Агора (монета)

Агора́, Аґора (івр. אגורה), мн. «агоро́т» (івр. אגורות), дослівно перекладається як «гріш» — ізраїльська розмінна монета. Використовувалася з 1960 року як 1/100 ізраїльської ліри, з 22 лютого 1980 року — як 1/100 шекеля (так званого «старого шекеля»), з 4 вересня 1985 року по сьогодні — як 1/100 нового шекеля.

Монета в 10 агорот, в обігу з 1985 року.

В обігу перебували монети номіналом 1, 5 і 10 агорот. Монета вартістю 50 агорот номінально зазначена як «1/2 шекеля» і тому належить до шекелів.

У 1992 році монета вартістю в одну агору була скасована в готівкових розрахунках, проте збережена як засіб безготівкових операцій.[1]1 січня 2008 року монета в 5 агор поступово знімалася з обігу і з 1 січня 2011 року перестала прийматися готівкою, але збереглася в електронному обігу[2],[3].

Походження назви

Назва для монети за пропозицією Єрусалимської Академії мови іврит запозичено з Тори, де вживається вираз івр. אגורת כסף (агорат кесеф, у Синодальному перекладі — як «срібная гера»).

Суперечки навколо монети в 10 агор

Монета в 10 агор стала на Близькому Сході предметом жорстких дебатів. Багато палестинців, серед яких був і покійний лідер ОЗП Ясир Арафат, вважають, що на реверсі монети зображена мапа Великого Ізраїлю, від Середземного моря до Месопотамії й від Червоного моря до Євфрату. Таким чином, як вважають прихильні до цієї думки палестинці, Ізраїль декларує політику, що ставить за мету відтворення Ізраїлю в кордонах часів царя Давида, і має намір зайняти територію сучасних держав Йорданії, Сирії, Саудівської Аравії й Іраку. І тим паче територія Палестинської держави, за незалежність якого бореться ОЗП, буде під ізраїльським контролем, з чим палестинці змиритися не можут.


Банк Ізраїлю пояснює, що на реверсі монети зображена стародавня монета останнього Юдейського царя з династії Хасмонеїв, Матитьягу Антигона II, котра була випущена бл.40-37 рр. до н. е. за часів облоги Єрусалима римлянами. На монеті зображений семисвічник (менора).

Уперше спірне зображення з'явилося 2 травня 1984 року на монеті в 100 шекелів (нині знані як «старі шекелі»). Опісля деномінації 4 вересня 1985 року зображення перекочувало на монету в 10 агор, вартісно рівнну 100 старим шекелям.

Також це зображення було обрано офіційним символом Банку Ізраїлю.

Примітки

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.