Хашим Тачі

Хаши́м Та́чі (алб. Hashim Thaçi; нар. 24 квітня 1968) косовський політик і голова Демократичної партії Косова, колишній політичний командир Армії визволення Косова (UÇK), перший прем'єр-міністр Косова та п'ятий президент Косова.

Хашим Тачі
алб. Hashim Thaçi
Прапор
5-й Президент Косова
7 квітня 2016  5 листопада 2020
Попередник: Атіфете Ях'яґа
Наступник: Вйоса Османі
Прапор
1-й Прем'єр-міністр Косова
9 січня 2008  9 грудня 2014
Наступник: Іса Мустафа
 
Народження: 24 квітня 1968(1968-04-24)[1][2][…] (53 роки)
Србіцаd, Србиця (община), Косовськомітровацький округ, Соціалістичний автономний край Косово, СР Сербія, СФРЮ[3]
Національність: албанці
Країна: Косово і Югославія
Релігія: сунізм
Освіта: Університет Приштини і Цюрихський університет
Партія: Демократична партія Косова
Автограф:
Нагороди:

почесний громадянин Ульцинаd (2015)

почесний доктор Тиранського університетуd (2015)

 Медіафайли у Вікісховищі

Життєпис

Вивчав філософію та історію в Університеті Приштини. Після закінчення навчання емігрував до Швейцарії, де познайомився із представниками албанської громади. Був одним із засновників албанського руху опору, Народного руху Косова. Його ідеологія базувалася на албанському націоналізмі та ідеї «Великої Албанії».

1993 року повернувся до Албанії. Став членом внутрішнього керівництва UÇK, відповідальним за фінансування, навчання та озброєння. В Албанії організував тренування UÇK, і з його бійцями перейшов до Косова.

1997 року в Сербії його засудили на 10 років ув'язнення. У березні Хашим Тачі став політичним командиром Армії визволення Косова, де отримав прізвисько «Snake» (змій). 1998 року розпочав таємні перемовини з американськими переговорниками, контактував з тогочасною державним секретарем США Мадлен Олбрайт. Завдяки цьому навіть отримав прізвисько «улюбленець Олбрайт»[4][5]. 1999 року взяв участь у перемовинах у Рамбує як представник косовської делегації.

Під його командуванням (за твердженням сербської сторони) нібито здійснювалися військові злочини, тому на нього було подано обвинувачення та видано ордер на арешт Інтерполом. Хашима заарештували, але невдовзі випустили на свободу, тому Тачі уник розслідування у міжнародному трибуналі в Гаазі.

Як представник Демократичної партії Косова (PDK) на виборах у листопаді 2007 року став прем'єром Косова.

На перших після проголошення незалежності парламентських виборах, що відбулися 12 грудня 2010 року, перемогу здобула партія Тачі (33,5 %).

Звинувачення

16 грудня 2010 було подано доповідь Комітету Ради Європи з прав людини, відповідно до якої Тачі займався торгівлею людськими органами та наркотиками. Автор доповіді — член Ради Європи швейцарець Дік Марті — займався розслідуванням упродовж двох років. Також Марті звинуватив колишніх членів Армії визволення Косова у зв'язках з організованою злочинністю та відзначив, що їхня кримінальна діяльність триває досі[6]. Рада Європи закликала ретельно розслідувати інформацію про торгівлю людськими органами, що відбувалася в Косові після закінчення війни 1999 року[7].

У квітні 2009 року BBC провела своє спеціальне розслідування, при цьому журналісти зробили ті самі висновки, що й Дік Марті.

У листопаді 2020 року Хашима Тачі разом з іншим косовським політиком Якупом Краснічі заарештували та висунули звинувачення в спеціальному суді з Косова в Гаазі. Їм інкримінують скоєння військових злочинів та злочинів проти людства, зокрема незаконні арешти, жорстоке поводження, тортури та вбивства, насильницькі зникнення людей та переслідування, що чинились від березня 1998 до вересня 1999 року на території Косова та у Північній Албанії[8], але вони свою провину не визнають[9].

Виноски

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.