Антарктична філателія

Антарктична філателія колекціонування знаків поштової оплати, поштових відправлень географічної зони Землі на південь від 60 ° пд. ш., де знаходиться материк Антарктида і низка прилеглих до нього островів.

Території

23 червня 1961 року став чинним Договір про Антарктику. Відповідно до нього всі землі на південь від 60 ° пд. ш. демілітаризовані і без'ядерні й не можуть належати жодній державі. Вони випускають для місцевої діяльності спеціальні знаки поштової оплати. До цих країн належать:

Частиною приантарктичних зон вважають

Антарктична філателія Великої Британії

Велика Британія випускає окремі поштові марки для антарктичних територій з 1963 року. Перша серія була приурочена освоєнню Антарктиди і представляла різні види діяльності на материку. Вона складалася з марок 15 номіналів від пенні до одного фунта стерлінгів. Супроводжувалася портретом королеви Єлизавети II. У 1960-і роки випуски поштових марок носили спорадичний характер. А з 1970-х років Велика Британія стала випускати на антарктичну тематику по 10-20 марок щорічно, а кожні кілька років — великі серії, тематика яких стосується Антарктиди і Південного океану.Так у 1973  темою поштових марок були полярні дослідники, в 1984 — підводні мікроорганізми, в 1990  копалини тварини Антарктики, в 1993 — науково -дослідний флот тощо.

Австралійські антарктичні марки

Австралія претендує на свій сектор Антарктиди з 1933 року. Першою маркою, яка була випущена спеціально для цієї території, стала двошилінгова синя марка із зображенням дослідників і карти Антарктики. Вона вперше вийшла в обіг в Австралії 27 березня 1957 року, а в Антарктиці — 11 січня 1957 року. До початку 1990-х років Австралія випускала марки на тему Антарктики щорічно. До 2002 року було випущено 118 марок. Всі марки дійсні для оплати поштових послуг і в самій Австралії.

Сектор Нова Зеландія

З 1923 року Нова Зеландія офіційно претендує на Землю Росса. З 1957 року новозеландська пошта випускає спеціальні поштові марки з написом «Ross Dependency» ( «Територія Росса» ) для використання в антарктичних експедиціях і на науково-дослідних станціях Нової Зеландії. Були випуски 1957 1967 1972 і 1982 років. Всього з 1957 по 1987 рік було випущено двадцять марок. У 1988 році відділення зв'язку на новозеландській антарктичної базі «Скотт» було закрито.

Антарктична філателія Норвегії

Норвегія випустила поштову марку, яка демонструвала територіальні претензії на антарктичні землі, лише один раз за всю історію - у 1957 році. То була серія поштових марок, присвяченої Міжнародному геофізичному року (1957-1958). А взагалі карта Антарктики на норвезьких марках є чистою. У норвезькому законодавстві залежний статус Острова Петра I і острова Буве закріплений у 1957 році. Серед авіапоштових марок Норвегії є серія поштових марок, присвячена Норвезькій антарктичної експедиції Руаля Амундсена.

Аргентинський сектор

На марках Аргентини періодично з'являлися нагадування про «Аргентинську Антарктиду». Перший і єдиний випуск з чистою карткою континенту з'явився в 1971 році. Філателісти з початку 1930-х років збирають марки на тему арктичних досліджень, багато з цих марок стали раритетами.

Емісія антарктичних поштових марок має символічний характер. Антарктична філателія є найбільш затребованою в колекціонерів, тому випуск марок на полярну тематику є комерційною справою.

Література

(англ. Standard Postage Stamp Catalogue) . — New York, NY, USA: Scott, 2006.(англ.)

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.