Історія Маврикію

Маврикій — острівна держава в Індійському океані на кількох островах. Особливістю її історії є те, що на її території не було постійного населення до початку європейської колонізації у XVI столітті.

Перші згадки

Острів Маврикій та інші Маскаренські острови згадуються на арабських картах 7-8 ст. Маврикій звався Діна Аробі (Срібний острів) а Родрігес — Діна Мозаре (Східний острів). Деякі історики вважають, що про ці острови знали не тільки араби, але задовго до них малайці, індійці і навіть фінікійці. Тим не менше на виданій у 1502 р. в Європі карті світу Кантіно вони мали арабські назви.

Відкриття європейцями

Першими з європейців острови відвідали португальці. Усі Маскаренські острови були названі на честь Машкареньяша, котрий відкрив Реюньйон, Родригес на честь Родрігеша, Чагос — на честь Чагоша. На Маврикії висадились португальські моряки під командою Домінгу Фернандеша Перейри. Точна дата не встановлена: це або 1507, або 1510, або 1511 р. Португальці дали острову назву «Серне» (Лебідь).

Голландський період

У 1598 р. на Маврикії висадились голландці під командою генерала Вайбранда Ван Варвіка. Саме вони дали теперішню назву острова на честь стадхаудера (голови держави) Нідерландів Моріца (Мавріціуса) Оранського. Перше постійне поселення голландці створили 1638 р. Вони вирощували цукрову тростину, тютюн, бавовну, розводили домашню худобу. Для робіт на плантаціях почали завозити рабів, спочатку з Мадагаскару, а потім з узбережжя південної і східної Африки. Раби часто повставали і тікали вглиб острова. Однак їх ловили і карали. У 1695 повсталі спалили фортецю в Гранд-Порті (зараз Маебур). У 1710 голландці покинули острів. Для цього були різні причини — нашестя щурів, які знищили всі посіви, зіткнення з піратами, поширення хвороб, вирубка лісів. Але найголовніше, скоріш за все була неможливість для компанії втримати владу над ним.

Французький період

У 1715 р. на Маврикії висадились французи з сусіднього о. Реюнюйон та оголосили його володінням Франції під назвою Іль-де-Франс (Французький острів). Постійне поселення виникло у 1722 р. У 1735 р. адмінцентр острова був перенесений з Гранд-Порту в Порт-Луї. Того року населення острова сягало майже 1 тис. осіб, з яких 200 європейці, решта — раби. З 1735 по 1746 рр. губернатором острова був Мае де Лябурдонне. Він перетворив м.Порт-Луї в центр кораблебудування. Острів служив базою для військово-морських операцій Франції під час війни 1740—1748 рр. Ля Бурдонне переміг англійський гарнізон в Мадрасі. Французи збільшили завіз рабів з Африки. В другій чверті 18 ст. на острові запрацював перший цукрозавод. Вирощувалось також багато інших культур. У 1760 над Іль-де-Франсом пронісся циклон великої руйнівної сили. В 1794 р., коли в колонії дізнались про скасування рабства Конвентом Франції, багаті острів'яни створили незалежний від метрополії уряд під назвою Колоніяльна Асамблея. У 1803 Франція відновила контроль над островом.

Британський період

В грудні 1810 р. британські війська захопили Іль-де-Франс під час наполеонівських війн. Це було закріплено Паризьким миром 1814. Англійці зробили ставку на вирощування цукрової тростини. У 1835 було остаточно скасоване рабство. Чорношкірі стали вільними. Тому для роботи на плантаціях почали завозити робітників з Індії. У 1866—1868 рр. епідемія малярії забрала життя більше 50 тис. осіб, тобто 1|6 населення острова.

19 грудня 1947 затверджена конституція колонії, згідно якої створена Законодавча рада — перший парламент Маврикію.

Незалежність

12 березня 1968 р. проголошена незалежність Маврикію в рамках Британської Співдружності. Першим прем'єр-міністром незалежної держави став Сівусагур Рамгулам. 1992 Маврикій проголошений республікою.

Джерела

  • Большов И. Г. Маврикий. Москва. «Мысль». 1986. — 110с.
  • Африка: энциклопедический справочник. Т.2. Москва. «Советская энциклопедия». 1987. — 671с. с.86-87.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.