Автомагістраль A1 (Албанія)

Автострада A1 (алб. Autostradë A1), також відоме як шосе Дуррес-Косово — одна з основних автомагістралей Албанії. Вона з'єднує головні транспортні та економічні центри країни Дуррес і Тирану з автономним краєм Косово в Сербії. Шосе веде від міста-порту Дуррес через Вору і Мілот, перетинає північно-албанські гори, далі через Кукес і Морину йде до косовського кордону. У Косові продовженням цієї автостради є автомагістраль R7. Через важливість для етнічних албанців по обидві сторони кордону, автостраду A1 вони також називають Rruga e Kombit (Вулиця нації).

Автомагістраль A1
Загальні дані
Країна  Албанія
Номер A1
Довжина 110 кілометр

 Автомагістраль A1 у Вікісховищі

Стан траси

Частина шосе без центрального відбійника в Рубіку

Будівельні роботи на ділянці Решені — Калимаш почалися у жовтні 2006 року і були повністю завершені 15 травня 2010 року. Однак офіційно ця ділянка дороги була урочисто відкритий для руху вже в червні 2009 року в присутності албанського прем'єр-міністра Салі Беріша і його косовського колеги Хашима Тачі. Тунель Калимаш, в якому тоді була відкрита тільки одна половина, довелося незабаром знову закрити для завершення будівельних робіт. У жовтні 2010 року була введена в експлуатацію друга половина тунелю[1]. На ділянці від Мілота до Решені словенська будівельна компанія проклала шосе, що має тільки одну смугу для руху у кожному напрямку.

Завершено будівництво чотирисмугової ділянки від Калимаша до албансько-косовського кордону (близько 30 км). Великі мости, однак, не скрізь мають таку ж ширину. У 2013 році почалися роботи по розширенню мостів до чотирьох смуг[2].

Позначення

Хоча A1 офіційно включає також маршрути SH1, SH2 і SH52 ці ділянки не скрізь позначені як A1. Позначення A1 є поки тільки на новій чотирисмуговій трасі між Решені та Кукесом і на новозбудованій чотирисмуговій ділянці SH1 між Тхуманою та Мілотом.

Будівництво

Портал тунелю Калимаш до відкриття (квітень 2010)

Будівництво автостради A1 через гористу північну Албанію було складним завданням. Тільки відрізок довжиною 60'856 км Решені — Калимаш, побудований американо-турецьким спільним підприємством Bechtel & Enka (BEJV), обійшовся більш ніж в мільярд доларів. На сьогоднішній день це самий коштовний інфраструктурний проект в Албанії. На цій ділянці були побудовані 27 мостів та віадуків, а також тунель Калимаш довжиною 5,65 км через гори північної Албанії. На ділянці між Кукесом та косовським кордоном також було необхідно збудувати багато споруд.

Незважаючи на високу вартість, уряд розглядав проект цієї автодороги як пріоритетний, оскільки вона допоможе розвитку ринку збуту в Косово і поліпшить доступ з Косова до портів на Адріатиці — особливо Шенгіні та Дуррес. Крім того, значна частина туристів приїжджає в Албанію з Косова. Ця траса також може бути з'єднана з Пан'європейським транспортним коридором Х через Приштину і Лесковац в Сербії. Однак через політичну ситуацію між Сербією і Республікою Косово цей проект є малореалістичний.

Примітки

  1. Thirra, second tunnel opened
  2. Flutura Tota (25 квітня 2013). Kukes-Morina, works start to enlarge the bridges (англ.). Albanian Screen. Архів оригіналу за 7 лютого 2015. Процитовано 4 квітня 2018. «2015-02-07»

Література

  • Andreas Hemming: Die Rruga Kombëtare Durrës-Kukës-Morina — die wirtschaftlichen und sozialen Auswirkungen nationaler Großprojekte auf lokaler Ebene. In: Deutsch-Albanische Freundschaftsgesellschaft Nummer=2 (Hrsg.): Albanische Hefte. 2014, ISSN 0930-1437.
  • Andreas Hemming: Große Pläne, geplatzte Träume — die lokalen Auswirkungen der neuen Balkanverbindung Durrës-Kukës-Prishtina. In: Deutsch-Albanische Freundschaftsgesellschaft (Hrsg.): Albanische Hefte. 38. Jahrgang, Nr. 3, 2009, ISSN 0930-1437.

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.