Авіаційні планки Люфтваффе

Авіаційні планки Люфтваффе (нім. Frontflugspange) німецька військова нагорода, заснована рейхсмаршалом Германом Герінгом 30 січня 1941[1]. Нагородженню підлягав льотний склад Люфтваффе за здійснення певної кількості бойових вильотів.

Авіаційні планки Люфтваффе
Frontflugspange
Країна Третій Рейх
Тип нагрудний знак
Вручається: Військовослужбовці Люфтваффе
Статус Не вручається
Нагородження
Засновано: 30 січня 1941
Нагороджені:
Черговість

Зовнішній вигляд, історія нагороди та статут

Ас Люфтваффе Карл-Готтфрід Нордманн, власник золотої планки денного винищувача з підвіскою у вигляді восьмикутної зірки зі зв'язками лаврового листя з боків

Планка (також уживана назва «шпанга», від нім. Spange — застібка) виконувалася у вигляді вінка з лаврового листя, всередині якого, зображувався символ приналежності володаря до відповідного виду ВПС. З боків вінка стирчать зв'язки дубового листя, знизу свастика. На планці військово-транспортної авіації свастику тримає орел.

Існували такі види бойових авіаційних планок: для денних винищувачів («Tagjager»), для нічних винищувачів («Nachtjager»), для дальніх денних винищувачів («Zerstorer»), для літаків підтримки («Schlachtflieger») (до 1944 екіпажі літаків підтримки отримували планки аналогічні винищувачам), для дальніх нічних винищувачів і літаків вторгнення («Fern nachtjager»), для бомбардувальників («Kampf und Sturzkampfflieger»), для літаків-розвідників і допоміжної авіації («Aufklarer, seenotfliger, wetter-erkundung»), для транспортної авіації і планеристів («Transport und Luftlandeflieger»). Для денних винищувачів і літаків підтримки винищувачів існувала також планка з діамантами. За статутом існувало три ступені знака:

• 3-й ступінь (бронзовий колір) — за 20 бойових вильотів
• 2-й ступінь (срібний колір) — за 60 бойових вильотів
• 1-й ступінь (золотий колір) — за 110 бойових вильотів[2]

Від 26 червня 1942 за здійснення більшої ніж 110 кількості бойових вилетів запроваджено підвіски до золотої планки у вигляді восьмикутної зірки зі зв'язками лаврового листя з боків. Для кожного виду ВПС існувала відповідна кількість бойових вилетів за яки нагороджували підвісками. 29 квітня 1944 запроваджено прямокутні підвіски з вибитими цифрами кількості вилетів. Зі збільшенням бойових вильотів підвіска замінювалося на цифри від 300 до 1200, з кроком у 100[3], хоча на фото тих часів зустрічаються підвіски і з цифрою «100». Гансу-Ульріху Руделю, пілоту пікіровщика Ju 87 «Stuka», було вручено прямокутну підвіску з кількістю вилетів 2000.

Нагорода вручалася в темно-синьому прямокутному футлярі розмірами 90×40×15 мм, а в кінці війни у кремових конвертах з цупкого паперу. На упаковці готичними літерами зазначалася назва нагороди та ступень (словами: бронза, срібло, або золото). До планки додавався нагородний лист, як фабричного виготовлення так і друкованого за місцем служби, де зазначалися дані про одержувача відзнаки. Планка носилася над лівою нагрудною кишенею, а за наявністю орденської колодки[Вин. 1] планка розміщувалася на один см вище.

Планки виготовлялися із бунтметалу[Вин. 2], або комбіновано — з бунтметалу та цинку, методом штампування, з подальшим нанесенням покриття, колір, якого відповідав ступені знака. Приблизний розмір, без підвіски — 75×25 мм. Кріплення — горизонтальна застібка, широка в центрі. Наприкінці війни замість широкої застібки застосовували тонку. В обох випадках кріплення знака до уніформи було надійним. Підвіска до планки виготовлялася із сплавів на основі цинку, з нанесенням покриття жовтого, під золото, кольору. На багатьох екземплярах маркування від фірми-виробника було відсутнє. Дизайн нагороди розроблено профессором Weech.

Види авіаційних планок

Авіаційна планка Люфтваффе для денних винищувачів у золоті

Ближній денний винищувач (нім. Frontflugspange für Tagjager)

Заснована 30 січня 1941[4].

Всередині планки зображувалася крилата стріла вістрям вгору[5]. Для отримання підвіски до золотої планки у формі восьмикутної зірки необхідно було здійснити 500 бойових вилетів. Існувала планка з діамантами. До 12 квітня 1944 планку Денний винищувач отримували також екіпажи штурмовиків та пікіровщиків.

Планка ближнього нічного винищувача з підвіскою «300»

Ближній нічний винищувач (нім. Frontflugspange für Nah-Nachtjager)

Заснована 14 серпня 1942.

Всередині вінка відображена крилата стріла вістрям вгору[5]. Для отримання підвіски у формі зірки необхідно було здійснити 250 бойових вилетів.

Винищувач-перехоплювач (нім. Zerstörerverbände)

Зовнішнє зображення: Шпанга «Винищувача-перехоплювача»

Заснована 13 травня 1942.

Всередині планки зображувалася крилата стріла вістрям вниз[5]. Для отримання підвіски у формі зірки необхідно було здійснити 400 бойових вилетів.

Далекий нічний винищувач та літак вторгнення (нім. Fernnachtjagdverbände)

Зовнішнє зображення: Шпанга «Далекого нічного винищувача-перехоплювача»

Рік заснування невідомий.

Всередині вінка відображена крилата стріла вістрям вниз. Для отримання підвіски у формі зірки необхідно було здійснити 250 бойових вилетів.

Планка бомбардувальника

Бомбардувальник (нім. Frontflug-spange für Kampf- und Sturzkampfflieger)

Заснована 30 січня 1941.

Всередині вінка відображена крилата авіаційна бомба. Для отримання підвіски у формі зірки необхідно було здійснити 300[6] бойових вилетів. До запровадження планки «Авіація наземної підтримки», планку бомбардувальника отримували також екіпажи пікіруючих бомбардувальників.

Планка військово-транспортної авіації

Військово-транспортна авіація та планери (нім. Frontflugspange für Transport- und Luftlandeflieger)

Заснована 19 листопада 1941.

Всередині вінка відображено орла, що летить зі свастикою в кігтях. Для отримання підвіски у формі зірки необхідно було здійснити 500 бойових вилетів. Всього було видано близько 5400 військово-транспортних планок, з них (приблизно) 3-го, 2-го та 1-го ступенів відповідно: 3200, 1600 та 600[4].

Планка розвідувальної авіації

Розвідувальна авіація, авіація порятунку на морі та метеорологічної служби (нім. Frontflugspange für Aufklärer)

Заснована 30 січня 1941.

Всередині вінка відображена стилізована голова сокола. Для отримання підвіски у формі зірки необхідно було здійснити 250 бойових вилетів[7].

Планка штурмової авіації

Авіація наземної підтримки (нім. Frontflugspange für Schlachtflieger)

Заснована 12 квітня 1944.

Всередині вінка відображені перехрещені мечі. Виготовлялася із сплавів на основі цинку[3]. Для отримання підвіски у формі зірки необхідно було здійснити 400 бойових вилетів. Існувала також планка з діамантами. Серед нагороджених — Ганс-Ульріх Рудель. До дати заснування планки «Авіація наземної підтримки», екіпажи штурмовиків та пікіровщиків отримували планки далеких денних винищувачів (стріла вістрям вниз)[3], або планку бомбардувальника.

Див. також

Посилання

Зовнішні зображення
Нагородний лист на шпангу винищувача в бронзі
Ганс-Ульріх Рудель зі шпангою «Штурмовик» у золоті з діамантами та підвіскою за 2000 бойових вильотів
Шпанга у футлярі
Зворотній бік шпанги для літаків-розвідників
Шпанга «Близького денного винищувача» 1-го ступеня з підвіскою за бойових 200 вильотів

Виноски

  1. Орденська колодка — пристосування для носіння на форменому та цивільному одязі декількох орденських стрічок в ряд
  2. Бунтметал (нім. Buntmetall) — сплав кольорових металів жовтого кольору

Примітки

  1. Пятов Г. В. Боевые награды Германии 1933—1945. ст. 74
  2. country-osi
  3. wehrmacht-awards.com
  4. Сайт «Большая военная энциклопедия». Архів оригіналу за 11 грудня 2011. Процитовано 26 листопада 2011.
  5. FrontMedal.com. Архів оригіналу за 19 грудня 2012. Процитовано 26 листопада 2011.
  6. 1933.RU. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 26 листопада 2011.
  7. 1939.RU. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 18 березня 2015.

Джерела з інтернету та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.