах Ірану помер, а Бахрам Чубін захопив трон. Законний спадкоємець Хосров II Парвіз був змушений просити допомоги у Візантії. Візантійський імператор Маврикій надав допомогу, але при цьому змусив Хосрова II укласти мир на вигідних для Візантії умовах.

Мирна угода

Договір був підписаний в 591 році в Ктесифоні. За його умовами Персія повернула Візантії всі спірні території Месопотамії і Закавказзя, захоплені раніше.

Література

  • Пігулевська Н. В. Візантія і Іран на рубежі VI-VII ст. / Відп. редактор акад. В. В. Струве. - Праці інституту сходознавства. - М. Л .: Видавництво Академії наук СРСР, 1946. - Т. XLVI. - 291 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.