Алфен-ан-ден-Рейн (місто)

Алфен-ан-ден-Рейн (нід. Alphen aan den Rijn) — найбільше місто та адміністративний центр однойменного муніципалітету, провінція Південна Голландія, Нідерланди. Розташоване на берегах річки Ауде-Рейн, у регіоні Groene Hart (укр. «Зелене серце») — сільськогосподарському і відносно малонаселеній частині конурбації Рандстад.

Алфен-ан-ден-Рейн
Alphen aan den Rijn
Вигляд міста з повітря
Герб

Координати 52°08′ пн. ш. 4°39′ сх. д.

Країна  Нідерланди
Провінція Південна Голландія
Муніципалітет Алфен-ан-ден-Рейн
Офіційна мова нідерландська
Населення 69 425 ос.  (2010)
Катойконім нід. Alphenaar
Часовий пояс UTC+1, влітку UTC+2
Телефонний код 0172 (Алфен-ан-ден-Рейн)
Поштовий індекс 2401—2409
GeoNames 2759875
OSM r302136 ·R
Алфен-ан-ден-Рейн
Алфен-ан-ден-Рейн (Нідерланди)
Алфен-ан-ден-Рейн
Алфен-ан-ден-Рейн (Південна Голландія)

Адміністративний поділ

Алфен-ан-ден-Рейн ділиться на такі райони:

  • Аудсгорн (нід. Oudshoorn), індекс — 2401,
  • Ріддервелд (нід. Ridderveld), індекс — 2402
  • Зегерслот (нід. Zegersloot), індекс — 2403
  • Горн (нід. Hoorn), індекс — 2404,
  • Хоге Зейде (нід. Hoge Zijde), індекс — 2405,
  • Лаге Зейде (нід. Lage Zijde), індекс — 2406,
  • Стектерпольдер (нід. Steekterpolder), індекс — 2407,
  • Керк-ен-Занен (нід. Kerk en Zanen), індекс — 2408
  • Рітвелд (нід. Rietveld), індекс — 2409.

Ці райони також поділяються на дільниці, деякі з яких, однак, існують неофіційно. Наприклад:

  • Het Groene dorp (укр. Зелене село) — назва походить від пофарбованих у зелений колір будинків у цій дільниці.
  • Het Rode dorp (укр. Червоне село) — назва походить від червоних череп'яних дахів у цій дільниці. Ця та попередня дільниці виникли біля черепичної фабрики.
  • Het Dorp (укр. «Село») — неофіційна назва центральної частини міста.

Найновішим районом є Керк-ен-Занен, зведений у 2007 році.

Історія

Землі навколо Алфен-ан-ден-Рейну заселені вже близько 2 000 років. За античних часів Ауде-Рейн, який протікає через сучасне місто, був основним рукавом Рейну та північним кордоном Римської імперії. Починаючи з часів правління імператора Клавдія (41-54 роки н. е.), тут базувалися римські війська, які звели вздовж Ауде-Рейну низку фортів-кастеллумів. Від одного з таких фортів, Albanianae (укр. «Поселення на білій воді»), можливо, походить і назва міста. Також римляни звели перший у цій місцевості міст через Ауде-Рейн, внаслідок чого Алфен-ан-ден-Рейн на деякий час став важливим торговим центром, проте у 240-х роках через набіги германців поселення занепало.

У Середньовіччі Алфен був феодальним доменом і мав назву Алфен-ен-Рітвелд (нід. Alphen en Rietveld).

У XVIII столітті Алфен знову стає важливим центром торгівлі, а на Ауде-Рейні розвивається комерційне судноплавство.

У 1918 році місто Алфен-ан-ден-Рейн стало адміністративним центром однойменного муніципалітету, який надалі кілька разів збільшував свою площу за рахунок приєднання сусідніх муніципалітетів.

Будинки на набережній Ауде-Рейна

До Другої світової війни в Алфені мешкала невелика (станом на 1930 рік — 55 осіб) єврейська громада. Після окупації Нідерландів нацистами більшість євреїв Алфена у жовтні 1942 року депортували та знищили у концтаборах, вижило лише кілька осіб, що переховувалися у підпіллі. Після війни єврейська громада перебралася до Лейдена. Єврейський цвинтар, заснований 1802 року, у 1964 році закрили, рештки поховань перенесли на аналогічний цвинтар в Катвейку. Приміщення синагоги зайняла ремонстрантська церква; у 1980 році тут під час ремонту дерев'яної підлоги у тайнику знайшли свічник-менору (перевезена 1991 року до музею Яд Вашем в Єрусалимі). У 2012 році на місці закинутого єврейського цвинтаря влаштували міський парк[1] та встановили меморіал євреям, що загинули від рук нацистів[2].

2 червня 1947 року у місті був проведений третій тур Матчу за титул чемпіона світу із міжнародних шашок між П'єром Гестемом і Рейніром Корнелісом Келлером.

У 1950-х роках місто почало швидко зростати. На півночі був зведений великий житловий масив із багатоквартирними будинками, який через свою забудову отримав неофіційну назву Die Flats укр. «Квартири». З 1990-х років почав будуватися аналогічний масив, названий Керк-ен-Занен, на півдні міста. Сучасний Алфен-ан-ден-Рейн є містом-супутником, більшість мешканців працюють або навчаються у сусідніх великих містах, таких як Утрехт або Лейден. З недавніх часів Алфен почав оновлюватися: будинки, зведені у 1950-х роках і раніше, зруйнували задля новобудов, були створені нові пішохідні зони та вулиці, рекреаційна зона вздовж набережної Ауде-Рейна, зведені нові театри, кінотеатри та інші культурно-мистецькі заклади.

Порівняно невелике місто Алфен-ан-ден-Рейн кілька разів потрапляло у загальнонаціональні та світові новини. Так, наприкінці 1980-х років на міському сміттєзвалищі у Купепольдері виявили надмірний об'єм отруйних речовин, які виділилися із сміття. Ціною великих зусиль вдалося не допустити проникнення токсинів у ґрунтові води, а місто деякий час називали Afval aan de Rijn укр. «Смітник-на-Рейні». 9 квітня 2011 року у місті стався один із найгучніших злочинів у Нідерландах: 25-річний Тристан ван дер Вліс із гвинтівки розстріляв людей біля торговельного центру «Ріддерхоф», внаслідок чого загинуло 7 осіб (у тому числі і сам стрілець) та 17 — отримали поранення[3]. 3 серпня 2015 року два крани, що під час ремонту моста Конінгін-Юліанабрюг встановлювали секцію моста, впали з понтонів, на яких трималися, та пошкодили чотири будинки на набережній Хофтстрат; жертв серед населення не було[4].

Культура

Вітряк De Eendracht

У місті Алфен-ан-ден-Рейн розташована 51 національна пам'ятка, серед них:

  • церква, зведена у 1663—1665 роках;
  • церква святого Боніфація (1886 р.);
  • вітряки Steektermolen (1597 р.), De Dikke Molen (1674 р.), De Eendracht (1752 р.), Vrouwgeestmolen (1797 р.) та Вітряк № 3 (1823 р.);
  • численні селянські садиби XVIII—XIX століть;
  • каплиця графів Де Смет ван Алфен, зведена 1773 року;
  • міст Gouwesluisbrug (1937—1938) та ін.

У місті проводяться численні фестивалі, також діють парк птахів «Авіфауна» та тематичний парк «Археон», присвячений давньоримській добі.

Економіка

В Алфен-ан-ден-Рейні розташований головний офіс міжнародної компанії «Wolters Kluwer», яка працює у сферах інформаційних послуг та видавництва.

Транспорт

Через місто пролягають такі автошляхи:

  • N11 (Лейден — Алфен-ан-ден-Рейн — Бодегравен);
  • N207 (Бергамбахт Гауда — Алфен-ан-ден-Рейн — Леймейден — Гіллегом);
  • N231 (Алфен-ан-ден-Рейн — Ньїввен — Алсмер — Схіпгол-Ост);
  • N460 (Алфен-ан-ден-Рейн — Тер-Ар).

У 1878 році Алфен-ан-ден-Рейн з'єднався залізницею з Лейденом та Вурденом, а з 1934 року діє також лінія на Гауду. У 1915—1936 роках існувала лінія з Вітгорна через Ньївкоп до Алфена, яка була частиною так званої Харлеммермерської залізниці.

Міський транспорт представлений розгалуженою мережею автобусних маршрутів, які обслуговує компанія Arriva. Окрім районів міста, ці маршрути сполучають Алфен-ан-ден-Рейн із іншими населеними пунктами муніципалітету, сусідніми містами Лейден, Зутермер і Гаага, а також аеропортом Схіпгол.

Видатні мешканці

Міста-побратими

  • ПАР Оудсхорн.

Примітки

  1. Joodse begraafplaats omgevormd tot stadspark. www.dichtbij.nl. 16.09.2012. Процитовано 24 вересня 2015.
  2. Over een paar maanden is de begraafplaats een stadspark. www.dichtbij.nl. 01.12.2011. Процитовано 24 вересня 2015. (нід.)
  3. Dutch gunman van der Vlis faced illegal weapons probe. www.bbc.com. DDC. 10.11.2011. Процитовано 24 вересня 2015. (англ.)
  4. Netherlands cranes collapse in Alphen aan den Rijn. www.bbc.com. BBC. 03.08.2015. Процитовано 24 вересня 2015. (англ.)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.