Хасмонеї

Хасмонеї (ממלכת החשמונאים, Mamlekheth haHash'mona'im) — рід правителів Юдеї священницького походження з поселення Модіїн, який походив з Макавеїв.

Юдея за часів Йонатана Хасмонея
   Стан на 160 р. до н. е.
   Завойовані території
Володіння Хасмонеїв у 141 — 63 р. до н. е.

Після повстання Макавеїв 165 р. до н. е. засновано незалежну юдейську державу в Палестині. Нащадки Хасмонеїв правили Юдеєю з 152 по 37 роки до н. е. Вони були вождями народа з самого початку повстання проти Селевкідів 167 р. до н. е. Хасмонейські правителі були одночасно і первосвященниками та сформували релігійно орієнтовану систему державного правління.

Історія правління

Першим керівником повсталих Маккавеїв був священник (Коген) Маттафія Хасмоней (Маттітьягу), а потім його третій син Юда (Ієгуда) Макавей. Після загибелі Юди вождем, а потім і первосвященником став молодший з братів Йонатан. У результаті зрадницької змови був убитий і він. 140 р. до н. е. офіційно обраним правителем, первосвященником і головнокомандувачем Юдеїв став другий син Маттафії Симон (Шім'он). З цього моменту ведеться формальний відлік правління династії Хасмонеїв.

За часів Хасмонеїв був єдиний в історії випадок насильницького навернення інших народів в юдаїзм. Йоханан Гіркан навернув в юдаїзм ідумеїв — нащадків Ісава, що мешкали в Негеві і Північному Синаї.

Саме Хасмонеї привели до Юдеї нових загарбників. Римляни були запрошені до Юдеї для участі в громадянській війні, що вибухнула між прихильниками двох братів Хасмонеїв, що не поділили між собою престол. Це втручання обернулося окупацією Єрусалима, а згодом — втратою єврейської державності в Ерец-Ісраель на дві тисячі років — до 1948 р.

Кінець династії Хасмонеїв був трагічний. Один з підданих, що служив при правительському палаці, влаштував переворот — і сам став правителем, заснувавши нову династію, знищивши всіх нащадків Хасмонеїв. Його звали Ірод. Походив з Едому, який Хасмонеї насильно навернули в юдаїзм.

Династія Хасмонеїв

Первосвященики:

Посилання

Doris Lambers-Petry: Хасмонеї. У: Das wissenschaftliche Bibellexikon im Internet (WiBiLex). (нім.)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.