Альтанка Глібова

Альтанка Глібова  — восьмиколонна ротонда, знаходиться у селищі Седнів Чернігівської області на схилі високого пагорбу над річкою Снов. Побудована у першій половині ХІХ століття. Є складовою частиною парку садиби Лизогубів. Свою назву отримала від імені відомого українського поета Л. І. Глібова, який гостював у Лизогубів і любив відпочивати у цій альтанці. Пам'ятка архітектури національного значення, охоронний номер 863/2.

Альтанка Глібова
Альтанка Глібова у смт Седнів
Альтанка Глібова у смт Седнів
51°38′18″ пн. ш. 31°34′19″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Седнів
Розташування Садиба Лизогубів
Стиль Класицизм
Статус  Пам'ятка архітектури національного значення

Альтанка Глібова
Альтанка Глібова (Україна)

Опис

Збудована на початку половині ХІХ соліття на високому уступі берега річки Снов, з якого відкривається мальовничий краєвид на луки і ліси. Виконана у формах класицизму. Споруджена з цегли, тинькована, типу ротонди. Вісім колон тосканського ордеру підтримують антаблемент, над яким — напівсферичний купол, критий залізом. Колони стоять на різновисокому, відповідно до рельєфу місцевості, цоколі.

Історія

Наприкінці XVII століття Седнів став маєтністю чернігівського полковника Якова Лизогуба, а потім перейшов у спадок до його нащадків. Пам'ять про цей славетний козацький рід збереглася у кількох цікавих будівлях, що складають мальовничий архітектурний ансамбль. Це і дерев'яна Георгіївська церква, і мурована Воскресенська церква, і кам'яниця Лизогубів, і, звичайно ж, садиба з парком. Садиба була закладена в XVII сторіччі. В ній на 22 гектарах був розбитий європейський парк з каштановими алеями, білими мостиками над ровами, з каскадом фонтанів. Подальші кроки по облаштуванню садиби і парку зроблені братами Андрієм та Іллею Лизогубами, які у 1830 р. оселилися у Седневі. Були проведені значні роботи по подальшому облаштуванню садиби. Зокрема, було розширено старий парк, який згідно з віяннями моди набув рис романтизму. Тоді ж і з'явилася романтична білоколонна альтанка-ротонда на невеличкому уступі горішнього плато, звідки відкривався мальовничий краєвид.

Лизогуби були прихильниками мистецтва. Вони часто приймали у себе художників, письменників і поетів. Двічі тут бував Тарас Шевченко. Неодноразово бував у Лизогубів і Леонід Глібов, який жив у Чернігові, був видавцем і редактором друкованого видання «Черниговский листок», завідував земською друкарнею. Саме в альтанці любив відпочивати український поет. Чудовий краєвид, що відкривався з високого пагорбу, надихав поета на творчість. Стверджується, що саме у Седнєві він написав свій відомий вірш «Журба» («Стоїть гора високая»). Щоправда, ряд дослідників творчості Л. І. Глібова факт написання «Журби» у Седнєві заперечують, посилаючись на відсутність переконливих доказів[1]. У пам'ять про відомого поетя-байкаря мальовничу альтанку назвали його іменем.

Цікаві факти

  • Ще у 70-ті роки XX століття сходи вели не прямо до альтанки, а обходили її праворуч.

Галерея

Примітки

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.