Альфа Блонді

Альфа Блонді (англ. Alpha Blondy, ім'я при народженні Seydou Koné; 1 січня 1953 Дімбокро[3] ) івуарійський виконавець регі.

Альфа Блонді
Основна інформація
Дата народження 1 січня 1953(1953-01-01)[1][2] (69 років)
Місце народження Кот-д'Івуар
Роки активності 1981–наш час
Громадянство Кот-д'Івуар
Професії митець, музикант
Жанр Reggae
Псевдоніми Alpha Blondy
Лейбли EMI France, VP Records, Wagram Music, Shanachie Records
AlphaBlondy.info alphablondyjahgloryfoundation.org
 Файли у Вікісховищі

Дитинство

Сейду Коне народився в багатодітній сім'ї, був старшим з 8 дітей. Його батько був мусульманином, мати — християнкою, перші роки життя Сейду виховувала бабуся, «яка навчила його любити всіх». Це дуже вплинуло на світогляд юнака та наклало глибокий відбиток на музичну творчість у дорослому житті. У 1962 році він від бабусі переїхав до батька у місто фр. Odienné та пішов до школи. Він створив групу в середній школі, але це захоплення вплинуло на його навчання в школі, і його виключили через погану відвідуваність. Його батьки відправили його вивчати англійську мову в Монровію, столицю сусідньої країни Ліберії в 1973 році. Він провів там тринадцять місяців і переїхав до США, щоб удосконалити свою англійську мову[4].

Коледж

У 1974 році Сейду переїхав до Нью-Йорка, де навчався англійською мовою в Хантерському коледжі, а пізніше в американській мовній програмі Колумбійського університету, бо хотів бути викладачем. У Нью-Йорку він уперше познайомився з растафаріанами, а також міг побачити концерти ямайських артистів, таких як Burning Spear, після чого вирішив почати кар'єру виконавця. Після повернення до Кот-д'Івуар почав співпрацювати з продюсером англ. Fulgence Kassi та взяв собі псевдонім «Альфа Блонді»[5].

Музична кар'єра

Починав кар'єру виступами в телешоу, перший сольний альбом записав у 1982 році під назвою англ. Jah Glory. Цей альбом мав величезний успіх, зокрема завдяки політичній тематиці деяких пісень[6]. Альфа Блонді став великою зіркою в Абіджані з його африканською інтерпретацією музики регі, ставши в очах своїх шанувальників «африканським Боб Марлі»[7]. Щоб охопити більше людей своєю творчістю, він вирішив співати багатьма мовами: англійською, французькою, бауле та його рідною мовою діола. Пізніше він також почав використовувати нові інструменти у регі, такі як скрипка та віолончель.

Незабаром слава Альфа Блонді поширилася на Європу. Після успіху альбому, він поїхав до Парижа в 1984 році, щоб записати свій другий альбом «Cocody Rock» з лейблом Pathe Marconi. «Боб Марлі з Африки» відвідав острів Ямайка і записав основний трек цього альбому з групою підтримки Marley «The Wailers».

Повернувшись додому в 1985 році, Блонді пішла в студію, щоб записати «Апартеїд — це нацизм», заклик до припинення апартеїду. У 1986 році він записав «Єрусалим» у студії Tuff Gong на Ямайці, знову з «The Wailers». Блонді намагався сприяти єдності між релігіями ісламу, іудаїзму та християнства. Свої аргументи та натхнення він черпав із власних різноманітних знань про Біблію, Коран та Тору. Того ж року він співав на івриті під час концерту в Марокко. У цей момент він постійно гастролював. Його новий альбом «Revolution» мав легший, ніжніший звук. Цей альбом містив віолончелі в інструментальному супроводі.

Блонді проводив 1987–89 роки, концертуючи та записуючи альбом «S.O.S Guerre Tribale» в Абіджані. В 1991 році він повернувся до Європи для концертного туру і записав свій відомий альбом «Masada». Альбом та його сингл «Rendez Vous», мав величезний успіх, і Блонді згодом отримав свій перший Золотий диск у Парижі.

На початку 1993 року, втомлений від світових гастролей, Блонді піддався депресії і лікувався у психіатричній лікарні. Після одужання він записав альбом «Dieu» («Бог»), в якому він порушує духовні та релігійні теми.

У 1996 році Блонді випустив збірку хітів і повернулася в студію, щоб записати альбом «Grand Bassam Zion», співаючи на шести мовах: манінка; арабська; французька; англійська; ашанті та волоф.

Після ще двох років перебування в Парижі Блонді повернувся на батьківщину в 1998 році з новим альбомом «The Prophet». Переконаний, що його лейбл був занадто зосереджений на міжнародному ринку, він вирішив створити власний лейбл. З тих пір він записав альбоми та сингли, такі як «Іцхак Рабін», на згадку про вбивство прем'єр-міністра Ізраїлю в 1995 році (це супроводжувалося виснажливим туром по Європі)[5].

Альфа Блонді відсвяткував 20 років початку професійної діяльності, випустивши компакт-диск «Merci» у 2002 році, в якому взяли участь англ. Ophelie Winter та англ. Saian Supa Crew, який приніс йому номінацію премії «Греммі» 2003 року за «Найкращий альбом реггі». Однак через політичну ситуацію в Кот-д'Івуарі він не зміг особисто відвідати церемонію нагородження в Нью-Йорку. Його альбом «Jah Victory» вийшов у липні 2007 року.

Громадська діяльність

У 2005 році Альфа Блонді було призначено послом миру ООН у Кот-д'Івуарі. Він доклав великих зусиль для мирного вирішення політичної кризи та запобігання фізичного поділу своєї країни, що було наслідком спроби державного перевороту в 2001 році. Після нормалізації політичного життя у країні він створив некомерційний неполітичний благодійний фонд англ. Alpha Blondy Jah Glory Foundation, діяльність якого спрямована на подолання бідності та соціальної нерівності[8].

Дискографія

Студійні альбоми
  • Jah Glory! (1982)
  • Cocody Rock!!! (1984)
  • Apartheid Is Nazism (1985)
  • Jérusalem (1986)
  • Revolution (1987)
  • The Prophets (1989)
  • S.O.S Guerre Tribale (1991)
  • Masada (1992)
  • Dieu (1994)
  • Grand Bassam Zion Rock (1996)
  • Yitzhak Rabin (1998)
  • Elohim (2000)
  • Merci (2002)
  • Jah Victory (2007)
  • Vision (2011)
  • Mystic Power (2013)
  • Positive Energy (2015)
  • Human Race (2018)

Примітки

  1. Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #134110536 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. SNAC — 2010.
  3. De Dimbokro à Monrovia. Alphablondy.info. Архів оригіналу за 2 квітня 2012. Процитовано 3 квітня 2012(англ.).
  4. Interview with Montreal Mirror, September 2003.
  5. Alpha Blondy Music. Alphablondy.info. Архів оригіналу за 29 вересня 2007. Процитовано 27 березня 2005.
  6. Barz, Gregory F. Blondy, Alpha. Oxford Music Online. Процитовано 15 жовтня 2013.
  7. Emmanuel K. Akyeampong; Henry Louis Gates (англ.). Blondy, Alpha. Oxford Reference. Процитовано 15 жовтня 2013.
  8. Daddieh, Cyril K. (9 лютого 2016). Historical Dictionary of Cote d'Ivoire (The Ivory Coast) (англ.). Rowman & Littlefield. ISBN 9780810873896.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.