Абраксас

Абраксас (ΑΒΡΑΞΑΣ) або (в ранішій формі) Абрасакс (ΑΒΡΑΣΑΞ) — ім'я космологічної істоти в уявленні гностиків I—III ст. У системі гностика Василіда Абрасакс — це голова (архонт) нижчих еманацій Божества еонів, які створили 365 небес, котрі оточують Землю. В середньовічній окультній традиції набула форма імені Абраксас, а сам архонт поставав як єгипетський бог сонця, істинний Бог, або демон.

Абраксас

Символізм імені

Слово «Абраксас» у записі грецькими літерами тотожне числу 365 (ізопсефія), символізуючи собою сонячний рік. Літери складають слово «Абраксас» таким чином: Α = 1, Β = 2, Ρ = 100, Α = 1, Σ = 200, Α = 1, Ξ = 60 (200+100+60+1+2+1+1 = 300+60+5 = 365)[1]. Абраксас відповідно міг слугувати аналогом давньогрецької персоніфікації часу Еона, священним числом котрого також було 365. Сім літер символізують сонце і шість планет[2].

Німецький філолог Йоганн Баллерман вважав, що «Абраксас» походить від коптських «абрк» і «сакс» — «священне ім'я, святе слово». Моріц Ґудерман пропонував, що воно походить від магічної форми «абратіаот», яка утворена чотирма літерами єврейської абетки, котрі складають тетраграматон[3].

Образ

Гностики з течії василіданів вважали Абраксаса верховним архонтом — керівником 365 небесних сфер, породженим істинним Богом[4]. За свідченням святого Ієроніма, василідани шанували самого Абраксаса як «верховного Бога»[5], «всемогутнього Бога»[6], «Господа-Творця»[7]. Думку про такі погляди гностиків підтверджували також Феодорит Кирський[8], Аврелій Августин[9], та анонімний текст «Предестинат»[10].

Католицька церква трактувала Абраксаса як демона, язичницьке божество. Згідно з «Пекельним словником» Коллена де Плансі, василідани вірили, що Ісус Христос був «доброзичливим привидом», посланим на Землю Абраксасом[11]. Англійський орієнталіст Волліс Бадж вважав, що Абраксас — це форма Адама Кадмона[12].

Типовим зображенням Абраксаса була химерна істота з людським тулубом і руками, головою півня (рідше лева) та зміями замість ніг. Пташина чи левина голова мають паралелі з відповідними рисами єгипетського бога Ра та іранського Мітри, а змії — з грецьким Агатодемоном. У правій руці Абраксас тримає довбню чи батіг, у лівій — щит круглої чи овальної форми[12]. Іноді зображення супроводжували 7 зірок[3], сонце та місяць, або Абраксас зображався на колісниці, запряженій чотирма білими кіньми[13].

Півняча голова Абраксаса трактується як символ сонця, провіщення розвіяння всякого зла. Людський тулуб — як символ логосу, змії — обачності[13]. Батіг розуміється як амбівалентне знаряддя: ним божество і карає, і спрямовує, подібно як пастух поганяє батогом отару[3]. Щит символізує мудрість, четверо коней — чотири сторони світу[13].

Культ Абраксаса

Послідовники Василіда надавали магічного значення каменям, на якому було вирізьблено це слово і фігура Абраксаса. Подібні камені знайдені в Азії, Єгипті, частково в Іспанії, куди вони разом з василідовим вченням занесені присциліанами, а потім були прийняті магічними і алхімічними сектами і в середні віки набули широкого поширення як амулети[12]. Часом на каменях вирізьблялося також одне з імен єврейського Бога на кшталт Саваоф, Адонай[3].

Абраксасу приписувалася здатність робити приховане явним. В містиці прикликання Абраксаса допомагає побачити речі такими, які вони є насправді, а не якими хочуть здаватись[13].

Містична фігура видозмінювалася найрізноманітнішим чином і замінювалася різними зображеннями, язичницькими та ін., які нічого спільного з гностицизмом не мають[14].

У культурі

  • У Томаса Мора Абраксас — стара назва острова Утопія.
  • Образ використовується у творі Карла Юнга «Сім проповідей до мертвих»;
  • Назву «Абраксас» використала група «емоціоналістів» на чолі з Михайлом Кузміним для свого альманаху 1920-х років (у цей період Кузмін активно цікавився гностицизмом і написав про Василіда вірш).
  • Образ Абраксаса зустрічається також у Германа Гессе (роман «Деміан»), у сучасній поп- і рок-культурі, тощо.
  • Шведська симфо-метал група Therion записала пісню Abraxas у своєму альбомі Lemuria, випущеному в 2004 році.
  • Другий альбом групи Santana називається Abraxas (1970).
  • У Джоан Роулінг в книгах серії «Гаррі Поттер» так звуть батька Луціуса Мелфоя.
  • Пісня «Абраксас», написана Сергієм Калугіним, виконувалася російською групою «Оргія Праведників».
  • Аркан Таро «Диявол» іноді також називають «Абраксас».

Див. також

Примітки

  1. Іполіт Римський. Заперечення всіх Єресей. vii. 26
  2. Thrice-Greatest Hermes, Vol. 1: XI. Concerning the Æon-Doctrine. www.sacred-texts.com. Процитовано 1 липня 2020.
  3. ABRAXAS - JewishEncyclopedia.com. www.jewishencyclopedia.com. Процитовано 2 липня 2020.
  4. Abraxas. 1911 Encyclopædia Britannica. Volume 1. Процитовано 1 липня 2020.
  5. Dial. adv. Lucif. 23
  6. Comm. in Amos iii. 9
  7. Comm. in Nah. i. 11
  8. Haer. fab. i. 4
  9. Haer. 4
  10. Praedestinatus. i. 3
  11. Collin de Plancy, J.-A.-S. (Jacques-Albin-Simon), 1794-1881. Infernal dictionary : a universal directory (вид. Deluxe edition). [New York, NY]. с. 764. ISBN 978-0-9970745-1-2. OCLC 973423046.
  12. Budge, Sir Ernest Alfred Wallis (1930). Amulets and superstitions (англ.). Oxford University Press, H. Milford. с. 209–210.
  13. Guiley, Rosemary (2009). The Encyclopedia of Demons and Demonology (англ.). Infobase Publishing. с. 2. ISBN 978-1-4381-3191-7.
  14. Bellermann, Johann Joachim (1819). Versuch über die Gemmen der Alten mit dem Abraxas-Bilde (нім.). Dieterici.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.