Анна Кетлі

Анна Кетлі (угор. Kéthly Anna, 16 листопада 1889, Будапешт, Австро-Угорщина 7 вересня 1976, Бланкенберге, Бельгія) угорська політикиня середини XX століття соціал-демократичного спрямування.

Анна Кетлі
угор. Kéthly Anna
Анна Кетлі
угор. Kéthly Anna
Державний міністр Угорської Народної Республіки
3 листопада 1956  12 листопада 1956
Голова Угорської соціал-демократичної партії
31 жовтня 1956  листопад 1956
Попередник Арпад Сакашич
Наступник Анна Петрасович
Голова угорського парламенту (Національні збори)
листопад 1945  лютий 1948
Народилася 16 листопада 1889(1889-11-16)
Будапешт, Австро-Угорщина
Померла 7 вересня 1976(1976-09-07) (86 років)
Бланкенберге,  Бельгія
Похована
New Public Cemetery, Budapestd : 
Відома як політична діячка
Країна Угорщина
Політична партія Угорська соціал-демократична партія
Професія політик, журналіст

Медіафайли у Вікісховищі

Біографія

Анна Кетлі була однією з дев'яти дітей у бідній сім'ї в Будапешті, Угорщина. У 1917 році вступила в Угорську соціал-демократичну партію і стала активною членкинею партії. У 1919 році була обрана у комітет партії. У наступні роки часто пише статті у партійній газеті партії «Népszava». 1922 р. обрана до парламенту від Соціал-демократичної партії, де представляла партію безперервно аж до німецького вторгнення в Угорщину в березні 1944. Після вторгнення покинула Будапешт і жила в Угорщині за фальшивими документами.

Після Другої світової війни Кетлі знову стала політично активною і допомогла реорганізувати Соціал-демократичну партію Угорщини. У квітні 1945 року була обрана членкинею Тимчасових Національних Зборів і на загальних виборах в листопаді того ж року знову обрана до парламенту, цього разу як голова соціал-демократичної фракції, також обрана віце-спікеркою парламенту.

У післявоєнній Угорщині Анна Кетлі була головною противницею злиття її партії з Угорською комуністичною партією. У внутрішній боротьбі за владу, що розгорнулася у березні 1948 року, разом з Міклошем Такачем вона була звільнена з партії і незабаром після того, як втратила своє місце в парламенті, протягом двох років перебувала під домашнім арештом.

Арешт

У червні 1950 року Анна Кетлі, разом з кількома іншими членами соціал-демократичної партії, була заарештована комуністичною владою, яка хотіла отримати тотальний контроль в Угорщині. У січні 1954 року, після понад трьох років у в'язниці їй пред'явили звинувачення в шпигунстві і діях, спрямованих проти держави. Кетлі засудили до довічного ув'язнення. Після міжнародного тиску з боку західних соціалістичних партій вона помилувана і звільнена, але знаходилась під постійним наглядом.

Угорська революція та життя в екзилі

31 жовтня 1956 року, після відродження соціал-демократичної партії Угорщини під час антикомуністичної революції, Анна Кетлі очолила партію. 1 листопада вона взяла участь в Міжнародній Соціалістичній нараді у Відні, Австрія. Наступного дня, 2 листопада, уряд Угорщини призначив Кетлі делегаткою на Генеральній Асамблеї ООН. 3 листопада її призначено державною міністеркою в новому коаліційному уряді Імре Надя, але на світанку наступного дня, 4 листопада 1956 року, Радянський Союз ввів війська в Угорщину і Анна Кетлі полетіла в Нью-Йорк і звернулася до Генеральної Асамблеї ООН від імені Угорщини з відозвою «За свободу і правду». На Батьківщину не повернулася, а оселилася у Лондоні, Велика Британія. У Лондоні займалася написанням та редагуванням соціалістичних видань. У 1962 році Верховний суд Угорщини заочно засудив її до трирічного тюремного терміну за антидержавну діяльність.

Померла Анна Кетлі 7 вересня 1976 року в Бланкенберґе, Бельгія. У жовтні 1990 року її прах було повернуто в Угорщину і перепоховано. Повна реабілітація Анни Кетлі відбулася 7 липня 1994 року, коли Верховний суд Угорщини анулював вирок 1962 року щодо неї.

Пам'ять

У 2009 році знято фільм «Utolsó jelentés Annáról» («Останнє донесення на Анну»). Режисерка Марта Месарош. Роль Анни Кетлі виконує Еніко Есені.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.