Агора (монета)
Агора́, Аґора (івр. אגורה), мн. «агоро́т» (івр. אגורות), дослівно перекладається як «гріш» — ізраїльська розмінна монета. Використовувалася з 1960 року як 1/100 ізраїльської ліри, з 22 лютого 1980 року — як 1/100 шекеля (так званого «старого шекеля»), з 4 вересня 1985 року по сьогодні — як 1/100 нового шекеля.
В обігу перебували монети номіналом 1, 5 і 10 агорот. Монета вартістю 50 агорот номінально зазначена як «1/2 шекеля» і тому належить до шекелів.
У 1992 році монета вартістю в одну агору була скасована в готівкових розрахунках, проте збережена як засіб безготівкових операцій.[1].З 1 січня 2008 року монета в 5 агор поступово знімалася з обігу і з 1 січня 2011 року перестала прийматися готівкою, але збереглася в електронному обігу[2],[3].
Походження назви
Назва для монети за пропозицією Єрусалимської Академії мови іврит запозичено з Тори, де вживається вираз івр. אגורת כסף (агорат кесеф, у Синодальному перекладі — як «срібная гера»).
Суперечки навколо монети в 10 агор
Монета в 10 агор стала на Близькому Сході предметом жорстких дебатів. Багато палестинців, серед яких був і покійний лідер ОЗП Ясир Арафат, вважають, що на реверсі монети зображена мапа Великого Ізраїлю, від Середземного моря до Месопотамії й від Червоного моря до Євфрату. Таким чином, як вважають прихильні до цієї думки палестинці, Ізраїль декларує політику, що ставить за мету відтворення Ізраїлю в кордонах часів царя Давида, і має намір зайняти територію сучасних держав Йорданії, Сирії, Саудівської Аравії й Іраку. І тим паче територія Палестинської держави, за незалежність якого бореться ОЗП, буде під ізраїльським контролем, з чим палестинці змиритися не можут.
Банк Ізраїлю пояснює, що на реверсі монети зображена стародавня монета останнього Юдейського царя з династії Хасмонеїв, Матитьягу Антигона II, котра була випущена бл.40-37 рр. до н. е. за часів облоги Єрусалима римлянами. На монеті зображений семисвічник (менора).
Уперше спірне зображення з'явилося 2 травня 1984 року на монеті в 100 шекелів (нині знані як «старі шекелі»). Опісля деномінації 4 вересня 1985 року зображення перекочувало на монету в 10 агор, вартісно рівнну 100 старим шекелям.
Також це зображення було обрано офіційним символом Банку Ізраїлю.
Примітки
- про монету в одну агору Архівовано 21 квітня 2013 у Wayback Machine.(івр.)
- Про монету в 5 агор Архівовано 11 січня 2012 у Wayback Machine.(івр.)
- Монета в 5 агор виводиться з обігу[недоступне посилання з лютого 2019]