Амвросій (Морєв)

Єпископ Амвросій (у світі Олексій Іванович Морєв; 1785, Тверська Карелія 15 (27) жовтня 1854, Пенза) — релігійний діяч Російської імперії фіно-угорського походження, єпископ Російської православної церкви. В Україні посідав кафедру єпископа Волинського та Житомирського. Відзначився систематичними погромами греко-католицької церкви у Білорусі та Україні. Наприкінці життя служив на землях Мокшанії та Ерзянь Мастор єпископом Пензенським і Саранським.

Єпископ Амвросій
Єпископ Пензенський та Саранський
19 січня 1835  15 жовтня 1854
Церква: Російська православна церква
Попередник: Іван (Доброзраков)
Наступник: Варлаам (Успенський)
Єпископ Нижньогородський та Арзамазький
1 лютого 1832  19 січня 1835
Попередник: Афанасій (Протопопов)
Наступник: Іван (Доброзраков)
Єпископ Волинський та Житомирський
1 грудня 1828  1 лютого 1832
Попередник: Стефан (Романовський)
Наступник: Інокентій (Сельнокринов)
Єпископ Оренбурзький та Уфимський
17 червня 1823  1 грудня 1828
Попередник: Феофіл (Татарський)
Наступник: Аркадій (Фьодоров)
 
Науковий ступінь: кандидат богослов'я
Діяльність: священник
Ім'я при народженні: Олексій Іванович Морєв
Народження: 1785(1785)
Бежецький повіт, Тверська губернія
Смерть: 15 (27) жовтня 1854(1854-10-27)
Пенза
Чернецтво: 1806
Єп. хіротонія: 17 червня 1823

 Амвросій у Вікісховищі

Життєпис

Народився в сім'ї сільського священика у Бежецькому повіті, розташованому у фіно-угорському анклаві Тверська Карелія. Імовірно карел.

Освіту отримав у Тверській духовній семінарії, потім в Олександро-Невській духовній академії.

1806 — пострижений у чернецтво.

1807 — закінчив академію зі ступенем кандидата богослов'я[1] був залишений у молодших класах.

1814 — професор філософії та інспектор Новгородської духовної семінарії. 7 березня 1816 — зведений в сан архімандрита Новгородського Антонієва монастиря.

23 січня 1822 — ректор Орловської духовної семінарії та настоятель Брянського петропавлівського монастиря.

17 червня 1823 хіротонія в єпископа Оренбурзького та Уфимського у Башкортостані.

Під час перебування в Уфі збудував кам'яні будівлі для консисторії, єпископського дому та семінарії. Особисто слідкував за будівництвом. При ньому заснований Міроносицький жіночий монастир.

1826 — організував перший в Уфимській єпархії жіночу общину в селі Ветьках Мезелинського повіту. Яка у 1832 була переведена до Уфи і потім стала основою Благовіщенського монастиря. При єпископі Амвросії почалася посилена боротьба з розколом, була відкрита перша єдиновірна церква Оренбурзької губернії.

Велику увагу приділяв освіті духовенства. Заохочував дітей уральського духовенства аби ті отримали освіту. Дав вказівку священикам, що мали освіту, обов'язково говорити проповіді у неділю і святкові дні.

1 грудня 1828 — переведений до Волинської єпархії.

На період його служіння у Волині до православної церкви були повернуті Почаївська лавра, Білостоцький монастир та кілька храмів Волинської єпархії. Протидіяв прозелітизму уніатів у Дубенському повіті.

1 лютого 1832 — єпископ Нижньогородський.

На нової катедрі він облаштував Городецький Федорівський монастир, заснував єдиновірний жіночий монастир у Васильовій слободі.

Мав неврівноважений характер. Коли обер-прокурор Святого Синоду Степан Нечаєв наказав єпархіальним архієреям строго розібратися у складі приходських дияконів, єпископ Амвросій без будь-якого слідства піддав вищій мірі покарання (виключення із духовного звання) багато дияконів, які навіть не були причетні до інкримінованих справ. Синод вирішив, що дії Нижньогородського архієрея несправедливі і скасував деякі із його розпоряджень. Амвросій на це висловлювався критично і прислав до Синоду формальні звинувачення проти покараних ним дияконів. Обер-прокурор понизив Амвросія, перевівши його до «третього класу низького ступеню» єпархії.

19 січня 1835 — був переведений до Пензенської єпархії під строгий секретний нагляд поліції.

У 1836 почався новий конфлікт. Синод визнав, що Амвросія шкідливим для керування єпархією, через те, що той постійно призначав на єпархіальні посади своїх родичів.

Помер 15 жовтня 1854 у Пензі.

Примітки

  1. Джерела вказують, що він був «кандидатом», хоча на той час таких наукових ступенів ще не було.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.