Австралопітеки

Австра́лопіте́ки, австралопітекові чи австралопітецини, (лат. Australopithecus, australis — південний та грец. πίθηκος — мавпа) — група приматів, за будовою проміжна між мавпами і людьми. Примати з прямоходінням, мавпячою головою, маленьким мозком і невеликими іклами. Існували приблизно 7—1 млн років тому здебільшого на території Південно-Східної Африки.

?
†Австралопітек
Час існування: пліоцен

Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хребетні
Клас: Ссавці
Ряд: Примати
Родина: Людиноподібні мавпи (Hominidae)
Рід: Australopithecus
Раймонд А. Дарт, 1925

A. afarensis
A. africanus
A. anamensis
A. bahrelghazali
A. garhi
A. sediba
Колишні австралопітеки,
сучасні Парантропи' Paranthropus'
P. aethiopicus
P. robustus
P. boisei

Посилання
Вікісховище: Category:Australopithecus
Віківиди: Australopithecus
EOL: 52570091
Fossilworks: 40900


Знахідки

Уперше рештки австралопітека були знайдені 1924 року на півдні Африки в Таунзі (ПАР) і описані у 1925 році Раймондом Дартом: скроня маляти, відомого як «Бебі з Таунга», дозволила зробити висновок, що австралопітеки були прямоходячими. Ця знахідка віднесена до виду австралопітеків африканських.

Видатні відкриття в ущелині Олдувай зробили Луїс і Мері Лікі, які відкрили не тільки скроні та інші кістки австралопітеків, а також кам'яні знаряддя. Відкриття сім'ї Лікі у 1959–1961 роках були переломними у визнанні австралопітеків як ланки, що пов'язує приматів і людей, а Африки — як колиски людства.

30 листопада 1974 року Дональд Джогансон знайшов у пустелі Гадар в Ефіопії, найповніші з усіх коли-небудь знайдених, рештки австралопітека, що були названі учасниками експедиції Люсі: фрагменти скроні, нижня щелепа, ребра, хребці, кістки рук, ніг, тазові. Загалом у Гадарі в 1973—1977 роках було виявлено понад 240 рештків гомінідів, що належали не менш ніж 35 особинам. За цими знахідками був описаний вид австралопітек афарський.

У Летолі знайдено вервечку слідів австралопітека, що пройшов по свіжому попелу з вулкана. Під палючим сонцем сліди закам'яніли, новий попіл їх засипав, а через 3 млн років співробітники Мері Лікі їх розкопали.

Із нещодавніх знахідок помітною є так звана Донька Люсі (Ефіопія, 2000) — скелет молодого австралопітека афарського, який, імовірно, належав трирічній дівчинці, що жила 3,3 млн років тому.

Класифікація

Сучасній науці відомі рештки близько 500 особин австралопітеків з Африки, які виділяють у декілька видів.

Назва виду Датування
млн р. тому
Морфологія Примітки
Австралопітек анамський
Australopithecus anamensis
4,2—3,9 Вага 33—51 кг Найбільш давній австралопітек.
Австралопітек афарський
Australopithecus afarensis
3,9—3,0 Зріст 1—1,5 м
Вага 30—45 кг
Об'єм мозку 350—500 см³
Розглядається як предківський вид для всіх подальших австралопітеків, окрім австралопітека анамського.
Австралопітек барельгазалі
Australopithecus bahrelghazali
3,0—3,5 * Знайдений на відміну від інших у Північній Африці, що є свідченням поширеності групи.
Австралопітек африканський
Avstratopithecus africanus
3,5—2,4 Зріст 1—1,5 м
Вага 20—45 кг
Об'єм мозку 425—450 см³
Перший описаний австралопітек (Раймонд Дарт, 1924).
Австралопітек гарі
Australopithecus garhi
2,5—? Зріст 1,2—1,5 м
Об'єм мозку 440 см³
Поруч були знайдені простіші кам'яні знаряддя і кістки антилоп зі слідами надрізів.
Австралопітек седіба
Australopithecus sediba
1,78—1,95 Об'єм мозку 420—450 см³ Знайдений в печері Малапі (Malapa) на території об'єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, відомого як «Колиска людства», у Південній Африці.

Раніше до роду Австралопітеків відносили ще трьох представників, яких тепер виділять в окремий рід парантропів. Вони були менш розвинені, масивніші за австралопітеків і травоїдні.

Близькі до австралопітеків примати були поширені в Передній, Південній та Південно-Східній Азії.

Характеристика

Австралопітеки — двоногі наземні примати. З людиною їх споріднює слабкий розвиток щелеп, відсутність великих іклів, хапальна кисть з виступаючим великим пальцем, опорна ступня. Значний об'єм мозкової коробки (400—500 см³), вкорочена лицева частина черепа, будова зубів, вертикальна хода та інші особливості поставили австралопітеків в число можливих безпосередніх предків людини.

Австралопітеки були всеїдні. Для нападу та захисту використовували кістки тварин, палиці, каміння; можливо, найрозвиненіші види вміли їх дещо обробляти. Раймонд Дарт вважав, що австралопітеки були активними мисливцями на павіанів і інших великих тварин. Нові дані показують, що австралопітеки вели зовсім інший спосіб життя і часто самі ставали жертвами хижаків, у тому числі птахів.

Мозок

За абсолютною величиною мозкової порожнини (400-500 см³) австралопітеки не набагато відрізняються від шимпанзе, а горилам дещо поступаються, останнє пояснюється невеликими розмірами тіла австралопітеків. Але за відносними розмірами мозку, вони, вірогідно, перевершували всіх гомінід, — вимерлих і сучасних.

Див. також

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.