Амур чорний

Аму́р чо́рний (Mylopharyngodon piceus) риба родини коропових. Належить до монотипового роду чорний амур (Mylopharyngodon).

?
Амур чорний

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Коропові (Cyprinidae)
Рід: Чорний амур (Mylopharyngodon)
W. K. H. Peters, 1881
Вид: Амур чорний
Mylopharyngodon piceus
(Richardson, 1846)
Посилання
Вікісховище: Mylopharyngodon piceus
Віківиди: Mylopharyngodon piceus
EOL: 204589
ITIS: 639618
МСОП: 166112
NCBI: 75356

Будова

Велика риба, довжина може досягати понад 1 м, вага до 35 кг. Тіло видовжене, спинний та анальний плавці короткі. Рот кінцевий. Луска крупна, глоткові зуби масивні, з добре розвинутою жувальною поверхнею. На першій зябровій дузі 18-21 тичинок. У бічній лінії 39-43 лусок. Забарвлення тіла та плавців темне, може бути майже чорне. Росте швидко (до 10 см на рік). Тривалість життя — до 13 років.

Розповсюдження та спосіб життя

Природна популяція поширена в середній та нижній течії Амуру, в його притоках — Уссурі й Сунгарі, в озері Ханка та в річках Китаю. У кінці ХХ сторіччя успішно акліматизований в Україні, на Північному Кавказі та у Середній Азії. Є прісноводною рибою, але може жити у солонуватій воді. Влітку тримається на ділянках річок з повільною течією та теплою водою, зимує на глибині. Є стенофагом — живиться майже виключно молюсками, черепашки яких легко розчавлює масивними глотковими зубами, доросла особина може з’їсти до 1,5 кг молюсків за день. Також може живитись рачками та личинками комах.

Розмноження

Статевої зрілості досягає у віці 6 — 7 років, при довжині тіла 65-70 см. Нерест у травні — червні, коли температура води підіймається вище 20°С. Ікра пелагічна, відкладається на течії, у воді вона набухає та розвиваючись, пливе вниз по течії. Якщо ікра потрапляє у стоячу воду, вона гине.

Значення

Цінна промислова риба, але смакові якості м’яса поступаються якостям білого амура. Є популярним об’єктом штучного розведення у деяких країнах (зокрема у Китаї), внаслідок здатності до швидкого росту. Також є природним санітаром, оскільки живиться молюсками, які можуть бути проміжними носіями паразитів, зокрема збудника шистосомного церкаріозу.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.