Агава

Ага́ва (Agave) — рід сукулентних рослин підродини агавових (Agavaceae), родини холодкових (Asparagaceae).

Агава
Агава американська (Agave americana)
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Холодкові (Asparagaceae)
Підродина: Агавові (Agavoideae)
Рід: Агава (Agave)
L., 1753
Види (докладніше див. Список видів роду агава)
Вікісховище: Agave

Етимологія

Свою назву рід дістав на честь Агави — дочки одного із стародавніх міфічних царів.

Біологічна характеристика

Бульбінели на квітконосі агави
Колібрі живиться нектаром агави
Agave filifera в кімнатній культурі
Плантація блакитної агави, що йде на виробництво текіли

Укорочене стебло при основі має розетку довгастих, часто м'ясистих і колючих листків. Діаметр розетки, залежно від виду, може становити від 3-4 см (Agave pumila) до 4,5 м (Agave franzosini). Кількість листків у розетці також різна, здебільшого 20-50, у деяких видів до 200 штук. Високий квітконіс (у деяких видів до 12 м) несе суцвіття з великою кількістю (до 17 тис.) квіток. Квітки жовтуваті або зеленкуваті. На квітконосі з придаткових бруньок утворюються бульбінели — маленькі дочірні рослини. Більшість агав монокарпічні рослини, тобто цвітуть один раз в житті. Цвітіння відбувається по-різному — одні види цвітуть у віці 5-15 років, інші — в 50 і навіть 100 років. Після достигання насіння рослина відмирає. Плід коробочка.

Поширення

Відомо близько 200 видів (докладніше див. Список видів роду агава), поширених тільки в Америці від штатів Юта і Невада у США до Вест-Індії та північній частині Південної Америки, де рослини ростуть як на березі, в межах досяжності бризок прибою, так і в гірських районах, на висоті до 3000 метрів над рівнем моря.

В Європу агави завезені після відкриття Америки.

На Кримському та Кавказькому узбережжях Чорного моря як декоративна рослина вирощують агаву американську (Agave americana).

Застосування

Сизаль (Agave sisalana) і хенекен (Agave fourcroydes) є важливими джерелами волокна і становлять інтерес як потенційні біоенергетичні культури. З цукристого соку, зібраного перед початком цвітіння, готують алкогольні напої пульке, мескаль та текілу. Культивується в тропічних і субтропічних країнах. Багато видів агави розводять як оранжерейні та кімнатні рослини.

Агава має велике значення для народів Мексики, де росте значна частина видів цієї рослини. Багато видів мають міцні волокна в листі, що дає змогу використовувати їх для виготовлення канатів, пензлів, сандалій, сіток, матраців та інших подібних предметів. У деяких видів розетки листя видаляють, а товсте стебло, або «серце», смажать і використовують в їжу. Однак слід мати на увазі, що сирий сік більшості видів агави вважають токсичним.

Утримання в культурі

У кімнатній культурі можна вирощувати невеликі за розмірами види, які можуть бути не просто декоративними, а й використовуватися як технічні або лікарські рослини.

Агави — світлолюбні рослини. Взимку їх утримують за температури 10-12 °C, полив обмежують. Улітку полив має бути регулярним. Висаджують у поживну листяно-дернову землесуміш з додаванням великозернистого піску та гравію.

Галерея

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.