Історія коміксів
Історія коміксів пройшла різними шляхами, у різних частинах світу. Її можна простежити до ранніх попередників, таких як колона Траяна в Римі, єгипетські ієрогліфи й Гобелен Бає.
Роки в коміксах |
---|
2010-ті |
2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 |
2020-ті |
2020 • 2021 • 2022 • 2023 • 2024 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 |
Ранні розповіді в мистецтві
Прикладом раннього попередника друку коміксів є Колона Траяна. Колона Траяна в Римі, присвячена 110 року нашої ери, є найранішим збереженим прикладом оповідання, розказаного послідовними зображеннями, в той час як єгипетські ієрогліфи, грецькі фризи, середньовічні гобелени, такі як Гобелен Бає та ілюстровані манускрипти також об'єднують послідовні зображення і слова, щоб розповісти історію. Версії Біблії, засновані головним чином на зображеннях, а не на тексті, були широко поширені в Європі, щоб донести вчення християнства до неписьменних. У середньовічних картинах кілька послідовних сцен однієї і тієї ж історії (зазвичай біблійної) з'являються одночасно в одній і тій же картині.
Однак ці роботи не дійшли до читача; знадобилося винахід сучасних друкарських технологій, щоб довести форму до широкої аудиторії і стати засобом масової інформації.
20 століття і засоби масової інформації
У 1920-і і 1930-і роки в галузі спостерігався подальший бум. Ринок коміксних антологій в Британії звернувся до націлюванню дітей через ювенільний гумор, з Денді і Біно. У Бельгії Ерже створив для комічного програми "Пригоди Тентена" газетну серію; вона була успішно зібрана в збірку з палітуркою і створила ринок для подальших подібних робіт. У той же період в Сполучених Штатах газетні серії розширили свою тематику, перетворивши її в щось більше, ніж просто гумор, — з'явилися серії, присвячені діям, пригодам і таємницям. Збір такого матеріалу також почався з коміксів, перенадрукованого збірника газетних серій, опублікованого в таблоїдному розмірі в 1929 році.
Незабаром з'явився ринок таких коміксів, і до 1938 року видавці друкували оригінальний матеріал в такому форматі. Саме в цей момент був запущений Action Comics #1, з Суперменом на обкладинці. Популярність персонажа стрімко закріпила супергероя як визначальний жанр американських коміксів. Жанр втратив популярність в 1950-х роках, але відновив своє панування у популярній медіа з 1960-х до кінця 20-го століття.
В Японії, країні з давньою традицією ілюстрації, комікси були надзвичайно популярні. Японська форма коміксів, більш відома як манґа, була створена після Другої світової війни Осаму Тедзукою, який розширив кількість сторінок роботи до сотень і розробив кіношний стиль аід впливом анімації Disney того часу. Японський ринок розширив свій асортимент, щоб охопити твори в багатьох жанрах, від дитячої фантазії через романтики до дорослих фантазій. Японська манґа зазвичай публікується у великих антологіях, що містять кілька сотень сторінок, і розказані історії давно використовуються в якості джерел для адаптації у анімаційні фільми та серіали (дорами) та художні фільми. У Японії такі фільми називають аніме, і багато творців працюють в обох сферах одночасно, що призводить до внутрішнього зв'язку манґи та аніме.
У другій половині 20-го століття комікси стали дуже популярним предметом для колекціонерів, а з 1970-х років американські видавці коміксів прагнули активно сприяти продажам та перемістили більшу частину публікації і виробництва коміксів у формат томів та важких збірок, щоб догодити саме спільноті колекціонерів.
У 1972 році сер Ернст Ґомбріх відчув, що Тепффер розробив новий образотворчий мову, скорочений художній стиль, який дозволив аудиторії заповнити прогалини своєю уявою.
Сучасне подвійне вживання терміна "комічний" в якості прикметника, що описує жанр, і іменника, що позначає ціле засіб комунікації, було піддано критиці як збиває з пантелику і вводить в оману. У 1960-х і 1970-х роках підпільні карикатуристи використовували орфографічний комікс, щоб відрізнити свою роботу від звичайних газетних серій і ювенільних коміксів. Їх робота була написана для дорослої аудиторії, але зазвичай була комедійною, тому "комічний" ярлик все ще був доречний. Термін "графічний роман" був популяризирован в кінці 1970-х років, будучи придуманий принаймні за два десятиліття до цього, щоб дистанціювати матеріал від цієї плутанини.
У 1980-х роках у США почала процвітати гуманітарна освіта коміксів, і було помічено відродження популярності коміксів, завдяки Алану Муру та Френку Міллеру, які написали дуже відомі комікси про супергероїв, та коміксу «Кельвін і Гоббс» від Білла Воттерсона , і «The Far Side» від Ґері Ларсона.
З середини 1990-х років почала зростати популярність вебкоміксів. З моменту створення всесвітньої мережі художники змогли самостійно публікувати комікси в Інтернеті за низькою ціною. Хостинг-провайдери, спеціально розроблені для веб-коміків, таких як Keenspot і Modern Tales, допускають тип синдикації веб-коміків. Скотт Макклауд описав у 2000 році, як творці онлайн-коміксів можуть революціонізувати середу, охоплюючи цифровий простір і використовуючи такі методи, як нескінченне полотно. Вебкомікс став більш плідним на початку 2000-х років, коли поважні нагороди коміксів, такі як Eagle і Eisner Award, почали додавати категорії для нагород цифрових коміксів.
Див. також
- Комікс
- Термінологія коміксів
- Українські комікси
- Історія українських коміксів
- Список українських коміксів
- Історія американських коміксів
- Список коміксів, перекладених українською