Агостична взаємодія

Агостична[1] взаємодія (рос. агостическое взаимодействие, англ. agostic interactions) — взаємодія координаційно ненасиченого металічного атома з електронами одного або кількох зв'язків ліганда. Зокрема взаємодія С–Н-зв'язку ліганда з атомом металу (М) в комплексах.

Структура, де є така взаємодія, нагадує перехідний стан у реакціях оксидативного приєднання чи відновного елімінування. Така взаємодія звичайно супроводжується наявністю в ЯМР спектрі лінії Н, що є зсунутою у порівнянні з її положенням в алканах (–5 до –10 мч) і знаходиться в області від +25 до –60 мч. Стала надтонкої взаємодії також замість 125 Гц для Н, зв'язаного з атомом С у sp3 гібридизації, має значення 70 — 100 Гц. Типові відстані М—Н лежать у границях 1.85 — 2.4 ангстрем.

Див. також

Література

Примітки

  1. Агостичний (англ. agostic) — той, що стосується структури, в якій атом H зв'язаний одночасно з атомами С та металу. Також використовується для характеристики взаємодії С–Н-зв'язку з ненасиченим металічним центром, та для опису подібного зв'язку перехідних металів з Sі–H-сполуками. Синонім — μ-гідридо-містковий.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.